Analýza: Bitcoin bojuje o 52 000 dolarů, čeká trh korektivní pohyb o 20 %?

4.7
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin ukončil další týden a můžu říct, že týdenní svíce vypadá pro býky nadějně. Týdenní zavírací cena se nachází kolem 52 000 dolarů, kde se právě nachází jedna z důležitých rezistencí. K průlomu určitě nedošlo, ale kurz bitcoinu se u odporu aktivně drží. Respektive v blízkosti řečené úrovně dochází k zajímavé přetahované. Zcela objektivně ale hybnost slábne, takže je podle mého názoru dost velká vyhlídka, že se tentokrát vytváří lokální vrchol.

V takovém případě je reálná možnost korekce ceny bitcoinu o 20 %. To znamená pokles ceny na 42 000 dolarů. Nic není ovšem rozhodnuto a dokud bitcoinu bojuje v blízkosti 52 000 dolarů, neměl by nikoho překvapit agresivní průlom. I když bych si na něj zrovna nevsadil.

Ještě než se však podíváme na cenové grafy, musíme si připomenout, že boj s inflací není ani zdaleka vyhrán.

Má poslední video analýza

Inflace může zase stoupat, což je pro bitcoin negativní

Minulý týden nám potvrdil, že to s inflací ve Spojených státech nebude tolik lehké, jak se třeba ještě před půl rokem mohlo zdát. Obecně vzato se počítalo s tím, že v polovině aktuálního roku se americká inflace přiblíží do těsné blízkosti 2 %. Nyní se to ovšem zdá jako vskutku nepravděpodobné. Nelze to zcela vyloučit, ale v těchto chvílích je málokdo takový optimista. Spíše je třeba počítat se scénářem, že inflace se začne přibližovat k cílovým 2 % až ke konci roku. A to jsem ještě možná optimista.

Poznámka
Počítám s několika základními scénáři, kdy nejpravděpodobnější z nich kalkuluje s tím, že se do konce roku americká inflace k 2 % přiblíží. To implikuje, že úrokové sazby v letošním roce začnou klesat. Jelikož osobně počítám s tím, že v druhé polovině roku udeří ekonomická recese.

Jeden z mých základních scénářů spočívá v tom, že úrokové sazby klesnou až v příštím roce. Je to však méně pravděpodobná varianta. Pokud se ale naplní, neměl bych na tom nijak obzvlášť tratit. Jen se prodlouží čekání. Zároveň by tento scénář logicky negoval vývoj s ekonomickou recesí. Jelikož si myslím, že když neudeří letos, tak v následujícím roce je ta šance velmi malá. Nelze to neustále odsouvat a je lepší si pak jednoduše říct, že jsem se zmýlil. To k investování patří.

Pořád existuje jisté riziko, že se zopakuje podobný vývoj ze 70. let, jak je na grafu níže. Pokud k něčemu takovému dojde, nemyslím si, že přijde inflační vlna, která překoná tu první jako před 50 lety. Osobně to vidím na mírné zrychlení k 4 %, max nad 4 %. Poté rychlý návrat do blízkosti 2 %. Protože kalkulují s recesí, která je silně proti inflační.

Čeká cenu bitcoinu pokles o 20 %?

Bitcoin zavřel týdenní cenu lehce nad 52 000 dolary, což znamená, že je další vývoj nejistý. Když by týdenní zavírací cena skončila s velkou rezervou nad zmíněnou úrovní, je poté mnohem snadnější odhadnout, co se pak bude dít. Respektive bychom automaticky předpokládali, že růst ceny bitcoinu bude spíše pokračovat. I když jistota na trhu ani náhodou neexistuje.

Samotná podoba týdenní svíce je dost slušná, protože je bez horního knotu. Tím pádem se kupcům povedlo absorbovat nabídku, která se v cenovém rozmezí objevila. Trh si připsal čistý přírůstek 7,9 %. Za jediný týden to není vůbec špatné. Jediná vada na kráse tedy spočívá v tom, že nedošlo k rozhodnému průlomu skrze rezistenci. Dokud se ovšem cena bitcoinu drží v blízkosti odporu, berme to jako pokračující snahu o průlom.

Přesto si úplně nemyslím, že k průlomu dojde. Alespoň bych si na něj nyní nevsadil. Trhu chybí hybnost a dle mého postoje celá snaha o růst nemá dost silné objemy. Když si to srovnáme s tou svící v podobě svíčkové formace padající hvězda (shooting star), která v grafu vznikla před více jak měsíce, je rozdíl v objemech opravdu nemalý. Myslím si, že je to dostatečný důvod, aby byli býci hodně opatrní. Jelikož je evidentní, že na těch 48 000 dolarech někdo velký prodal. Podotýkám ovšem, že řečená padající hvězda byla jako signál zneplatněná.

Poznámka
Týdenní RSI je nyní na necelých 80 bodech. Vrchol je lehce nad 80 body, takže zde máme pořád hodně velkou medvědí divergenci. Aby trh divergenci zneplatnil, cena bitcoinu by musela blízkou rezistenci prolomit.

Cena bitcoinu při poklesu ze 48 000 dolarů klesla o zhruba 21 %. To je úplně ideální, zdravá, korekce v rámci rostoucího trendu. Po odrazu od 38 000 dolarů cena bitcoinu, během pouhých několika týdnů, vzrostla o téměř 37 %. Za tak krátkou dobu jde o velmi velké zhodnocení. Nejde tolik o to, že bitcoin posílil o 37 %. Jde o to, jak dlouho kupcům trvalo, než sem cenu dostali. Čím agresivnější cenový pumpa, tím větší riziko vzniká. Po agresivních růstech běžně dochází k růstu volatility.

Poznámka
Cena bitcoinu dost možná vytváří malý býčí praporek. Z čehož lze usuzovat, že trh chce průlom určitě zkusit.

Závěrem: Sentiment je opravdu pozitivní, ale není to extrém

Tržní sentiment se před několika týdny dost propadl, ale s agresivním růstem ceny jsme zase na nejlepších úrovních od konce roku 2021. Není to však vyloženě extrém, což poznáme i z toho, že altcoiny se příliš nehnou z místa. Z toho vyplývá, že tržní účastníci se zatím zaměřují pouze na bitcoin, protože nemají odvahu agresivně vstupovat do altcoinového trhu.

Samozřejmě jsou altcoiny, které v posledních měsících posílily o velká čísla. Nicméně prismatem dominance bitcoinu je vidět, že se spíše zvyšuje koncentrace investic v bitcoinu. A to je právě pro trh jako celek dobře, neboť je díky tomu větší pravděpodobnost, že růst vydrží déle.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Roman Nerad
Hodnocení článku :
     

Ta čeština je “zajímavá”. Např.: “Jde o to, jak dlouho kupců trvalo, než sem cenu dostali. Čím agresivně cenový pumpa, tím větší riziko vzniká.”

Petr Kovář

Ty jsi tu kvůli lingvistice? 🤣 Mě spíš u pana Jarolímu úplně nesedí jeho hokejový přístup, kdy už někdy nevím jestli ještě čtu btc analýzu nebo rozbor hokejového zápasu Chicago bulls versus Hershey bears 😆

Roman Nerad

Massa Bob byt stastny. Najit pokrevni bratr ve sva cestina. Slunce v duse a at sviticko slunit vsem BTC priznivec.

Čumsem

Přesně! Chicago bulls versus Hershey bears 😀 😀 😀

spot_img