Kompletní rozbor Initiative Q – Jenom marketing a prázdné sliby

0
(0)

Initiative Q zasáhla kryptoměnový prostor jako vlna tsunami. Na jedné straně se o projektu Initiative Q mluví jako o revoluční technologii a na straně druhé jako o projektu, který nemá žádnou hodnotu. Dnes se blíže podíváme, která ze dvou tváří Q bude tou pravdivější.

Další ICO?

Pro analýzu Initiative Q jsem zvolil standardní formát, jakým recenzuji ICO pro Trading11. Bude tak možné lépe zhodnotit, jak se to vlastně s Initiative Q má v kontextu ostatních, nově vznikajících projektů.

Projekt Initiative Q vstoupil do kryptoměnového prostoru velkolepým způsobem. Ten je primárně založen na tvrzení, že se jedná o revoluční technologii, která strčí do kapsy nejen starý finanční systém, ale i kryptoměny. Q chce vytvořit globální platební systém, který bude rychlý, bezpečný a pro všechny.

Hlavním důvodem, proč má být Q, jako měna systému, vůbec hodnotná, je budoucí fakt, že ji prostě lidé budou používat. Dle členů týmu je to kruciální krok. Více uživatelů zvýší cenu měny. A tak se Initiative Q rozhodla pro masivní referal program jako způsob šíření měny mezi další uživatele. Kryptoměnové prostředí se následně zaplnilo referal kódy, které mají přinést prvním uživatelům podstatně větší zisk, až měna Q uspěje.

Jak vytvořit globální platební systém?

Lákavá nabídka mincí zadarmo se bohužel velmi rychle ukazuje jako minimálně velmi podivný projekt. Ačkoli projekt přichází s proklamací, že se jedná o technologii budoucnosti, tak nikde není pořádně vysvětleno, co má Initiative Q vlastně být. Úvodní stránka projektu ukazuje mapu vývoje, která se jmenuje “Jak vytvořit globální měnu v 7 krocích”.

Těchto 7 kroků je pouze laciné konstatování, že pro globální trh stačí, aby vaši měnu užívali všichni na světě. Nevím, zda tvůrci projektu neumí počítat, nebo neví, jaký je význam slova krok, ale rozhodně je to velká červená vlajka hned na začátku samotného projektu. Je až úsměvné, že tým jako jediný potřebný krok uvádí globální adopci technologie všemi obyvateli na planetě.

Zatímco každý kvalitní ICO projekt má whitepaper, tak Initiative Q nemá nic. Při popisu své platební technologie tvůrci projektu tvrdí, že použijí ta nejlepší řešení, která již existují a spojí je dohromady. O jaká řešení se jedná, už ovšem nikdo nemluví. V porovnání s ICO projekty je tak Initiative Q velmi pozadu.

Tým projektu tvrdí, že systém bude snadno použivatelný. Na oficiálních stránkách se tak uvádí dva příklady. V jednom naskenujete čárové kódy přímo v obchodě, ze kterého následně odejdete a vaše mobilní aplikace sama za vybrané zboží zaplatí. V druhém pak dojíte jídlo v restauraci a odejdete, zatímco vaše aplikace automaticky zaplatí vaší útratu. Hezké příklady. Bohužel nikde není popsáno, jak by se to dalo technologicky provést.

Decentralizace jako abstraktní hodnota

Nyní se dostáváme ke strašidelné části projektu. Autoři Initiative Q sice tuto část považují za výhodu, ale fakticky se jedná o totalitární praktiku, která by měla vyděsit každého rozumného člověka. Pro pochopení tohoto aspektu je potřeba vzít v úvahu názor vývojového týmu na decentralizaci. Na oficiálních stránkách se přímo píše, že projekt se nebude zabývat abstraktními pojmy, jako je decentralizace (Kategorie Q vs. Crypto). Z toho jednoduše vyvodíte, že projekt bude těžce centralizovaný.

Jenže se nebude jednat o centralizaci běžného typu, ale o radikální verzi, která se velmi podobá systému na hodnocení občanů v rámci Číny. Platební systém Q v sobě bude mít údajně integrovanou technologii na hodnocení platebního chování uživatelů. Pokud systém vyhodnotí někoho jako špatného hráče, tak jej fakticky vyloučí z participace na systému.

Pokud si vezmete dohromady centralizaci projektu pod mateřskou společností spolu se systémem na hodnocení chování, rychle každému dojde, že na základě rozhodnutí společnosti může být kdokoliv a kdykoliv vyhozen ze systému, bez možnosti se reálně bránit.

Vyloženě vtipné pak je, když tvůrci tvrdí, že bezpečnost systému je zajištěna referal programem, protože uživatelé budou zvát pouze ověřené osoby (zatímco v realitě vidíme, že každý zve každého). K smíchu je pak technologie na ověření velkých transakcí, které budou centrálním řízením zablokovány do té doby, než bude osloven důvěryhodný přítel (který vás pozval), aby ověřil, že tuto transakci provádíte vy.

Je to kryptoměna, není to kryptoměna?

Marketingový styl projektu je také velmi podivný. Na jedné straně se Initiative Q srovnává s BTC, když doslova říkají, že získat Q je jako získat BTC v roce 2011. Na druhé straně se ovšem Initiative Q vůči kryptoměnám radikálně vyhrazuje, protože údajně řeší pouze problémy, které neexistují. To je pochopitelné, když tým považuje decentralizaci za abstraktní hodnotu.

Další fackou decentralizaci je pak vratnost transakcí. Centrálním rozhodnutím by mělo být možné vrátit již provedenou transakci, pokud si to jedna ze stran bude přát. Bohužel tým neposkytl ani náznak technologie, která by to měla zajistit, a tudíž není možné říci, jak moc je toto rozhodnutí tragické. Osobně bych se přikláněl k tomu, že velmi.

Jak by měl projekt fungovat? Tvůrci chtějí delegovat část svých pravomocí na lokální agenty, kteří budou ověřovat každou provedenou transakci. Ve spojení se systémem reputace si tak lze snadno dovodit, že ověřovatelé transakcí budou mít přímý a neregulovaný přístup k vašim finančním operacím (pravděpodobně je budou moci dle libosti i zvrátit – vzhledem k faktu, že nikde zatím není vysvětlena technologie projektu, tak se jedná o mou domněnku).

Tým

Tým projektu je minimálně podprůměrný v konkurenci klasických ICO. Rozhodně nesahá kvalitním projektům ani po kotníky. V týmu jsou veřejně prezentováni pouze 2 jeho členové. Jedním z nich je zakladatel společnosti Saar Wilf. Wilf je sériovým podnikatelem. Za jeho největší úspěch lze považovat prodej společnosti Fraud Sciences, kterou koupil Paypal za 169 milionů dolarů.

Wilf je nepochybně schopným podnikatelem a dokáže dotáhnout projekty do cíle, protože vedl i další úspěšné společnosti. Angažoval se v oblasti bezpečnosti digitálních obchodů a má nezpochybnitelné zkušenosti s finančním sektorem.

Druhým členem týmu je pak Lawrence White. Ten je profesorem ekonomie na George Mason University a primárně se zabývá monetární teorií a teorií volných bank. Lawrence údajně vytvořil koncept projektu Q, který ovšem není nikde k vidění, pokud tedy autoři náhodou nemají na mysli výčet nedostatků momentálního systému na oficiálních stránkách.

Ačkoliv je Wilf velmi úspěšným podnikatelem, tak je tým ve srovnání s jinými ICO opravdu nedostatečný. Dá se ovšem předpokládat, že bude doplněn dalšími členy. Na internetu koluje fáma, že zaměstnanci Paypalu zakládají novou měnu, což ovšem není pravda, protože pojítkem je Wilf, který “pouze” prodal svou společnost Paypalu. Nikde nejsou ani uvedeni žádní partneři projektu, kteří by pro systém měli být naprosto klíčoví. Poradci zde také nejsou žádní.

Hodnocení vize

Vize projektu se dá shrnout následující větou: Pokud se vám podaří dosáhnout globální adopce dané měny, tak máte vyhráno. To je sice pravda, ale úkol je to tak neuvěřitelně těžký, že za ním musí být skutečně pádný důvod k tomu, aby určitá technologie dosáhla takto vysoké úrovně přijetí ve společnosti.

Zatímco BTC jako první dokument vydal svůj whitepaper, kde popsal revoluční a decentralizovaný přístup, tak projekt Initiative Q zvolil obrácenou cestu. Místo představení technologie, která by měla být revoluční, pouze vytvořil průměrné webové stránky, kde kritizuje nynější platební systém a tvrdí, že se to dá udělat lépe a jediný potřebný krok je globální adopce.

Vize projektu bohužel nenabízí nic světoborného. Vytvoření centralizované mince, která bude pod kontrolou jediné společnosti, není ničím převratným. Další komediální kousek předvedli tvůrci při evaluaci své měny, kdy propočítali (pravděpodobně problém s matematikou), že celková cena Q se bude pohybovat mezi 0,5 – 10 bilióny dolarů. Celkem by ovšem mělo existovat 2 biliónů Q a tvůrci kalkulují s hodnotou jednoho dolaru v okamžiku spuštění sítě. Tento do nebe volající nesmysl je opravdu na hranici šílenství.

Hodnocení projektu

Zatímco kryptoměny jdou mílovými kroky dopředu, Initiative Q se obrací zpět. Místo decentralizované měny řízené kódem chtějí vytvořit centralizované peníze, které bude vlastnit společnost se stejným názvem.

Když by někdy opravdu proběhlo globální přijetí této měny, tak se vytvoří extrémně nebezpečný prostor, protože v rámci projektu bude možné sledovat všechny uživatele a ti budou následně hodnoceni na základě svého chování. Je to jako byste dnes řekli, že Google o nás má málo dat a tudíž by bylo lepší mu jich dát ještě více. Tvůrci projektu kritizují kryptoměny, ale nám představují extrémně nebezpečný model, kde bude vše ovládat jedna entita.

Pokud se podíváme na mapu vývoje, tak zjistíme, že hned první krok je získat desítky milionů uživatelů. Uživatelů ničeho. Uživatelů, kteří dostali příslib, že za svoje jméno, email a spamování linků získají budoucí hodnotu. Ta ovšem nemá ani základní koncept toho, jak by měla fungovat. Celý projekt je postaven nesmyslně naruby. Nicméně by měl posloužit zájmům mateřské společnosti, která bude následně prodávat měnu Q a cílem je dosáhnout zisk 100 milionů dolarů do roku 2020.

Initiative Q je opravdu odporným projektem. Neuvěřitelně vtíravý marketing má zajistit globální adopci, ačkoliv se jedná o očividnou snahu o získání pozornosti pro budoucí ICO. Nejenže tvůrci odflákli svůj web, ale zároveň jdou opačnou cestou než všechny ostatní kryptoměny. Cestou k větší centralizaci, sociálnímu dohledu a korporátnímu diktátu. Projekt nemá žádnou technologii, žádné pořádné vysvětlení a jeho hodnota by se měla zakládat pouze na tom, že mnoho lidí zaspamuje ostatní otravnými linky.

Pozn. Uživatelé, kteří se do systému přihlásí, nezískají nutně Q zadarmo, nýbrž je mají pouze rezervovány. 10 % automaticky, 40 % za zvaní svých přátel a 50 % za budoucí úkoly, které budou pravděpodobně ve stylu postujte na Twitter, Facebook a Reddit o Initiative Q – není žádná garance, že kdokoliv dostane cokoliv zadarmo. 

Hodnocení projektu: 0/10

Oficiální web: https://initiativeq.com/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img