Bitcoin opět překonal 48 000 USD – kam se posune dál?

5
(17)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

V analýze z minulé neděle jsme na grafu namalovali pattern inverzního Head and shoulders, který ukazoval předpokládaný růst až na 48 650 USD. Kurz ceny bitcoinu se tehdy pohyboval kolem 42 800 USD. Pattern se vyplnil naprosto ukázkově a cena od pondělní půlnoci vlastně jenom rostla. Projdeme dnes spolu opět grafy a podíváme se, kam by se bitcoin mohl posunout v následujícím období.

Jelikož se tento týden neodehrály skoro žádné zajímavé události v ekonomice Spojených států a ani žádná zajímavá volatilita se nekonala, tak začneme rovnou čtyřhodinovým grafem. Vidíme, že jsme se delší dobu pohybovali v patternu symetrického trojúhelníku. To je velice častá formace a také často velmi nespolehlivá. Lze číst jako medvědí i býčí a hodně záleží na kontextu vstupu do formace. Ta v našem případě nebyla úplně konkrétní, takže nebylo moc jasné, kam se dáme dál.

Tento týden jednoznačně na trhu kralovaly informace o spotových ETF na bitcoin. V pátek zaznamenal GBTC dosud nejnižší pokles (jen 51,8 mil. USD) a zároveň máme velmi silný celkový nárůst bitcoinů ve všech fondech (+ 11 368 mincí). Vysoký nárůst máme ostatně již ve čtvrtek (+ 8 880 mincí).
Na grafu si lze ale všimnout ještě jedné věci. Začala se nám tam na Relative Strength Index (RSI) tvořit medvědí divergence. To by šlo číst jako medvědí signál, který by mohl varovat před blížící se možnou korekcí. Všimněte si také zvýšených objemů transakcí i o víkendu, které lze připisovat zvýšené hamižnosti na trhu. Index Fear & Greed se dokonce pohybuje na hraně extrémní hamižnosti, která také historicky znamenala pokles ceny.

Denní graf vytvořil učebnicový pattern převráceného Head and shoulders

Na denním grafu jsem nechal vyznačenou inverzní formaci Head and Shoulders z minulého týdne. Dalo by se říci, že se graf zachoval naprosto ukázkově a naplnil očekávání. Opět si lze všimnout, že na denním grafu se RSI dostává nad hodnotu 70, což znamená překoupený trh. V tomto podání lze vzít jako možné varování.

Týdenní graf tvoří medvědí divergenci

Týdenní graf nám ukazuje, že jsme pokořili 61,80 % Fibonacciho retracementu, kde 100 % je nastavené na současné All-time high (ATH, 68 789 USD, zdroj: Coinmarketcap.com) ceny bitcoinu. Samozřejmě množství analytiků již vyhlíží pokoření této hranice. Osobně si myslím, že i 48 500 USD nebude zase až tak jednoduchá. Jedná se o roční maximum ceny z roku 2022 po němž následoval prudký pokles až na 15 500 USD. Lze tedy očekávat, že rezistence nepadne zase až tak snadno. Navíc i zde na RSI vidíme možnou tvorbu medvědí divergence, kterou samozřejmě ještě může zrušit dnešní uzavření týdenní svíčky.

Další grafy vhodné ke sledování

Jak jsem již výše zmínil, tak je dobré sledovat i index Fear & Greed. Historicky jeho přesun do extrémních hodnot znamenal vždy brzký příchod korekce. To platilo i letos v lednu během schválení spotových ETF na bitcoin.

Dalším aktuálně hodně sledovaným ukazatelem je denní změna burzovně obchodovatelných fondů na bitcoin. Vidíme přehledně nejen pokles GBTC, ale i celkovou denní změnu všech fondů. Jako lídři trhu se profilují BlackRock IBIT a Fidelity FBTC. Střední třídu pak reprezentují Bitwise BITB a Ark ARKB. Ostatní spotové fondy spíše živoří a lze očekávat, že do budoucna některé zaniknou.

Zajímavostí je jistě i množství nakoupených bitcoinů, které fondy musí držet jako podkladové aktivum 1:1. Vidíme, že za poslední dva dny se rekordně nakupuje.

To má samozřejmě vliv i na počet mincí dostupných pro obchodování na burzách. Aktuálně si můžete všimnout, že množství dostupných mincí klesá a s klesající nabídkou logicky roste i cena.

Co nás čeká v příštím týdnu?

Před námi jsou důležité makroekonomické informace, které mohou mít na kurz ceny bitcoinu podstatný vliv. Již v úterý ve 14:30 se dozvíme výsledky inflace ze Spojených států. Ve čtvrtek nás čeká vývoj maloobchodních tržeb a v pátek informace o vývoji realitního trhu USA (stavební povolenky).

Další co je potřeba sledovat je plánované středeční soudní jednání ohledně možnosti zrychleného prodeje podílů zkrachovalé Genesis z transformovaného fondu GBTC. V případě schválení by se mohl opět obrátit vývoj denní změny ve spotových ETF. Genesis drží podíly v hodnotě přibližně 1,4 miliardy USD. Na trh by se tak mohlo opět dostat větší množství mincí a vliv na cenu bitcoinu by jistě nebyl zanedbatelný.

Kam se kurz ceny bitcoinu posune dál?

Co si z toho tedy tento týden odnést. Osobně si myslím, že trh je aktuálně přehřátý. Bitcoin se umísťuje vysoko v trendu vyhledávání na Google a hodně lidí začíná mít dojem, že by jim mohl ujet vlak. Naplnili jsme dlouhodobý pattern a velká část grafů ukazuje medvědí signály. Pohybujeme se na historicky významné úrovni, která by mohla posloužit jako silná rezistence.

Hodně záleží na informacích z trhu tento týden a velmi na rozhodnutí kolem Genesis a GBTC. Byly to primárně informace kolem těchto spotových ETF, které tento týden hnaly cenu vzhůru. Stejně tak jí mohu poslat příští týden opět dolů. Kdyby k tomu ale došlo, tak se bude jednat spíše o krátkodobý pokles. Blížící se halving udrží bitcoin v hledáčku investorů a spekulantů.

Při poklesu bych čekal support kolem 42 500 USD, 40 000 USD a 36 000 USD. Jako další možnou rezistenci vidím 54 000 USD.
Při pohledu na graf likvidity za poslední 3 dny vidím, že jsme pod sebou nechali mnoho set milionů USD pro které by si mohl trh ještě sáhnout. Jsou to samozřejmě jen příkazy, které tam za chvíli být nemusí.

Celý článek samozřejmě vyjadřuje jen můj osobní názor a není pro vás žádnou formou doporučení nebo investiční rady. Doporučuji si udělat vlastní analýzu, nastavit investiční strategii a tou se řídit. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Nemam

Bitcoin není token, ale mince

Petr Kovář

Pan inženýr Pošvic za mě suveréně nejlepší analytik na kryptomagazínu. Jen tak dále 👍

Matej

kde sa dajú sledovať spotové ETF fondy a ich denné zmeny, ktoré sú v článku?

Ďakujem pekne

Matej

Dakujem za informaciu

spot_img