3. 10. 2023 Analýza – Bitcoin tomuto prodejnímu signálu ještě nečelil, makro se definitivně mění

4.4
(20)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin během předešlých několika dnů mohl býky potěšit. Nakonec se kurz bitcoinu dokázal vymanit z té lokální klesající struktury, což poté rychle vyústilo v akceleraci růstu. Nicméně včera večer trh zase čelil rychlému poklesu, kde vidím jako hlavní důvod růst výnosů na dluhopisovém trhu. Mimo jiné dolarový index pokračuje v posilování. Zkrátka ty podmínky nejsou pro bitcoin příliš příznivé, ale musím uznat, že se hrdinně drží. Otázkou ovšem je, na jak dlouho?

Varování
V otázce bitcoinu všechny vyzývám k velké opatrnosti. Mám bitcoin jako technologii rád a věřím, že jednoho dne ta velká příležitost přijde, ale nyní je pro mě nejrizikovější na celém širokém finančním trhu. Samozřejmě pro lidi, co akorát postupně štosují, to může být zcela ukradené. Jde spíše o investory, kteří mají v plánu do trhu dát větší částky – třeba si koupit i několik BTC. A tady je potom obrovský rozdíl začít nakupovat na 12 000 USD nebo blízko 30 000 USD

Makroekonomické prostředí se na dlouhá léta mění

Na svém Linkedin profilu jsem přidal krátký příspěvek s vizualizací vývoje reálných úrokových měr. Poměrně dlouho jsme existovali ve světě, kde byly reálné úrokové míry lehce kladné nebo dokonce hluboce záporné (případ roku 2020). Popsané makroekonomické prostředí se ovšem v posledních zhruba dvou letech postupně mění a nyní je z toho dost velký kontrast s obdobím před rokem 2021.

Poznámka
Podobné příspěvky dávám na svůj Linkedin profil pravidelně. Pokud mě ještě nesledujete, určitě to napravte. Jestli účet nemáte, založte si ho. Linkedin je mnohem lepší než Twitter (X), kde je jednak spousta kravin a jednak jsou zde lidi dost agresivní. Nejvíce odborníků naleznete zkrátka na LI, nikoliv na Twitteru.
Vývoj reálných úrokových měr v globálním měřítku
Vývoj reálných úrokových měr v globálním měřítku

Ve zkratce řečeno, reálné úrokové míry jsou nyní po celém světě nový standardem. A nejspíš to tak po několik let zůstane. Mnozí právě před touto změnou téměř prorocky varovali už od roku 2018 až 2019. Nebylo to ale kvůli tomu, že by měli věštecké schopnosti. Vycházeli z ekonomických teorií a empirií. V historii se totiž vždy střídala období s nízkou a inflací a vysokou inflací. A období s nízkými sazbami a vysokými sazbami.

Asi dekádu jsme byly ve stavu velmi nízkých nominálních úrokových sazeb a vskutku nízké inflace. Reálné úrokové sazby byl v USA lehce v záporných hodnotách. Čili byly peníze de facto zadarmo. Z tohoto prostředí samozřejmě profitoval bitcoin a akcie.

Info
Reálné úrokové míry jsou daleko důležitější než nominální. I když je nominální sazba vysokých 15 %, ale inflace dosahuje 20 %, stále jsou peníze zadarmo a rozhazuje se. Protože reálná úroková míra je -5 %.

Proto je nutné, aby byl Fed úspěšný a srazil inflaci zpátky pod 2 %. Makroekonomické prostředí se normalizuje a bitcoin může zase nahoru. To ovšem může trvat roky a proto si myslím, že je rozumné se zaměřovat i na jiná aktiva. Bitcoin není jediná investice na světě.

Bitcoin tomuto prodejnímu signálu ještě nikdy nečelil

Na měsíčním grafu má zářijová svíce podobu spinning topu, neboli točící káča. Jedná se o svíčkovou formaci, která by mohla být považována za býčí signál, protože ji lze interpretovat jako slabost ze strany prodejců. Zároveň se svíce vytvořila v blízkosti supportu. Nicméně bitcoin čelí i negativnímu signálu v podobě překřížení klouzavých průměrů s periodou 50 a 20, k čemuž ještě nikdy v historii trhu nedošlo. Nemusí se samozřejmě nic stát, ale také to může spustit algoritmy, které právě tohle sledují. Co se týká objemů, září bylo bohužel na stejné úrovní jako červenec a srpen.

Co se týká týdenního grafu, bitcoin se mohl těšit z velmi býčího zakončení předešlého týdne. Dost nečekaně se bitcoin v neděli večer zmátořil a výsledkem je plná zelená svíce. Má to však velkou nevýhodu v tom, že týdenní close skončilo zrovna u 200týdenního klouzavého průměru. Nedošlo tedy k potvrzenému průlomu a jak nyní sledujeme, tak i v novém týdnu má kurz bitcoinu těžkosti skrze klouzák projít. V těchto okamžicích proto pokus vypadá jako zamítnutý. Do konce týdne je ovšem dostatek času, takže nynější týdenní svíce může být ve finále jiné vzezření.

Závěrem: bitcoin sice bojuje, ale nemusí vyhrát

Bitcoin jednoznačně bojuje, když vidíme, jak je stabilní. Což osobně přičítám tomu, že v letošním roce se kurz kdovíjak nedostal. Zároveň nesmíme zapomínat na halving bitcoinu, který má též na trh bez debat velký vliv. Zatím jenom skrze očekávání. Později logicky skrze nižší růst nabídky bitcoinů na trhu. Nespoléhal bych se ale jenom na jednu událost. Můžete se poté šeredně spálit, ale to si musí každý rozhodnout sám dle svého uvážení.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 20

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Čumsem

To je jen otázka (relativně krátkého) času. V současném světě je míra dluhů taková, že s dlouhodobě kladnými reálnými úrokovými sazbami by se ekonomiky zhroutily (bohužel). Uvidíme do roka a do dne, jak dlouho centrálním bankám vydrží ramena. Třeba Burešovo Michl to vzdal už na startu 😀 (a ne že by to před ním bylo v ČNB na medaili za prozíravost 🙂 ) .

Poslední editace 2 měsíců před přes Čumsem
Michal

Naprosto souhlasím se vším,co jste napsal. Jen ten halving si myslím, že je brutálně přeceňovány, víz halving litecoinu letos v srpnu,kde se kolem toho dělal humbuk dlouho dopředu a cena v den halvingu spadla a je nízko. Prostě buy the rummour,sell the News.

Jan H.

Chapu myslenku s btc, neni to tak velky skok to puleni uz, ale litecoin je asi trosku neco jineho nez btc.

Čumsem

Přesně, ono FOMO na shitcoinech je spíš takové spekulativně fejkové FOMO. Kdežto když přijde FOMO na Bitcoinu, tak to je už jakože opravdicky (teď a nebo nikdy 😀 ).

Jinak je Litecoin můj oblíbený shitcoin a ani s BCH nemám problém.

Roman Nerad

Pristi rok tech duvodu bude mozna vice. Halving je takovy ocekavany, ale pokud dojde ke schvaleni bitcoin ETF (blackrock a dalsi), tak to pravdepodobne povede k vetsi poptavce (a tim i cene). Adopci bitcoinu zacina rozsirovat lightning network v mikroplatbach, takze opet bude postupne rust poptavka. Do toho ekonomicka situace a americke dluhopisy budou mit pravdepodobne problem. Takze pristi rok vnimam docela optimisticky z pohledu ceny BTC. … Pokud nekdy neco BTC ohrozi, tak to bude mala propustnost prvni vrstvy (LN to resi castecne v druhe vrstve), ale jinak je perspektivni a ma unikatni vlastnosti.

Libor

někdo to krypto musí vytáhnout nahoru,ovsem budou-li mít masi lidi hluboko do kapsy tam nevim

Jan H.

Pracuji ve zlatnictvi a nekdy mi jde hlava kolem, kolik lidé mají stále hromady peněz a skoro do 10 neumi napocitat. Takze az to zacne tak se to tam nalije.

Michal Vnučko

A navíc je té zase jen marketingová pumpa , tech fondu, co už mají btc zřejmě v držení a nyní žádají o etf. Včera se spustil futures etf na eth, před týdnem na serverech patřících grayscale neustále omývání news a zájem je za první 2 dny že steany investorů nulový. Finanční poradci v usa stejne podle průzkumu budou spot etf na btc doporučovat málo. Blockchain technologie je určitě super, jak psal pan Harold, ale to neznamená, že se musí za btc platit prepalene cifry . Taky de fi aplikace např. Na eth jsou zajímavé, ale podle mě brutálně nadhidnocovane, jak vyšel včera článek někde, většina NFT tokenu je dneska s nulivou cenou a to se loni obchodování na opensea za miliony usd. Přijetí blockchainu pro realne platební transakce je zatím marginální a když si čtěte zprávy za poslední měsíc na coinsesk, tak je to každéj den nějaký hack, dlouho jsem držel btc a eth ale v červnu jsem je shortnul a nelituji. Je to opravdu rizikové v téhle době je dlouhodobě držet, pokud vám není jedno ze za 6 měsíců můžou mít 1 /2 cenu. Obavy z držení a risk ztráty hodnoty u mě nyní převyšují fomo. Mv

Gfs

*byli . Pokud se teda obchodování netýká pouze žen a autor není taky žena….

Michal Fanta

Pristi rok halving (ma hlavne psychologicky vliv, ale ten rozhodne ma. mnozstvi novych tezenych BTC uz je opravdu i nyni male vuci obihajici zasobe.) + ETF spot, pokud schvali (cetl jsem take, ze maji nakoupeno, ale jestli dost bude zalezet na zajmu o etf) + letos schvalene fair value accounting BTC v rozvaze firem (ty rozhodne nakoupeno nemaji a od konce 2024 postupne nakupovat budou). To vse se v circulating supply projevi. Makro a hlavne dostupnost penez bude hrat urcite roli, ale tech pozitivnich zprav pro BTC ve vyhledu na pristi dva roky je hodne a pokud budou nejake vyraznejsi korekce, tak se slevou dokupujme. Dlouhodobe stosujte a cenove vykyvy neresite. Trend je jasny – dlouhodoby rust a postupna adopce.

Jan H.

Podepisuji

spot_img

Zeptej se cokoliv

Ahoj jsem KryptoBot a nejsem člověk. Pokud potřebuješ komunikovat s lidmi, pošli mail na: [email protected] - jinak se mně zeptej na cokoliv a já ti odpovím :)