Malé banky se pomocí krypto pokusí vyrovnat velkým

0
(0)

Ztráta postavení na finančním trhu – to je hlavní důvod kritiky kryptoměn ze strany velkých bankovních domů. V tomto článku si něco řekneme o snaze některých menších evropských bank vstoupit do světa kryptoměn a podílet se tak na digitální revoluci.

Větší banky se kryptoměn obávají

Zatímco větší banky odmítají přijímat transakce kryptoměn, ty menší na to mají jiný názor. Podle The Financial Times nabízejí některé švýcarské, německé a lichtenštejnské banky řadu služeb spojených s kryptoměnami. Přesněji se jedná o švýcarskou banku Vontobel a Falcon Bank, německou Fidor Bank a Bank Frick v Lichtenštejnsku.

Edi Wögerer, ředitel Bank Frick řekl, že větší banky vnímají virtuální měny jako hrozbu pro již zavedený systém financí. Podle něj se větší banky kryptoměn jednoduše „bojí“, a protože jim nerozumí, cítí se být ohrožené. Uvedl:

„S tímto tématem je spojeno hodně rizik, ale i příležitostí. Bankéři z bezpečnostního hlediska ví, co dělat, proto se pro banky jako je ta naše otevírá nespočet možností.“

Popularita kryptoměn je však natolik vysoká, že i když se větší instituce o ně zajímat nebudou, díru na trhu zaplní menší banky, které svým klientům možnost práce s kryptoměnami nabídnou.

Nezapomnělo se ani na ICO

Lichtenštejnská Bank Frick nabízí poradenský servis pro začínající ICO, přičemž si navíc i prověřují investory. Za takovou poradnu u této banky zaplatíte už jen kryptoměnami.

Wögerer o jejich ICO poradně říká, že je „velice poptávaná“, ale některé ICO mohou být podvodné. Banka si proto velmi pečlivě vybírá, se kterými projekty pracuje (dosud pracovali s deseti ICO).

Zmíněná banka také investorům poskytuje přístup na kryptosměnárny a schovává hmotnou kopii kryptokódů ve svém trezoru.

Menší banky nabízejí klientům mnoho dalších služeb spojených s krypto. Vontobel zaštiťuje „Bitcoin tracker“ a možnost sázek pomocí kryptoměn. Falcon Bank nabízí investorům možnost kupovat virtuální měny. Německá Fidor Bank nenabízí jen účet na směnárnu Kraken v eurech, ale také umožňuje svým klientům přístup na americké kryptosměnárny.

Menší banky se nebojí regulací

I přesto, že se vládním institucím po celém světě vidina budoucnosti spojené s digitálním finančním systémem zatím příliš nelíbí, menší banky se jí neobávají.

Edi Wögerer vysvětlil:

“My tato vládní prohlášení bereme na vědomí. A pokud se objeví nové regulace, což se určitě objeví, budeme je již splňovat.”

Trend vstupu malých bank do světa kryptoměn podporuje teorii Andrease Antonopoulose, bitcoinového experta, podle které ztratí větší banky svoji klientelu kvůli menším bankám a „fintech“ platformám, které mohou více riskovat a mají více možností podporovat decentralizované měny. Tento systém by poté měl postupně odbourat všechny banky.

Závěr

Je velice pozitivní, že některé bankovní instituce již začínají používat kryptoměny. Pokud by měla nastat opravdová digitální revoluce finančnictví, je velmi důležitá úplná adopce kryptoměn, ke které mohou menší banky přispět.

 

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img