5 hybných sil pro oživení ICO trhů

0
(0)

Již několikrát jsme slyšeli o různých podvodech, které se ve spojitosti s kryptoměnami či ICO udály. Díky tomu se může řada prognóz zdát velmi černých. To však nemusí být pravda. Pojďme se tedy podívat na současný vývoj.

Zdá se, že téměř každým dnem se objeví nová zpráva přinášející různé negativní prognózy ohledně budoucnosti kryptoměn. Podle expertů za tím stojí například různé nedokončené ICO projekty, růst kriminality ve světě krypta a také zesilující státní regulace chystané v tomto roce, kolem nichž stále panuje aura nejasností. Jak už ale bývá, většina z těchto prognóz je zbytečně přehnaná a kryptoměny jen tak nezmizí. Pojďme se tedy podívat, jak to s trhem vypadá.

Trh se vyvíjí a přechází do nové fáze – Je vše tak černé, jak se může zdát?

Podle údajů z výzkumného centra pro blockchain IBRC (ICOBox Blockchain Research Centre) klesla od počátku roku tržní kapitalizace krypta na téměř třetinu. Konkrétně tedy ze 768 miliard dolarů na 254 miliard dolarů. To může na první pohled vypadat hrozně. Avšak podíváme-li se na rozdíl mezi začátkem srpna loňského roku se současností, je tržní kapitalizace dvojnásobná. To už tak zle, oproti předešlému přirovnání, nevypadá.

Kromě toho, pokud se podíváte na aktivitu na trhu s ICO, je trend dokonce ještě pozitivnější. A to i přes řadu různých ICO podvodů. Podle informací ze stránky tokendata.io bylo v loňském roce vybráno 5,6 miliard dolarů ze 435 ICO startupů či projektů. V letošním roce je však tato částka více než trojnásobná. Podle britského serveru coinschedule.com bylo začátkem srpna letošního roku uskutečněno na sedm set ICO startupů a byly zakoupeny tokeny v celkové hodnotě téměř 18 miliard dolarů. Takový vývoj událostí na trhu tedy ani zdaleka nepřipomíná nějaké oslabení či jiné negativní trendy.

Analytici z IBRC poukazují, na základě těchto dat, na jasné důkazy o tom, že trh se posouvá do nové fáze. Roste také počet zastánců a podporovatelů ICO startupů, kteří jsou připraveni poskytnout nemalé finanční prostředky na podporu těchto projektů. Například podle odhadů mezinárodní poradenské společnosti PwC se počátkem července letošního roku zvýšila průměrná částka vybíraná pomocí ICO na dvojnásobek oproti roku 2017, přesněji na 25,5 milionů dolarů.

Podle Nicka Evdokimova, odborníka na trh s kryptoměnami a zakladatele společnosti ICOBox, trh ICO zdaleka ještě nevyužívá svého plného potenciálu.

Jsme ve velmi rané fázi vývoje, takže je směšné říkat věci typu „loď se vyplavila“ nebo naopak, že nákup tokenů není tak výhodný. Naopak, je to teprve začátek,” poznamenal Evdokimov.

Rostoucí zájem tradičních finančních institucí

Podle Evdokimova je samozřejmě také pozitivním přírůstkem nárůst počtu tradičních finančních institucí zapojených do trhu s kryptem. Nedávné oznámení mezinárodně známé investiční společnosti Goldman Sachs o zapojení do světa kryptoměn to jen dokazuje. Goldman Sachs plánuje vytvoření divize pro obchodování s digitálními měnami a mimo jiné chystá také spuštění tokenové depozitní služby pro zájemce z řad institucí.

Federální regulace obchodování s termínovanými smlouvami – Bitcoin futures

Ještě závažnější událost proběhla 3. srpna, kdy burza Intercontinental Exchange (ICE), tedy jedna z největších obchodních platforem na světě, oznámila vytvoření společného projektu s názvem Bakkt. Ta od listopadu tohoto roku nabídne obchodníkům “federálně regulovanou” platformu pro obchodování s kryptoměnovými termínovanými smlouvami. Tedy s Bitcoin futures. Podobně jako Goldman chystá také depozitní službu pro krypto aktiva.

Partnery tohoto projektu jsou například nadnárodní společnosti Microsoft, Starbucks, či Boston Consulting Group. Mimo ty však za projektem stojí řada investičních fondů, ať už hedgeové, fondy rizikového kapitálu či specializované fondy na kryptoměnové projekty, jako jsou společnosti Pantera Capital a Protocol Ventures.

Oznámení vyvolalo v nedávné době vlnu zpráv, které tvrdily, že například Starbucks chystá zavedení kryptoměn. Společnost toto tvrzení obratem vyvrátila, oznamující, že ačkoliv si jejich zákazníci nebudou moct koupit Frappuccino přímo pomocí Bitcoinů, bude umožněno použití kryptoměn, avšak až po konverzi na americký dolar. K tomu má sloužit právě platforma Bakkt a speciální aplikace, kterou vyvíjí Starbucks.

Mohlo by vás zajímat: Starbucks nebude podporovat kryptoměny – blockchain však ano

Kryptoaktiva jako investiční nástroj

Dlouho probíraným tématem jsou však také kryptoměnové burzovní fondy. Jejich návrhy však Komise pro cenné papíry a burzu Spojených států amerických poněkud pravidelně zamítá. V září ji však čeká důležité rozhodnutí ohledně burzovního fondu, za kterým stojí Chicagská burza CBOE. Verdikt by totiž mohl mít na trh velký vliv, byť jen v krátkodobém či střednědobém horizontu. Mnozí analytici se domnívají, že rozhodnutí by mohlo být pro svět kryptoměn velmi příznivé. V takovém případě bude fond obchodován na burze, která je zcela pod kontrolou amerických finančních regulátorů. Právě neexistence takového dohledu byl prozatím důvodem pro odmítnutí předešlých návrhů, za kterými stál například Tyler Winklevoss se svou burzou Gemini.

Vznik takového fondu by pravděpodobně výrazně podpořil vývoj a adopci kryptoměn a jejich aktiv jako investičního nástroje. Mohly by být použity například k převodu peněz z různých fondů institucionálních investorů, například důchodových či pojistných na kryptoměnová aktiva. To v současné době díky předpisům a zákonům není možné. Příznivé rozhodnutí komise by tak mohlo otevřít dveře tolik potřebným institucionálním penězům, které by významně napomohly stabilizaci trhu.

ICO startupy, fondy a rostoucí adopce security tokenů

Odborníci se domnívají, že startupy s finančními prostředky jsou nejúčinnějším způsobem, jak diverzifikovat finanční základnu a zajistit co nejširší distribuci tokenů maloobchodníky. Za tímto účelem však musí žetony splňovat jednu ze dvou podmínek. Buď musí být definovány jako takzvané utility tokens. Ty slouží pouze pro nákup produktů nebo služeb, které startup nabízí, tudíž nepodléhají regulaci. Druhou možností je vydávat tokeny strukturované jako takzvané security tokens, tedy bezpečnostní tokeny. V tom případě však podléhají kontrole regulátorů, což je v očích institucí dělá legitimními.

Zdá se, že se objevuje stále více ICO projektů, které jdou cestou bezpečnostních tokenů, které vydávají podle předpisů Spojených států amerických a pracují tak s akreditovanými investory na mezinárodní úrovni,” dodává Nick Evdokimov.

Evdokimov dále doporučuje zájemcům a investorům, aby zvážili možnost podpory úspěšných ICO projektů prostřednictvím fondů.

Fond lze ve startupu využít tak, že se tváří jako velkoobchodník kupující velké množství tokenů, díky čemuž dostane lepší cenu. Pokud toto rozhodnutí bylo provedeno nezávisle, znamená to, že (fond) provedl vlastní interní bodování, čímž ušetřil investorovi nějakou tu námahu. Fond se může se startupem či projektem dohodnout na naprosto jedinečných podmínkách, jako je například hedgeový fond či provádění smíšených transakcí se shromážděnými fondy. Takže věnujte pozornost tomu, které fondy se k danému projektu připojily a nepromarněte svou šanci na výhodnější obchod,” vysvětluje odborník.

Závěr

V současné době můžeme téměř každý den zaznamenat řadu různých prognóz na téma vývoje kryptoměn a kryptoměnového trhu. To však neznamená, že mají všechny pravdu. Důležité je vývoj a trh sledovat průběžně. Zároveň je třeba mít na paměti, že kryptoměny a technologie blockchainu jsou poměrně čerstvou záležitostí. Podpora různých projektů, které by tyto technologie mohly posunout o něco dále je velmi důležitá. Právě k tomu slouží například ICO startupy.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img