Bitcoin a akciové trhy mají po velmi rušném období. Prvně jsme zaznamenaly agresivní cenové propady a posléze zase agresivní pullback. Bitcoin tak velmi rychle smazal podstatnou část předešlých ztrát. U akcií je to vskutku podobné. Nicméně samotný pullback nemusí nic znamenat. Klíčové je, jestli jsou trhy technicky schopny vytvořit nové vrcholy. Dokážou to?
Vzhledem k tomu, že bitcoin považuji za kanárka, sleduji každý den jeho cenové pohyby. Když půjdeme na nová historická maxima, pravděpodobně se toho stejného dočkáme na akciích. Když však bitcoin půjde pod 52 000 dolarů, akcie asi budou následovat tím stejným směrem.
Hypotézu s kanárkem je však samozřejmě nutné brát s rezervou. Kéž by to bylo tolik jednoduché. Nicméně, my víme, že korelace BTC a akcie Nvidia je dost silná.
Stream: Fed úrokové sazby sníží v září
Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.
A mnoho dalšího bonusového obsahu.
Inflace klesá, derivátový trh propisuje výrazný pokles úrokových sazeb
Jakmile trhy očekávají, že Fed začne agresivně sekat úrokové sazby dolů, už se dostáváme do scénáře „sníží se sazby ze špatného důvodu“. Čímž se přibližujeme k oné dualitě – špatný důvod implikuje kurzový pokles na trzích.
Pokud trhy propisují během následujících měsíců pokles o více jak 2 procentní body, pravděpodobně propisují výrazné zpomalení reálné ekonomiky. Alespoň nám ekonomická historie říká, že to tak fungovalo.
Tím striktně netvrdím, že trhy propisují úder ekonomické recese. My totiž akorát víme, že je zde předpoklad, jak inflace pohodlně klesne. Nevíme ovšem, jak na tom bude trh práce. Když si trh práce udrží dosavadní sílu, recese nebude.
Máme nová inflační data, které potvrzují klesající momentum. Celková inflace (CPI) na meziroční bázi činila 2,9 % (zpomalení ze 3 %). Zatímco jádrová složka zpomalila ze 3,3 % na 3,2 %. Meziměsíčně činil růst o 0,2 %. Jenom náklady na bydlení (shelter) vzrostly o 0,4 %. Potraviny šly nahoru o 0,2 %. I tentokrát to hodně tlumil pokles cen na komoditním trhu.
Podle mě zveřejněná data nebyla žádná velká sláva. Dokud však inflace stoupá meziměsíčně maximálně o 0,2 %, klesající momentum se na meziroční bázi jistou dobu udrží. Boj s inflací každopádně není zcela vyhrán a proto je každé čtení dat klíčové. Stačí jeden špatný měsíc a hned se změní očekávání.
Bitcoin bojuje o klíčový cenový level na 60 000 dolarech
Bitcoin po tom agresivním odrazu z minulého týdne toho příliš moc neudělal. Stále se zdržujeme v blízkosti 60 000 dolarů a spíše kurz inklinuje k nižším cenám. Denní zavírací ceny nejsou podle mě však příliš relevantní. Uvidíme, jak zavře týdenní svíce, což je sám o sobě dost silný signál. Pokud týdenní zavírací cena skončí pod zmíněnou cenou, z technického hlediska jde o negativní signál, na který může trh reagovat poklesem.
Závěrem: Rozbouřené vody jsou před námi
Zatímco převažuje názor, že to nejhorší je za námi, osobně uvedený pohled příliš nesdílím. Dovolil bych si tvrdit, že ta nejistota je pouze začátkem a do konce roku uvidíme vícero období, kdy volatilita markantně vzroste.
Samozřejmě nemám patent na pravdu, takže se mohu mýlit. Avšak si myslím, že není na škodu být připraven, když se blíží podstatný moment v podobě onoho pivotu v měnové politice Fed.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB