Americký Senát schválil zákon zpřísňující dohled nad obchodováním s kryptoměnami

5
(5)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Americký Senát včera večer schválil novelu zákona o národní obraně (National Defense Authorization Act, NDAA). Jeho součástí byl i pozměňovací návrh, který se netýkal přímo obrany, ale obchodování s kryptoměnami. Zákon tak nově zpřísňuje dohled na finančními institucemi, které se zabývají obchodováním s kryptoměnami.

Přidávat takové pozměňovací návrhy, které se netýkají úplně hlavního tématu, je bohužel běžnou praxí. Novela čerpá ze zákona Lummis-Gillibrand o odpovědných finančních inovacích (Responsible Financial Innovation Act) z roku 2023 a zákona Warren-Marshall proti praní špinavých peněz v digitálních aktivech (Digital Asset Anti-Money Laundering Act) z roku 2022.

Senát požaduje zavedění standardů pro kryptoměny

Konkrétně vyžaduje, aby ministr financí zavedl standardy pro krypto aktiva. To by vyšetřovatelům pomohlo lépe posoudit rizika a zajistit dodržování zákonů o praní špinavých peněz a sankcích. Kromě toho požaduje, aby ministerstvo financí provedlo studii o boji s anonymními transakcemi v krypto aktivech. To zahrnuje i využívání mixérů kryptoměn, které se právě ke zvýšení anonymizace finančních prostředků často využívají.

„Kontrola nezákonného financování v odvětví kryptoaktiv je zásadní pro odstranění podvodníků a zajištění toho, aby kryptoaktiva nebyla používána k vyhýbání se sankcím a k financování terorismu,“ uvedla senátorka Lummisová v tiskové zprávě.

Závěr

To že Senát schválil tento návrh ještě neznamená finální schválení. Sněmovna totiž schválila svojí verzi tohoto návrhu již na počátku měsíce a obě komory nyní musí jednat o verzi, která by byla schopná projít oběma komorami. Je ale dost pravděpodobné, že bude velký tlak na schválení zákona týkajícího se národní obrany. Uvidíme, zda i včetně všech přílepků a jak by případné schválení vypadalo v praxi.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img