Léto je na akciových trzích obvykle klidným obdobím, ale letos tomu tak zdaleka není. Minulý týden totiž přicházely výsledky velkých technologických společností. Svá čísla oznámily například společnosti Microsoft, Meta, Amazon a Apple. Obecně lze říci, že výsledky všech společností byly dobré a většina z nich překonala očekávání jak z hlediska tržeb, tak zisků. Společnosti přinesly i některé pozitivní doprovodné informace. Navzdory dobrým číslům však reakce akcií nebyly v některých případech pozitivní, což vznítilo první vlnu výprodejů.
Pokles akcií a negativní čísla z americké ekonomiky
Například akcie Microsoftu výrazně klesaly poté, co společnost velmi mírně nenaplnila očekávání v oblasti cloudu. Oblast cloudu je pro Microsoft v současné době klíčová, neboť růst posledních několika čtvrtletí byl založen především na dění kolem umělé inteligence, jejíž čísla by měla mít na růst tohoto segmentu zásadní vliv. Investoři proto pravděpodobně chtěli vidět jednoduše o něco přesvědčivější čísla.
Amazon pak mírně zaostal za očekáváním tržeb a také vydal horší výhled, protože američtí spotřebitelé jsou o něco slabší. Na druhou stranu však Amazonu roste cloud o něco lépe, než se očekávalo, takže v tomto případě byla čísla opět lepší. Meta a Apple pak poskytly solidní čísla. Výsledky však v některých případech nebyly zcela přesvědčivé, což posunulo akciové indexy dolů.
V pátek odpoledne přišla také poměrně negativní čísla z americké ekonomiky. Ta vytvořila mnohem méně nových pracovních míst, než se očekávalo, a míra nezaměstnanosti vyskočila na 4,3 %, což je nejvyšší hodnota od října 2021. Investoři se začali obávat, že ekonomika začíná výrazně zpomalovat a že Fed drží sazby vysoko příliš dlouho. Vysoké sazby tlumí ekonomiku, a tak se objevují obavy, že tyto vysoké sazby mohou přispívat k tomu, že se ekonomika dostane do ekonomické recese. Tato čísla v pátek také výrazně pohnula trhy a srazila akciové indexy dolů.
Korekce akcií Berkshire Hathaway
Třetím důvodem korekce akcií byly víkendové výsledky společnosti Berkshire Hathaway. Ty byly sice dobré, ale byly v nich dvě velmi zajímavé informace. První z nich je, že Berkshire prodala přibližně polovinu svých akcií společnosti Apple. Buffett prodává Apple již delší dobu a v prvním čtvrtletí tohoto roku již snížil podíl o více než 10 %. Tehdy situaci komentoval slovy, že Apple považuje za nejlepší podnik na světě, dokonce lepší než American Express nebo Coca-Cola, a že akcie prodává z daňových důvodů.
Nyní však Buffett a jeho lidé prodali zhruba polovinu zbývající pozice. Podíl Applu v investičním portfoliu Berkshire ještě nedávno přesahoval 50 %, nyní zřejmě klesl na zhruba 20 %. Prodej je na jednu stranu pochopitelný, akcie Applu byly na historických maximech i přes mnohé problémy, které společnost měla. Apple byl také opravdu velkou součástí portfolia firmy a zhodnocení akcií se pohybovalo kolem 500-800 %. Také díky tomuto kroku vzrostla hotovost Berkshire na rekordních 277 miliard dolarů, viz. obrázek níže:
Závěr: Očekává Buffett velké propady akciového trhu?
Buffett v minulosti mnohokrát ukázal, že má nos na nákupy akcií se slevou, a tak tato informace může naznačovat, že Buffett nyní očekává velké propady na akciových trzích a že hromadí hotovost, aby mohl nakupovat akcie se slevou. Na druhou stranu je třeba dodat, že Buffett měl v posledních letech poměrně dost přešlapů, například u akcií TSMC, telekomunikačních společností, leteckých společností a nedávno u akcií Paramount, kde přiznal, že šlo o chybu. To, že Buffett udělá nějaký krok, tedy nemusí nutně znamenat, že bude úspěšný, i když historicky dokázal podobných situací využít.
Využijte současných propadů a prozkoumejte akcie na platformě XTB