Organizace Spojených Národů zastřešuje tzv. „World Food Programme (WFP)“, u kterého rozšiřuje platformu založenou na Ethereum blockchainu, a to za účelem vyhnutí se nutnosti platit transakční poplatky bankám.
Šetření pomocí decentralizace
WFP začala využívat blockchain v lednu 2017, kdy jste mohli pomocí decentralizované sítě a aplikace v mobilu poslat pákistánským lidem v nouzi peníze nebo jídlo.
Netrvalo dlouho a WFP již testuje program v jordánském uprchlickém táboře, který má pomoci 100 000 Siřanům. Podle Bernharda Kovatsche, vedoucího inovačních laboratoří v Mnichovském WFP, by se jen za měsíc fungování tohoto programu ušetřené peníze měly vyšplhat na 150 000 dolarů – a to díky použití transakcí přes blockchain. Decentralizovaná síť by takto měla eliminovat až 98 % původních transakčních poplatků.
Navíc v táboře lidé nemusejí používat žádná bankovní hesla ani hotovost. Platby míří na blockchain ihned po biometrickém skenu oka dané osoby.
Tento projekt v Jordánsku je však pouze malá část z celkové činnosti firmy. Celkem se WFP, s každoročním rozpočtem 6 miliard dolarů, stará o více než 100 milionů lidí ve více než 80 zemích. Při použití blockchainu by mohla organizace ušetřit miliony dolarů, proto se rozhodla svou blockchain-based platformu rozšířit.
Ředitel WFP programu, Ropert Opp, řekl:
„Měli jsme pocit, že bychom mohli nahradit tradiční bankovní služby za blockchain, který nám poskytuje i obrovské množství dat.“
Blockchain jako možná budoucnost
V březnu 2017 se WFP vyjádřila takto:
„Aby byl využit plný potenciál služeb blockchainu, musely by na této platformě pracovat všechny organizace nabízející humanitární pomoc.“
Na principu této digitální sítě už však přijímá data a platby i indická organizace „Milion meals“ – druhý největší program obědů v Indii, který dodává jídlo pro 1,6 milionů mladých Indů.
Závěr
Provádění transakcí na blockchainu je pro organizace mnohonásobně výhodnější, proto se u humanitárních společností v tomto směru očekává obměna.
Syřanům nikoli Siřanům