31.05.20 Technická analýza indexů Dow Jones a Nasdaq – V novém měsíci zase do oblak?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

V dnešní analýze na indexy (futures) uděláme menší změnu, neboť místo S&P 500 budeme mít trh s futures kontrakty na Dow Jones Indutrial Average (DJI). Vzhledem k tomu, že podstatná část akciovek je v obou indexech zároveň, tak z toho vyplývá, že vývoj trhu je vizuálně velmi podobný. Někdy se to podobá skoro jako vejce vejci. Nicméně nějaké odlišnosti tu přece jenom jsou, tak proč to občas neprostřídat.

Každopádně chci říct, že závěr nebyl pro akciové trhy zcela příznivý, ale v posledních pár hodinách před uzavřením trhů došlo k výraznému impulsu, díky čemuž nelze moc očekávat, že by premarket a samotný open trhů v novém obchodním týdnu byl špatný.

Abych ale nezapomněl, tak tu brzy budeme mít měsíční close – tudíž dost významnou událost a vzhledem k tomu, co vidím na grafech, tak si skutečně nemyslím, že by vstup do nového měsíce byl ve znamení rudé.

Aktuální situace na 4H TF indexu DJI (futures)

Futures trh na Dow Jones v posledních deseti dnech začíná takové nové obrození. Ten růst byl na přelomu března a dubna zběsilý, ale pak se kurz v podstatě zasekl v kurzových relacích 22 386 bodů – 24 968 bodů. Nebál bych se ani tvrdit, že krátkodobě jsme tu měli tzv. sideways trh. No a 27. května došlo k definitivně změně, protože kurz prorazil S/R hladinu 24 968 bodů. Trh nebyl docela dlouho schopen poskočit výše, takže tu máme určitě důležitou událost.

A vzhledem k tomu, že je nový měsíc za dveřmi, tak je to ještě více důležité. V současnosti jsou tři nejbližší rezistence levely 25 695 bodů, 26 399 bodů a 26 997 bodů. V těchto cenových relací byl minulý rok trh docela dlouho, takže jsou ro rezistence určitě významné.

Nicméně kurz se pohyboval v těch deseti dnech pod docela strmým sklonem, takže jestli ta agresivita nakupujícím vydrží, tak by neměl být problém prorazit. V posledních dvou týdnech jsou i o něco větší objemy, než tomu bylo na konci dubna.

Indikátory

Dle indikátoru RSI předvádí trh slušnou sílu, protože hodnoty indikátoru byly poměrně dlouho vysoké. Co se týče setrvačnosti, tak dolů to moc nevypadá. Na MACD proběhl bearish cross, ale to negativní momentum moc síly nemá a pravděpodobně dojde zase k bullish crossu.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (futures)

Na trhu s futures na Nasdaq je to pořád docela divoké. Sice se vně rising wedge ta volatilita postupně snižuje, protože je prostoru uvnitř patternu méně a méně, ale i tak ta procenta na obě strany slušně lítají. Jako technickému analytikovi se mi po stránce struktury trh moc líbí.

Proč? Protože se nám tu moc hezky učebnicově opakuje vyšší low, vyšší high a tak pořád dokola. Prostě moc hezký střednědobý uptrend. Nic to ale nemění na tom, že struktura nápadně připomíná rising wedge a v cestě stojí nakupujícím ATH hladina 9 762 bodů.

Pokud se něco nepokazí, tak nejpozději do dvou týdnů by měl kurz tuto rezistenci atakovat. Jestli budou býci ale hodně agresivní, tak je teoreticky možné vidět cenu u této úrovně klidně už zítra.

Já jsem osobně na reakci kurzu v této úrovni hrozně zvědavý a budu to snad i sledovat s popcornem v ruce. Ale moc nevěřím tomu, že k breakoutu dojde hned na první pokus. Respektive, zda k němu vůbec dojde, je ta správná otázka.

Indikátory

Křivka RSI pořád není schopna překonat rezistenční trendovku a tím pádem se jakkoliv dostat do překoupených hodnot. Zatím teda z pohledu RSI indikátoru žádná sláva. Co se týče MACD indikátoru, tak je situace docela zmatená, protože pohyby křivek jsou hezkou projekcí toho, jak v posledních dnech kurz lítal sem a tam.

Závěr

V těchto chvílích je docela jisté, že minimálně tu ATH hladinu otestujeme. Ovšem je to docela bizarní, že tímto index Nasdaq v podstatě umazal všechny ztráty z toho velkého dropu. Všichni analytici (včetně mě) předpokládali samozřejmě pullback, ale ne zrovna tohle.

Znova tady připomínám, že jsem pořád toho názoru, že se to nakonec sesype. Není prostě možné, aby trhy za nepříznivé makroekonomické situaci rostly dlouhodobě do nebes.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: