Argentinský prezidentský kandidát chce “hyperinflaci” vyřešit zavedením CBDC

3.8
(6)

Kandidát na argentinského prezidenta Sergio Massa slíbil, že v případě svého zvolení zavede digitální měnu centrální banky (CBDC). Tímto krokem chce “vyřešit” dlouhodobou inflační krizi v Argentině.

Argentina v problémech

V prezidentské debatě 2. října druhý nejvýznamnější kandidát řekl, že je mu jasné, jak obrovským problémem v Argentině inflace je. Poté nastínil, jakým způsobem hodlá tento problém “vyřešit”.

V Argentině zavedeme digitální měnu. […] Uděláme to globálně pro celou Argentinu a doprovodíme to zákonem o praní špinavých peněz. Ten umožní těm, kteří mají peníze v zahraničí, aby je přivezli a bez nových daní souběžně používali.

Prezidentské volby se blíží

Massa, který v současnosti zastává funkci ministra hospodářství, myšlenku, že by Argentina měla přejít na americký dolar, zavrhl:

Dolarizace je to, co vytváří pokušení dolaru. Buďte vlastenci a braňte naši měnu, nepodporujte používání amerického dolaru.

Pro úplnost dodávám, že argentinské parlamentní volby se budou konat 22. října. Dva ze tří hlavních volebních průzkumů aktuálně naznačují, že Massa stále mírně zaostává za Javierem Mileiem. Jde o kandidáta, který naopak patří mezi fanoušky bitcoinu (BTC) a často vystupuje proti centrální bance.

Údaje americké společnosti AS/COA naznačují, že Massa bude mít pravděpodobně největší podporu v provincii Buenos Aires, kde žije 16,6 milionu ze 46 milionů obyvatel země. Milei pak má většinovou podporu ve venkovských částech země.

Milei již dříve naznačil, že chce přijmout americký dolar jako argentinskou měnu. Jako ekonom a libertarián je Milei dlouhodobě skeptikem centrálního bankovnictví. Součástí jeho volebního slibu je také zrušení argentinské centrální banky. V minulosti se Milei také zmínil o bitcoinu jako o reakci na “podvodníky z centrálních bank”.

Třetí nejvýznamnější kandidátka na argentinskou prezidentku Patricia Bullrichová by v případě svého volebního vítězství údajně prosazovala měnový režim, v němž by argentinské peso a americký dolar existovaly vedle sebe jako zákonné platidlo.

Závěr

Pokud se podíváme na poslední obrázek, tak Argentinské peso se od prosince 2023 propadlo vůči americkému dolaru o více než 99 %. Většina údajů naznačuje, že argentinská inflace je třetí nejvyšší na světě a zaostává pouze za Venezuelou a Libanonem. Může být opravdu řešením CBDC? Anebo je lepší volbou bitcoin, který s centrální banku nemá vůbec nic společného?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img