7 nejlepších AI akcií pro únor 2024 s vysokou mírou návratnosti

4.5
(2)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Umělá inteligence je tu s námi už dlouho, ale do popředí zájmu se dostala až s vydáním chatbota ChatGPT. Od zpřístupnění ChatGPT vzniklo spoustu podobných aplikací. Nové softwary využívající AI dokážou psát zprávy, třídit data a nacházet lepší způsoby provádění řady úkolů. Boom na poli umělé inteligence vyvolal značný nárůst akcií společností, které se jejím vývoj zabývají. A mnohým se v uplynulém roce dařilo.

AI je raketově rostoucím oborem a ETF zaměřené na AI do dnešního dne výrazně překonaly svým růstem index S&P 500. Například v polovině roku vzrostl fond SPDR S&P 500 Trust (SPY) o 18 %, zatímco First Trust Nasdaq Artificial Intelligence and Robotics (RBOT) o 24 %.

Popsali jsme proto 7 nejlepších akcií zaměřených na umělou inteligencí. Každá z nich přitom vyniká z jiného důvodu. Některé vybrané akcie jsou stabilnější s velkým růstem zisků, jiné jsou novější a spekulativnější, ale zato přinášejí velké výnosy. V tomto textu naleznete AI akcie, které vyhovují všem typům investorů.

1. Nvidia Corporation (NVDA)

 • Jednoletá návratnost: 231,2 %
 • 5letý průměrný roční růst zisku na akcii: 35,5 %
 • 5letý průměrný roční růst očekávaného zisku na akcii: 102,5 %

Společnost Nvidia je známá svými grafickými kartami, ale vyrábí také mikročipy pro autonomní řízení automobilů a aplikace umělé inteligence. Generální ředitel společnosti Ginseng Huang chce, aby Nvidia stála v čele zavádění umělé inteligence do všech odvětví.

Nvidia je nejvýkonnější AI akcií za poslední rok. Zatímco růst zisků za posledních pět let byl anemický a činil 5 %, analytici očekávají v příštích pěti letech mnohem větší roční růst zisků.

Společnost má od společnosti Morningstar hodnocení finančního zdraví B a v příštím roce se očekává růst zisku na akcii o 34 %. V letošním roce se rovněž očekává masivní nárůst zisků. Současný forwardový poměr ceny a zisku přesahující 40 je extrémně vysoký. To je přibližně dvojnásobek P/E indexu S&P 500, který činí téměř 20. Díky výraznému růstu společnosti Nvidia se však forwardový P/E zdá být přiměřenější.

Jako bonus navíc Nvidia zpětně odkupuje akcie. To pomáhá dlouhodobě zvyšovat výkonnost akcií. Výnos ze zpětného odkupu činí 0,8 %. Výnos ze zpětného odkupu je hodnota odkoupených akcií vydělená tržní kapitalizací společnosti.

Obchodujte akcie NVIDIA na platformě XTB

2. Palo Alto Networks Inc. (PANW)

 • Jednoletá návratnost: 132,5 %
 • 5letý průměrný roční růst zisku na akcii: n/a
 • 5letý průměrný roční růst očekávaného zisku na akcii: 22,5 %

Vzhledem k tomu, že s technologickým pokrokem rostou potřeby kybernetické bezpečnosti, zaujímá společnost Palo Alto dobrou pozici. Poskytuje síťové a cloudové zabezpečení pro stejné sítě a cloudy, na kterých je postaveno mnoho projektů umělé inteligence.

V roce 2023 se akciím této společnosti daří výborně, prudce rostou a obchodují se na historickém maximu. Společnost Morningstar má finanční hodnocení B.

Společnost zatím nevykázala ziskový rok, ale v příštím roce se očekává nárůst zisku na akcii o 17,3 %. V dalších letech se očekává ještě vyšší průměrný růst.

Vzhledem k tomu, že firma teprve přechází do ziskovosti, je poměr P/E vysoký. Forwardové P/E je přiměřenější, ale stále předražené. Pokud však zisk může za několik let dosáhnout 10 USD na akcii, je současná cena ve vztahu k tomuto zisku 25:1. Na to investoři sázejí.

Společnost PANW má také stabilní historii zpětného odkupu akcií. Současný výnos ze zpětného odkupu činí 0,8 %.

3. Amazon.com Inc. (AMZN)

 • Jednoletá návratnost: 66,8 %
 • 5letý průměrný roční růst zisku na akcii: 23,5 %
 • 5letý průměrný roční růst očekávaného zisku na akcii: 16,0 %

Amazon neprodává produkty pouze na svých webových stránkách. Významně se podílí také na cloud computingu a ukládání dat. Společnost tak poskytuje platformu pro vytváření, školení a nasazování projektů umělé inteligence. AMZN také nabízí Alexu a Echo, software a produkty s umělou inteligencí, které dokáží odpovídat na otázky prostřednictvím rozpoznávání hlasu a vyhledávání dat.

Společnost Amazon se v posledních letech potýká s problémy s udržováním rostoucích zisků. Do našeho seznamu se však dostala proto, že analytici očekávají, že se to v příštích pěti letech změní. V roce 2022 akcie ztratily téměř polovinu své hodnoty, ale v roce 2023 se s oživením zisků opět odrazily ode dna.

Akcie stále nejsou levné. Obchoduje se s vysokým P/E, ale forwardové P/E je rozumnější. V příštím roce se očekává růst zisku o 63,3 %.

Amazon také začal zpětně odkupovat akcie. Výnos ze zpětného odkupu činí 0,3 %.

Obchodujte akcie Amazon na platformě XTB

4. Microsoft Corporation (MSFT)

 • Jednoletá návratnost: 62,3 %
 • 5letý průměrný roční růst zisku na akcii: 20,7 %
 • 5letý průměrný roční růst očekávaného zisku na akcii: 16,3 %

Microsoft zavádí projekty umělé inteligence, například svůj intuitivní vyhledávač, a dokonce pracuje na vlastním čipu s umělou inteligencí. Jako jedna z největších společností na světě je Microsoft méně spekulativní společností v oblasti umělé inteligence než některá jiná jména na tomto seznamu. Její finanční zdraví hodnotí společnost Morningstar známkou A.

Růst zisků za posledních pět let byl působivý. Tento růst sice zpomaluje, ale v příštích pěti letech pravděpodobně zůstane nadále relativně silný. V příštím roce analytici očekávají 13,5% růst zisku na akcii.

Současné P/E a forwardové P/E jsou typické pro technologické společnosti se solidním růstem, který by měl pokračovat.

MSFT vyplácí dividendu ve výši 0,8 % a v posledním roce odkoupila 0,9 % akcií.

Obchodujte akcie Microsoft na platformě XTB

5. Synopsys Inc. (SNPS)

 • Jednoletá návratnost: 53,9 %
 • 5letý průměrný roční růst zisku na akcii: 15,5 %
 • 5letý průměrný roční růst očekávaného zisku na akcii: 18,1 %

Společnost Synopsys poskytuje software pro automatizaci návrhu pro výrobce mikročipů. Společnost nabízí vynikající kombinaci nedávného růstu zisků, očekávaného budoucího růstu a dlouhodobě rostoucí ceny akcií. Ze všech akcií na tomto seznamu vykazuje nejsilnější růst zisků za posledních pět let.

Analytici očekávají v příštím roce 13,8% růst zisku na akcii a společnost má od společnosti Morningstar hodnocení finančního zdraví známku A. K posílení ceny akcií přispěly také zpětné odkupy akcií. Současný výnos z odkupu činí 1,4 %.

Stejně jako mnoho dalších akcií na tomto seznamu se Synopsys obchoduje s vysokým P/E. Forward P/E je na základě očekávaných budoucích zisků mnohem přiměřenější.

6. Alphabet Inc. (GOOGL)

 • Jednoletá návratnost: 41,2 %
 • 5letý průměrný roční růst zisku na akcii: 21,5 %
 • 5letý průměrný roční růst očekávaného zisku na akcii: 19,3 %

Google používá umělou inteligenci ve svém vyhledávači, aplikacích a Google Nest již dlouhou dobu.

I když výkonnost jeho akcií v letošním roce zaostává za indexem S&P 500, Alpabet zajišťuje vynikající růst zisků, který by měl podle analytiků pokračovat. V příštím roce se očekává růst zisku na akcii o 17,9 %.

Společnost GOOGL má od společnosti Morningstar hodnocení finančního zdraví A a obchoduje se s forwardovým P/E, které je výrazně levnější než u mnoha jiných akcií na tomto seznamu.

Společnost Google také s výnosem ze zpětného odkupu ve výši 4 % agresivně odkupuje akcie.

Obchodujte akcie Alphabet na platformě XTB

7. UiPath Inc. (PATH)

 • Jednoletá návratnost: 41,2 %
 • 5letý průměrný roční růst zisku na akcii: n/a
 • 5letý průměrný roční růst očekávaného zisku na akcii: 46,2 %

Společnost UiPath vytváří software, který umožňuje zaměstnancům firem řešit složité i jednoduché problémy, včetně plnění rutinních úkolů. To šetří podnikům čas i peníze.

Akcie společnosti za poslední rok také překonaly výkonnost indexu S&P 500. Společnost se veřejně obchoduje teprve několik let a zatím nevykázala ziskový rok. To by se však mělo změnit v roce 2024, kdy analytici očekávají zisk ve výši 34 centů na akcii.

Vzhledem k potenciálu růstu stojí UiPath za zvážení, zejména proto, že se obchoduje výrazně pod svým historickým maximem z roku 2021.

To vše ale znamená, že s hodnocením finančního zdraví známkou C od společnosti Morningstar je UiPath spíše spekulativní investicí.

Společnost UiPath nemá aktuální P/E, protože ještě není zisková, ale forwardové P/E je spíše v souladu s mnoha dalšími akciemi AI s vysokým růstovým potenciálem na tomto seznamu.

Metodika výběru těchto akcií

Tento seznam je sestaven na základě metodiky, jejímž cílem je identifikovat akcie umělé inteligence a vyzdvihnout ty, které mají solidní růstový i budoucí potenciál. Všechny akcie se obchodují na amerických burzách. Zároveň splňují následující kritéria:

 • Akcie souvisí s umělou inteligencí: Společnost se podílí na AI tím, že je buď tzv. enablerem, engagerem nebo enhancerem. Enablers jsou společnosti, které vytvářejí produkty nebo technologie, jež do AI vstupují. Engagers využívají produkty AI. Enhancers staví na této technologii. K identifikaci akcií, které jsou spojeny s AI, jsme použili First Trust Nasdaq Artificial Intelligence and Robotics ETF (ROBT). Poté jsme toto portfolio zúžili na seznam akcií zaměřených pouze na AI, nikoli na robotiku.
 • Vysoce hodnocená metrika: Každá akcie na seznamu vyniká alespoň v jedné oblasti. Vzhledem k tomu, že se jedná o novou oblast a některé společnosti jsou nové, ne všechny akcie sdílejí všechny vlastnosti.
 • Vysoký růst a/nebo vysoký výnos: Akcie byly vybrány na základě očekávaného růstu zisku na akcii, historického růstu zisku na akcii a/nebo jednoletého výnosu. Vybrány byly akcie s nejlepší výkonností na základě těchto ukazatelů.

Kromě výše uvedených požadavků měly všechny akcie tržní kapitalizaci alespoň 1 miliardu USD, cenu vyšší než 5 USD a průměrný denní objem alespoň 500 000 akcií.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img