Bitcoin hrozí potenciálním propadem zpět pod 70 000 USD

4.4
(21)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Tento týden byl hodně ve znamení dění kolem Íránu, ale i o ztrátě dopadu Trumpových zpráv na trhy. To by pro nás mohla být dobrá zpráva, protože by nám mohla opět začít fungovat technická analýza pro obchodování s Bitcoinem. Projdeme si dnes opět spolu cenové grafy a pokusíme se najít možný scénář vývoje pro další období.

Začneme klasicky shrnutím tohoto týdne na hodinovém grafu. Je dobré si projít aktuální události, protože chování kurzu ceny bitcoinu na jejich základně nám pomůže si uvědomit, kam by se mohl dále vyvíjet. A tento týden byl hodně o vypršení příměří mezi Spojenými státy a Íránem.

To mělo vypršet ve středu ráno (podle Íránu) nebo ve čtvrtek ráno (podle Trump). Osobně jsem to také počítal na středu ráno, takže moc nechápu, jak americký prezident přišel na to, že konec bude až ve čtvrtek ráno.

Skoro celý minulý víkend kurz ceny bitcoinu klesal a do nového týdne tak vstoupil se slušným CME gapem (tedy rozdílem mezi páteční uzavírací cenou a pondělní otevírací cenou na chicagské burze CME). Tyto rozdíly mají většinou tendenci se rychle vyplnit a i tento týden se to podařilo.

Během pondělí nás Donald Trump zásoboval informacemi, jak jeho vyjednavači míří do Pákistánu na mírová jednání. Informace byly sice jen jednostranné, ale držely nás v růstu. Ten navíc v pondělí odpoledne podpořila zpráva Michaela Saylora, že společnost Strategy za minulý týden nakoupila 34 164 BTC za 2,54 miliardy USD.

Trhy většinou ty jejich nákupy přeloží jako medvědí impulz, ale takovou částku prostě nelze vyložit negativně. Růst tedy pokračoval až do večera, kdy Trump opět začal zásobovat svět informacemi, jak informace v médiích jsou falešné a že on válku jednoznačně vyhrává. Navíc se začala po médiích šířit zpráva, že J.D. Vance do Pákistánu vůbec neodjel.

Bitcoin vyčkával na vypršení příměří v Íránu

Kurz ceny bitcoinu přešel do stranového pohybu a vyčkával na další informace. Konec příměří se blížil, Trump vysílal informace, že Írán mnohokrát příměří porušil a že jej proto neplánuje prodloužil. Cenový graf sice ještě jednou vytvořil vyšší vrchol kolem úterního poledne, ale na Relative Strength Index (RSI) již vidíme nižší vrchol. Medvědí divergence, která se po jednom Trumpově příspěvku začala vyplňovat.

V úterý večer tomu značně pomohla informace, že Írán se definitivně rozhodl se nezúčastnit mírových rozhovorů se Spojenými státy, které Trump avizoval na středu. To pomohlo propadu všech trhů a Bitcoin samozřejmě nezůstal stranou. Pak ale přišla zajímavá zpráva opět od amerického prezidenta.

Těsně po uzavření tradičních trhů přišel s oznámením, že Íránská vláda je velmi rozpolcená, a že na velké prosby pákistánských představitelů tedy milostivě nezačne útočit a prodlouží příměří až do doby, než se Íránská vláda dá opět dohromady. Osobně nevím, co si to tom mám myslet, ale kurz ceny bitcoinu na to reagoval růstem. V noci tak vyplnil CME gap z víkendu.

Trump posléze doplnil, že dává Íránu dva dny na předložení návrhu na dohodu. Cena bitcoinu krásně rostla až do středy do večera, kde atakovala 79 500 USD. V té době se ale íránská strana vyjádřila, že rozhodně žádné rozhovory neplánuje a na pátek nic nechystá. Myslím, že pro trhy to již bylo už moc.

Kurz ceny bitcoinu se rychle vrátil k 77 500 USD a pak se vydal na stranový pohyb. Občas nás sice mírně vychýlila nějaká ta zpráva. Například že Trump nařizuje potopit každou loď, která by v průlivu chtěla položit další miny, nebo že Trump oznámil příměří mezi Izraelem a Libanonem po dobu tří týdnů. Ale vidíme, že už se na tyto zprávy stává trh být imunní.

Víkend měl být opět ve znamení mírového jednání v Islamabádu

V pátek Spojené státy avizovaly, že o víkendu v Islamabádu proběhnou mírové rozhovory. K jednacímu stolu měli zamířit opět Steve Witkoff a Jared Kushner. Tradičně Írán po chvilce popřel, že by se na nějaké jednání vůbec chystal. Trhy už na to ani nereagují.

V pátek večer uzavřel kurz ceny bitcoinu na 77 458 USD na chicagské burze CME. A vidíme, že celou sobotu se držel krásně kolem toho kurzu. A to i přesto, že Írán znovu potvrdil, že žádné jednání neplánuje a jejich ministr zahraničí z Pákistánu odletěl, aniž by s někým jednal. Trump na to reagoval zprávou, že delegaci stahuje a že USA mají všechny karty, tak ať Írán zavolá jim.

Uvidíme, jak se bude vyvíjet nedělní odpoledne, ale zatím to vypadá, že trhy začínají ignorovat Trumpovu sociální síť. Že by se tedy konečně na trh vrátila logika a mohlo se opět začít obchodovat podle technické analýzy? Uvidíme, jaký vliv bude mít noční střelba v blízkosti amerického prezidenta.

Čtyřhodinový graf se pohybuje v rostoucím kanálu

Na čtyřhodinovém grafu vidím hned několik věcí. Již někdy od konce března tam tvoříme rostoucí kanál, který byl již mnohokrát otestován jak na straně horní, tak dolní trendové linie. Máme tam dokonce i jeden falešný průraz nahoru, který byl spojen s informací z minulého pátku, že Hormuzský průliv je již plně otevřen.

Současně tam ale vidím i varování. Poslední dva vyšší vrcholy na cenovém grafu odpovídají nižším vrcholům na RSI. Vrcholy jsou od sebe přes 30 svíček. Proto jsem přepočítal RSI na 42 svíček (standardně se bere 14) a i tak tam ta medvědí divergence platí. Tady je tedy signál, že by mohlo dojít k pokusu o průraz směrem dolů.

Jestliže nám vydrží stranový pohyb, který tam teď máme, tak by se kontakt s dolní trendovou linií dal očekávat kolem pondělního rána. Případný odraz a další růst by nás pak mohl poslat opět směrem k horní trendovce, která se aktuálně nachází kolem 82 000 USD.

Denní graf potvrzuje medvědí divergenci

Na denním grafu lze medvědí divergenci vidět na první pohled i ve standardním nastavení RSI. Ta by mohla signalizovat potenciální obrat. Nahrává tomu i formace posledních tří svíček standardního obchodního týdny. Ve středu máme silnou zelenou svíčku, ve čtvrtek téměř žádné tělo (doji) a v pátek červenou svíčku téměř do poloviny té středeční.

Tato formace se dá pojmenovat jako Evening Doji Star. Často signalizuje vyčerpání na vrcholu trendu. Při pohledu na MACD pak vidím potenciál na medvědí překřížení. To by mohl být poslední signál pro možný pokles. V případě potvrzení bych si vsadil na oranžovou trendovou linii, která nás již třikrát podržela. Aktuálně se nachází kolem 68 000 USD.

Týdenní graf testuje supportní pás býčího běhu

Na týdenním grafu jsem vyznačil několik věcí. Začnu supportním pásmem býčího trhu. Tak se označuje prostor mezi 20týdenním klouzavým průměrem (20WMA) a 21týdenním exponenciálním klouzavým průměrem (21WEMA). Tam vidíme, že se aktuální cena nachází. Případné prolomení nad tento pás by bylo dobré znamení.

Mohlo by to naznačovat, že kurz ceny bitcoinu zformoval lokální dno a vzor dvojitého dna platí (již se téměř vyplnil). Zatím bych ale nejásal, protože celková nálada je zatím stále medvědí. To nám ukazuje indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Respektive Chikou span, která ukazuje aktuální cenu nanesenou o 26 týdnů zpět. Výskyt pod cenovým grafem ukazuje, že sentiment je stále mevdědí.

Podařilo se nám sice prolomit nad krátkodobý cenový trend (Tenkan-sen, červená), ale střednědobý cenový trend (Kijun-sen, modrá) se stále nachází docela vysoko nad námi (88 300 USD). Mrak Komo pak leží v rozmezí 96 500 až 112 150 USD.

Jako možné varování před přehnaným optimismem vidím i dlouhé horní knoty posledních tří svíček. Nasvědčovalo by to euforickým začátkům týdne a následnému opětovnému přebírání kontroly ze strany medvědů. Důležité tedy bude možné proražení supportního pásma býčího běhu.

Co lze nalézt na dalších grafech?

Samozřejmě se podívám i na další dostupné nástroje, které mi pomohou získat lepší přehled o dění na trhu. A začnu u Open Interest (OI). Sleduji jeho normalizovanou hodnotu formou Composize Z-Score. Tam vidím aktuálně slušný pokles v rámci posledních dnů. Hodnota se aktuálně nachází na -0,61, což je dost pod úrovní 0,1 (neutrální).

Za posledních 7 dnů se procentuálně tento index propadl o 2,2 %. Ale cena za stejnou dobu narostla o 0,4 %. To je docela rozdíl a tato medvědí divergence lze číst i jako uzavírání dlouhých pozic a pokles býčího sentimentu. Takové situace nasvědčují, že růst poslední doby byl spíše hnán deriváty a lze očekávat větší korekci nebo minimálně konsolidaci.

A to vlastně potvrzuje i poptávka za posledního půl roku. Na grafu krásně vidíme, jak od počátku března roste poptávka po pákových pozicích, ale poptávka po spotových obchodech se nachází pod nulou. Růst poslední doby je tedy primárně tažený pákovými obchody a tam se nálada může měnit poměrně rychle.

Navíc při nějakém skokovém zakolísání ceny může dojít ke kaskádové likvidaci a pak by mohl přijít relativně rychlý propad. Podobný vývoj měl Bitcoin na konci ledna, kde růst také primárně táhly pákové obchody.

Co ukazují deriváty z krátkodobého hlediska?

Když nám tedy schází poptávka po spotových obchodech, tak se musím detailněji podívat na deriváty. Za poslední 3 dny se nám nahromadily stovky milionů na úrovni 78 650 a 79 133 USD. Tedy prostor pro růst a vybrání této likvidity. Na cestě dolů ale také leží velké objemy (77 082, 76 900 a 76 780 USD). Důvod tedy pro pokles i růst.

Když se na to podívám akumulovaně za poslední týden, tak vidím že pod námi se opravdu nachází více likvidity pro vybrání. Pokles o 3 000 USD by smazal pozice za 4,66 miliardy. Stejně velký nárůst ale „jen“ za 3,42 miliardy USD.

Mapa kumulované likvidity za poslední týden na kryptoměnových burzách (zdroj: Coinglass).
Mapa kumulované likvidity za poslední týden na kryptoměnových burzách (zdroj: Coinglass).

Jaká nálada panuje u populárních influencerů?

A co si myslí na internetu? Je aktuální růst jen past na býky nebo počátek bull runu? Například analytik Alex Mason si myslí, že past již sklapla a nyní přijde pokles. Dno odhaduje kolem 42 500 USD. Tedy na úrovni, kde nám vyšel výstup z medvědí vlajky z minulého týdne.

Medvědí náladu má i Killa. Podle měsíčním grafu ukazuje květnový vývoj v rámci bear marketů. Očekává další posun směrem dolů.

Vývojář a obchodník Tracer zase poukazuje na fakt, že Čína prodala americké dluhopidy za 1,21 bilionu juanů. Prodej připisuje selhání v rámci íránské mírové dohody. Podle Tracera každý takový prodej předcházel silnému propadu ceny bitcoinu. Osobně si ale myslím, že Čína snižuje tyto pozice již dlouhodobě a přesto ještě loni Bitcoin hezky rostl.

https://twitter.com/DeFiTracer/status/2048186457911709806

Naopak Vivek Sen má vysloveně býčí náladu. Srovnává aktuální situaci s rokem 2023 a podle jeho propočtů vychází cílová úroveň kolem 600 000 USD. Předpokládá tedy, že dno již bylo dosaženo a že aktuální graf je velmi býčí.

Co nás čeká v příštím týdnu?

Podívám se ještě do kalendáře. Nesmíme zapomínat, že makro tady vládne. V úterý ráno nás čeká rozhodnutí Bank of Japan o změně základní úrokové sazby. Trhy ale neočekávají její změnu. A stejně neutrální očekávání mají i od Fedu, který svoje zasedání kolem základní úrokové sazby skončí ve středu ve 20:00.

Samozřejmě tam se nejvíce bude očekávat tisková konference Jerome Powella. Teoreticky by měla být poslední ve funkci předsedy komise a možná, že nebude tak asertivní, jak jsme zvyklí. Třeba do ní Powell vloží i nějaký vzkaz kolem ukončení jeho stíhání ze strany ministerstva spravedlnosti.

Ve čtvrtek nás také čeká odhad HDP Spojených států za první čtvrtletí a meziměsíční změna jádrového PCE. Uvidíme, jaké pohyby přinesou tyto plánované události.

A pak tu máme ty neplánované, ale možná očekávané. Trhy mohou reagovat na porušení příměří mezi Izraelem a Libanonem. Je také možné, že nějak zareagují na aktuální informace kolem střelby v blízkosti amerického prezidenta.

Kam se Bitcoin tedy dále vydá?

Pojďme si to shrnout. Na hodinovém grafu jdeme do strany a pohybujeme se nedaleko páteční uzavírací ceny CME. I když teď nám trošku roste, možná v reakci na další neúspěšný pokus o atentát na Donalda Trumpa. Ale stále nejsme úplně daleko od páteční uzavírací ceny na CME a potenciální gap tedy nebude těžké vyplnit.

Zajímavější to již začíná být na čtyřhodinovém grafu. Tady se blížíme otestování spodní trendové linie kanálu. Případné odražení by nás mohlo dostat nad 82 000 USD, ale naopak propad by nás mohl vrátit k 70 000 USD. Pro pokles by nahrávala i možná medvědí divergence.

Množství medvědích signálů lze nalézt i na denním grafu. Kromě medvědí divergence tu máme i možné medvědí překřížení na MACD nebo formaci Evening Doji Star. Ostatně medvědí sentiment stále panuje i na týdenním grafu. Možný vzor dvojitého dna se téměř vyplnil a vypadá to, že se brzy dozvíme, zda se jednalo o dno celé fáze trhu nebo jen o lokální dno.

Hodně bude záležet na síle rezistence supportního pásma býčího běhu. V případě propadu by nás mohl podržet Tenkan-sen na úrovni 71 000 USD. Pro možný pokles by mluvil i klesající zájem po spotových obchodech. Růst tažený primárně deriváty bývá obvykle křehký, ale při celkové změně nálady trhu bývají deriváty vždy první a spot následuje.

Jak budu obchodovat?

S ohledem na vývoj posledních několika dní a stále slabší reakce na Trumpovi posty na sociálních sítích bych rád věřil, že se nám na trhy vrací logika a rozum. Podle množství ukazatelů to vypadá, že by mohl přijít pokles. Počkám si na kontakt s trendovou linií na čtyřhodinovém grafu. V případě prolomení si otevřu krátké pozice a budu čekat na pokles až k 71 000 USD (Tenkan-sen).

Naopak potvrzení supportu bych bral jako potenciál pro další růst. S ohledem na další medvědí ukazatele bych ale dlouhou pozici neotevřel hned. Počkal bych na druhé otestování trendové linie a v případě potvrzení supportu bych teprve otevřel dlouhou pozici směrem k 82 000 USD.

Neustále ale mám na zřeteli, že se nám blíží konec měsíce a současně ve středu máme zasedání Fedu. I když nikdo neočekává změnu základní sazby, tak po posledních zasedáních většinou přišel na Bitcoin pokles. Uvidíme, jak to celé dopadne, ale zatím vypadá duben nadprůměrně dobře.

Celý tento článek ale vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor na dění kolem Bitcoinu. Pro vás nemá být ani investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Před vlastní investicí si určitě udělejte detailní analýzu, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.

Investujte do akcií STRC na Patria Finance

Objevte preferenční akcie společnosti Strategy s dividendovým výnosem 11 % ročně

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 21

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin

Super článek Kamile, díky. Tak snad konečně ten BTC klesne ještě před posledním bull runem 🙂

Strushpytel

A proč by zrovna tenhle bullrun měl být poslední?

Zeptej se AI na cokoliv

Chatuj si s AI

Ahoj! Jsem nový Kryptomagazín rádce! Co tě zajímá?
BitcoinLIVE
$--,---
--.--%
Market Cap$2.23T
Fear & Greed17Extreme Fear
Silný strach mezi investory. Trh může být podhodnocen.
Načítám...