3 důvody, proč je nyní vhodná doba pro nákup bitcoinu

4.4
(19)

Bitcoin (BTC) se se nyní obchoduje na úrovni 37 000 dolarů. Jeho ocenění se tak udržuje jen těsně pod nedávnými ročními maximy v blízkosti 37 960 dolarů. Celkově cena BTC vzrostla v tomto roce o ohromujících 130 %.

Když se minulý rok bitcoin propadl až na 15 000 dolarů, poklesl ze svých historických maxim o 77%. Nyní se mu podařilo tyto ztráty smazat na necelých 50%.

Jeho zotavení bylo překvapením pro mnoho analytiků a kritiků kryptoměn překvapením. Ti prohlásili bitcoin a širší trh kryptoměn za mrtvý již v roce 2022 v důsledku dlouhého medvědího trhu, zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami, utahování likvidity a taky kolapsu FTX.

Investoři, kteří na přelomu let 2022 a 2023 neakumulovali BTC, zjevně již velmi pravděpodobně propásli dno tohoto medvědího trhu.

Ale navzdory skutečnosti, že bitcoin od svých nedávných minim již urazil dlouhou cestu, rozhodně není na investici pozdě.

Zde uvádíme tři důvody, proč je nyní stále vhodná doba k nákupu bitcoinu do svého portfolia.

1. Medvědí trh je u konce

Více ukazatelů naznačuje, že medvědí trh bitcoinu z roku 2022 je nyní již za námi. Zdá se tak, že dlouhá kryptoměnová zima konečně (pro dlouhodobé investory bohužel) skončila.

Zaprvé se zdá, že bitcoin téměř dokonale následuje stopy svého obvyklého zhruba čtyřletého tržního cyklu. Během něj dochází k intenzivnímu ročnímu pullbacku z historických maxim. Děje se tak, aby se pak v průběhu následujících tří let dostal na vyšší úrovně a pokračoval v cestě za novými historickými maximy.

Řada populárních on-chain indikátorů, po celý rok opakovaně signalizovala, že by bitcoin mohl přecházet do nového býčího trhu.

Tyto indikátory analyzují určité signály, které jsou pro určování začátku byčího trhu podstatné. Mezi ně patří například indikátory zda se bitcoin obchoduje nad klíčovými cenovými modely, zda se zvyšuje dynamika využití sítě, zda se vrací ziskovost trhu, a nebo například zda je rovnováha bohatství bitcoinu denominovaného v USD ve prospěch dlouhodobých HODLerů.

Stojí také za zmínku, že s výjimkou března 2020, kdy globální trhy zaznamenaly krátkodobý propad v důsledku paniky kolem šíření viru Covid-19, se bitcoin uprostřed medvědího trhu nikdy nezotavil o více než 100 %. Zotavení o více než 100 % vždy signalizovalo začátek nového býčího trhu. Nyní můžeme sledovat dlouhodobý růst o více než 130%.

2. Přichází schválení spotových Bitcoin ETF

Nejen grafy, indikátory a analýzy naznačují, že výhled nadcházející ceny bitcoinu je nadějný.

Důvod k optimismu trhu dodává i vývoj související s adopcí BTC. Konkrétně ose jedná o očekávání, že spotové Bitcoin ETF brzy dostanou v USA zelenou. Tím se otevře prostor pro výraznou „institucionální adopci,“ což v podstatě znamená totéž, co výrazný příliv kapitálu na trh s BTC. Převážně tedy ze světa tradičních financí. Banky, brokeři a instituce čekají na přesun svých prostředků do bitcoinu zabaleného do „legálního institucionalizovaného balení.“

Nyní si pojďme vysvětlit, proč jsou trhy v roce 2023 tak optimistické ohledně schválení spotových Bitcoin ETF, když SEC dosud všechny totožné žádosti zamítla.

Důvodem je fakt, že letos v létě poprvé vstoupily do hry s vlastními žádostmi giganti z Wall Street. Mezi takové giganty patří například i BlackRock. SEC od té doby ustoupila v boji proti žalobě, kterou na ni podala společnost Grayscale, ohledně zamítnutí své žádosti o spotové Bitcoin ETF.

V důsledku toho analytici téměř jednomyslně předpokládají, že schválení spotového Bitcoin ETF ze strany SEC je na dosah. Někteří analytici předpokládají až 90% pravděpodobnost schválení.

Podle investičního ředitele společnosti Valkyrie Stevena McClarga by dokonce SEC mohla schválit jeden z těchto ETF již tento měsíc. To však zůstává jen spíš nadějnou spekulací.

Je však pravděpodobné, že první schválení spotových Bitcoin ETF přijdou před 10. lednem 2024. Jedná se totiž o konečný termín pro žádost o ETF společnosti Ark 21Shares. S touto teorií přišli nedávno analytici JPM.

Příliv kapitálu z tradičních trhů jistě posune cenu bitcoinu

Odhad potenciálního přílivu peněz do budoucích Bitcoin ETF fondů zůstává mezi hráči na trhu pouhým tématem diskusí. Podle úterní zprávy agentury Reuters se však odhady pohybují od 3 miliard dolarů během prvního dne jejich spuštění, až po závratných 55 miliard dolarů v průběhu pěti let.

Analytici téměř jednomyslně očekávají, že spotové Bitcoin ETF brzy dostane schválení. Ve stejném sdíleném sentimentu analytici sázejí na to, že spuštění Bitcoin ETF povede ke skokovému nárůstu ceny samotného bitcoinu.

Kryptoměnová analytická společnost Matrixport nedávno předpověděla, že by bitcoin mohl dosáhnout 42 000 USD. A to za takové podmínky, pokud se ETF společnosti BlackRock dočká schválení. To by znamenalo značnou „změnu hry.“ Bitcoin by se tak totiž dostal do masivně akceptované institucionalizované třídy aktiv.

3. Teorie tzv. „Santa Rally“

Optimismus ohledně možného schválení spotových Bitcoin ETF v blízké budoucnosti tak připravil půdu pro silný konec roku pro bitcoin. Přiměl taky některé investory mluvit o možné „Santa Rally.“

„Pokud bitcoin v této fázi roku již vzrostl o více než 100 %, existuje 71% šance, že kryptoměna zakončí rok na ještě vyšších úrovních,“ uvedla společnost Matrixport.

Na základě těchto statistik bitcoin nadále nabízí růstový potenciál a taky rally na konci roku ve výši +65 %. Taková případná rally by posunula cenu na 56 000 dolarů.

– Markus Thielen, vedoucí výzkumu společnosti Matrixport. Zdroj: cryptonews.com

Pokud má tedy Thielen pravdu a bitcoin má skutečně před sebou do konce roku ještě 65 %, je nyní rozhodně vhodná doba pro investici na trhu s bitcoiny.

Poznámka editora↓

Investivání do bitcoinu je spojeno především s dlouhodobým investičním horizontem. Spekulace na bitcoin je možná, je však taky často neúspěšná. Časování trhu s kryptoměnami je ve většině případů velmi náročné a vlastně téměř nemožné. Proto berte prosím poslední bod tohoto článku pouze s rezervou.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 19

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img