V pátek se kurzu ceny bitcoinu konečně podařilo prolomit dlouhodobou rezistenci a aktuálně se pohybuje kolem 64 000 USD. Podařilo se mu prolomenou rezistenci převrátit na support nebo v pondělí opět spadneme? Projdeme spolu dnes opět grafy bitcoinu v různých časových pohledech a pokusíme se najít ukazatele možného dalšího vývoje jeho ceny.
Zhodnotíme si nejprve tento týden. Minulá týdenní svíčka uzavřela jako nerozhodné Doji a v tom duchu kurz pokračoval i během pondělí. Cena se téměř okamžitě vrátila na úroveň pátečního uzavření na chicagské burze s deriváty (CME). Nicméně v pondělí se docela slušně nakupovalo na spotových ETF (+62,1 milionů USD, v ten moment druhá nejvyšší denní změna za celý srpen) a také japonská společnost Metaplanet dokupovala bitcoin do svého portfolia. Seance asijských trhů nás tak poslala nad 60 000 USD. Wall Street byl ale jiného názoru. Ihned po otevření newyorské burzy se kurz bitcoinu opět vrátil na pondělní úroveň. Můžeme si všimnout, že kromě pár hodin růstu a propadu jsou velmi slabé objemy. Trhy evidentně již vyhlížely páteční zahájení sympózia v Jackson Hole.
Revize počtu pracovních míst přinesla euforii
Ve středu ale přišla na trh negativní zpráva. Počet pracovních míst mimo zemědělství ve Spojených státech prošel revizí a údaj byl snížen o 818 tisíc míst. To je docela dost. A jestliže to pro ekonomiku nebyla dobrá zpráva, tak obchodníci začali slavit. Informaci vyhodnotili jako absolutní jistotu snížení základní sazby na zářijovém zasedání Fed. Cena bitcoinu se okamžitě odrazila a začala růst na 62 000 USD. Možná by rostla i dále, ale ve 20:00 došlo ke zveřejnění FOMC Minutes (detailní zápis z posledního zasedání Fed) a tam opět nadšení vyprchalo.
Kurz ceny bitcoinu se znovu vrátil k rostoucí trendové linii, kterou krásně celý týden respektoval. Na ní se pohyboval i celý čtvrtek a vidíme, že i objemy byly srovnatelné s víkendem. Nikdo se nepouštěl do větších akcí a vyčkával na projev Jerome Powella v Jackson Hole. Ten v pátek zapůsobil jako roznětka. I když jen potvrdil to, co všichni již vlastně věděli, tak euforie pomohla dostat bitcoin nad jeho dlouhodobou rezistenci na úrovni 62 000 USD. Skoro si dokonce sáhl i na 65 000 USD, ale nakonec večer burza CME uzavřela na úrovni 64 100 USD. Kolem této úrovně se zatím pohybujeme.
Bitcoin se dostal na další úroveň rezistence
Kurz ceny bitcoinu se tedy v pátek díky projevu Jerome Powella dostal skoro až na 65 000 USD. Na čtyřhodinovém grafu vidíme, že tam začíná další pásmo, kde v minulosti došlo k odrazu nebo se tam bitcoin nějakou dobu pohyboval. Lze tedy předpokládat, že toto pásmo bude fungovat jako určitá rezistence. Na graf jsem také namaloval pattern rostoucího trojúhelníku, který tam vidím. Při aplikaci jeho logiky by šlo očekávat cílovou úroveň kolem 70 000 USD.
S ohledem na impulz proražení horní trendové linie si ale ještě počkám na její možné další otestování. Přeci jen Powell zase tak moc neřekl a je dost možné, že analytici přes víkend zchladí páteční euforii. Čekal bych tedy ještě možné otestování úrovně kolem 62 000 USD. I když je možné, že asijské trhy budou dnes večer páteční nadšení ještě propisovat. Možné další rezistence vidím na 66 000 a 68 600 USD. V případě proražení supportu na 61 800 USD lze očekávat další až na 60 200 USD.
Ichimoku Kinko Hyo ukazuje zlaté překřížení a možný růst
Na denním grafu jsem ponechal analýzu Ichimoku Kinko Hyo z minulého týdne. Vidíme, že k překřížení supportního mraku Komo nakonec opravdu došlo a v pátek došlo i k překřížení krátkodobého (Tenkan-sen) a střednědobého (Kijun-sen) trendu. Tzv. zlatý kříž se čte jako býčí signál. Osobně si ale ještě počkám na potvrzení. To bych viděl v posunu ceny nad horní okraj mraku a také přesun Chikou span nad graf. Pak bych býčí signál bral jako potvrzený.
Týdenní svíčka má velké zelené tělo
Před dvěma týdny byla týdenní svíčka býčí a ukazovala možný obrat trendu. Minulý týden ale nerozhodně vyčkávala. Aktuálně má velmi pěkné velké zelené tělo s malými knoty na obě dvě strany. To je dobré znamení. Také se pohybuje nad 21týdenním exponenciálním klouzavým průměrem (21WEMA). I to vidím jako pozitivní signál. Z dlouhodobého hlediska (od března), ale vidím klesající trend. Týdenní svíčky neustále tvoří nižší high a nižší low. Do grafu jsem vyznačil oranžově. Z tohoto trendu ještě nejsme venku. Sice to vypadá, že jsme vytvořili vyšší low, ale pro potvrzení bych ještě chtěl vidět vyšší high. Tedy uzavření týdenní svíčky nad 68 000 USD. I když máme do týdenní uzávěrky ještě čas, tak bych to dnes nepředpokládal. Možná příští týden.
A co si myslí populární analytici?
Do grafu jsem nanesl informace tak jak je vidím já. Ale je to jen můj názor a klidně můžete mít jiný. Předložím vám teď ještě pár názorů známých internetových analytiků, pro lepší přehled.
Například Titan of Crypto na denním grafu vidí další možný růst ceny bitcoinu. Prorazili jsme klesající trendovou linii a úspěšně jí otestovali jako support. Indikátor MACD ukazuje býčí překřížení a signalizuje další růst. Implementací logiky posledních měsíců přichází růst s možným cílem kolem 68 000 USD.
Trader Tardigrade na 12hodinovém grafu ukazuje podobnost s květnovým vývojem. Při aplikaci minulosti se na současném grafu dostáváme přes 80 000 USD.
Analytik Moustache přirovnává propad japonského akciového trhu ke COVIDové situaci. I když jsou obchodníci stále primárně medvědí (na derivátovém trhu převažují krátké pozice), ale podle něj je potřeba se připravit na růst.
Technický analytik CryptoCon na Bollingerových pásmech poukazuje na fakt, že tento cyklus ještě nedosáhl svého vrcholu. Předpokládá, že vrchol teprve přijde.
Kam se tedy bitcoin v příštím týdnu vydá?
Tradiční otázka na závěr. Osobně nemám rád jakékoliv emoce na trhu. V pátek vidím růst primárně díky jim. Počkám si tedy na jejich vychladnutí. Hodně ukáže již dnešní noční seance asijských trhů, ale osobně si počkám na zítřejší otevření burzy v New Yorku (15:30 našeho času). Americký dolar se v pátek dost propadl a je tedy možné, že se v pondělí zase trošku odrazí. A negativní korelace s bitcoinem je historicky vyzkoušená.
Při pohledu na graf 3denní likvidity vidím, že jsme asi 350 milionů USD nechali kolem úrovně 62 550 USD. To by nahrávalo mému přesvědčení, že bitcoin ještě dojde otestovat prolomenou rezistenci a snad potvrdí, že se z ní stal support. Nemám aktuálně otevřenou žádnou pozici na derivátech. Připravím si dlouhou pozici nad 62 000 USD a počkám, zda se vyplní. Samozřejmě nemám věšteckou kouli, takže si i dobře nastavím SL.
Spotová ETF opět výrazně nakupují
Také nesmíme zapomínat na spotová ETF na bitcoin. Jejich nákupy v poslední době tvoří tři čtvrtiny obchodů na burzách. A tento týden každý den krásně rostly a v pátek dokonce zaznamenaly nárůst o více než čtvrt miliardy USD. To je zatím nejvyšší hodnota za celý srpen. Celkem tento týden narostly tyto fondy o více než půl miliardy USD, což nás vrátilo přibližně na jejich dlouhodobý průměr (573 milionů / týden). Evidentně nám léto pomalu končí a obchodníci se vrací ke svým stolům.
Předpokládám tedy během pondělka pohyb kurzu kolem 64 100 USD s možným otestováním prolomené rezistence kolem 62 000 USD. Pak si otevřu dlouhou pozici a budu čekat na dosažení 66 000 USD. Samozřejmě budu neustále sledovat trh a markoekonomické události nejen z USA. Ty totiž ve finále určují, kam se cena vydá. Technická analýza pouze zvyšuje pravděpodobnost úspěšného obchodu.
Celý článek samozřejmě vyjadřuje jen a pouze můj názor na aktuální vývoj ceny bitcoinu. Pro vás to není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Před vlastní investicí si udělejte svůj průzkum, definujte si investiční strategii a tou se řiďte. DYOR.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Pan Posvic opět nezklamal. Jeho články jsou prostě nej👍
Děkuji za zpětnou vazbu. Snažím se aby moje články přinášely co nejvíce konkrétních faktů, ale i moje názory na budoucí vývoj.
Pro inspiraci
“ Čekal bych tedy ještě možné otestování úrovně kolem 62 000 USD. I když je možné, že asijské trhy budou”
A dnešní útok ma Izrael? A zatčeni zakladatele Telegramu Pavla Durova? (NOT uz odepsal 20 procent, TON tez) Někdo nám do toho hází vidle… 😀
Uvidíme, jaký dopad na bitcoin to bude mít. Ale zatím si těch 64k docela drží. Proto jsem psal, že technická analýza pouze pomáhá zvýšit šance na úspěšných obchod, ale makro tady určuje. New York má neděli 5 ráno, uvidíme jak se k tomu postaví obchodníci ze Spojených států (až vstanou).
Děkuji autorovi za pěkný přehled, jako vždy. TA je určitě zajímavá a pomáhá interpretovat vývoj na trhu a současně je i dobrým nástrojem pro odhad budoucího vývoje. Přesto si myslím, že u bitcoinu moc nefunguje. Domnívám se, že trh je silně manipulován velkými hráči s BR v čele. Viz můj příspěvek ke článku o vlivu ETF na cenu bitcoinu, za který ještě jedou děkuji.
https://kryptomagazin.cz/jaky-vliv-maji-spotova-etf-na-cenu-bitcoinu/
Můj pohled na současnou situaci je takový, že Powell v pátek řekl přesně to co všichni čekali, tedy stále rozhodování podle dat a velmi pravděpodobné snížení sazeb v září. Vzhledem k tomu, že to všichni čekali se na trzích vcelku nemělo stát nic významného a přitom přišel pravý opak – nadšený růst – obchodníci jsou jak malé děti u vánočního stromečku. V pátek obchodování na burzách skončilo, ale kryptotrh se posouvá dále, podle mne ho BR tlačí tam kam potřebuje – nyní nahoru a přes víkend nastupují reakční kupující, aby jim neujel vlak když už konečně jdeme na ATH 🙂 Klasika – cena roste při malých objemech. Část retailu se přesunula z burz do ETF, proto jsou na burzách menší objemy než dříve. Podle mne BR vyhodnotí situaci a během příštího týdne realizuje opět zisky – cenu prodeji sestřelí. Otestujeme zase 60k, možná s průrazem. Tam se zase nachytají shortaři, a přijde jejich výplach s následným růstem ceny. Prostě stále se opakující situace jako v posledních měsících – BR si hraje s bitconem přesně tak jak slíbil. S cenou udělá co potřebuje a potom se dodá pohádka – pro páteční a víkendový růst – Powellův projev a pro pád v příštím týdnu zatčení Durova a útok na Izrael. Aktuální informace se použijí tak je se právě komu hodí.
Kryptoanalytici z webu jsou zábavní, připadá mi to že snad ani neznají nic jiného než predikci růstu dle hesla : To the moon!, a když cena padá, tak Buy the dip! 🙂 Ben Cowen je ještě jeden z těch rozumných.
V září to bude zajímavé, dočkáme s největší pravděpodobností prvního snížení sazeb, které ale bude “ze špatného důvodu” trhy nejdříve asi porostou a potom začnou klesat. Taková je alespoň historická zkušenost. Může to být ale jiné, to asi nikdo neví, současná rekodní zadluženost veřejných rozpočtů v celém světě může hrát svou roli.
Zdravím, souhlasím s manipulaci trhem. Když se podíváte na objemy tak to není vubec nesnadné. Pekne funguji crypto zprávy na TradingView. Čím vyšší četnost pozitivních zpráv (jdeme na nové ATH apod.) tim větší pravděpodobnost ze se otočí trend a naopak- mnoho FUD zpráv u lokálního dna. (dobře je to videt na měsíčním grafu BTC od března ) na te pekne range 50-72 se vydělává balík. Pokud přijdou špatná makro data tak se v záři nemusí vubec snižovat a nejsem se jistý zda po případném zářijovém snížení půjdeme hned to the moon. Spíše očekávám otestovani 40tis. ETH uz otestovalo 2tis (cca 50% pokles od lokalniho vrcholu v březnu). Když se podíváte na graf z 5.8., tak hybatelem trhu bylo ETH.