Bitcoin a Ethereum jsou blízko k překonání tržní kapitalizace stříbra

0
stříbra
Zdroj: Pixabay.com

Dvě největší kryptoměny – Bitcoin a Ethereum – jsou dohromady na vlásek blízko k překonání tržní kapitalizace stříbra.

BTC a ETH krůček k překonání stříbra

Tržní kapitalizace Bitcoinu je množství jednotek BTC v oběhu vynásobené aktuální tržní cenou. Když k ní přičteme ještě kapitalizaci Etherea, nebezpečně se přiblížíme tržní hodnotě druhé největší peněžní komodity, stříbra.

Tržní kapitalizace všech bitcoinů v době přípravy článku činí 1 125 miliard dolarů, zatímco Ethereum dosahuje 248 miliard USD. To činí dohromady přibližně 1,373 bilionu dolarů. Podle žebříčku aktiv CompaniesMarketCap činí kapitalizace stříbra v tuto chvíli 1,376 bil. USD, což je o pouhé 3 miliardy více.

Druhý „nejlepší“ drahý kov nemá daleko k překonání, byť uznáváme, že jde o poněkud nefér srovnání. Podle geologického průzkumu Spojených států je mimochodem v současnosti dosud objeveno asi 1 740 000 metrických tun stříbra.

Zlato?

Bitcoin sám o sobě by k překonání stříbra musel vyrůst asi o 22 %. To by znamenalo cenu okolo 73 600 dolarů za minci. To nezní vůbec nereálně, vezmeme li v potaz, že od začátku roku dosud se jeho cena zvýšila o více než 100 %. Bitcoineři však již stále častěji pokukují po kapitalizaci zlata, které je na hony vzdálené jakémukoli jinému aktivu s tržní hodnotou 11 bil. dolarů.

Zajímavé je, že aby Ethereum srovnalo svou kapitalizaci se stříbrem, dostali bychom se na cenu zhruba 12 tisíc USD za jeden ether. To je 6násobek ze současné ceny, zatímco Bitcoin by k překonání kapitalizace zlata potřeboval ze současné ceny vyrůst asi 10násobně.

Pokud se tam snad Bitcoin dostane, pravděpodobně by Ethereum převzalo roli stříbra, protože by fungovalo jako určitá náhrada za Bitcoin i jako použitelnější aktivum, byt tradičněji je digitálním stříbrem pasován Litecoin se svými nízkými poplatky a vyšší rychlostí.

Závěr

Bitcoin může stříbro či zlato překonat v číslech, ale jejich dlouhověkost již nepřekoná. Ačkoli je možné si místo prstenů vyměnit NFT tokeny, jako tento pár, fyzickým prstýnkům se to nemůže rovnat a stejné je to s drahými kovy jako takovými. Vždy budou mít svou roli a neměli bychom se snažit tato prastará vzácná aktiva o jejich roli obrat. To úkolem kryptoměn nikdy nebylo.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře