29.11.22 Analýza ropy brent – Další pokles cen v očekávání ekonomické recese

4
(2)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Cena ropy brent pokračuje v dalším poklesu. Impulsem bylo uvalení nových lockdownů v Číně. Čína je sama o sobě na trhu s komoditami důležitý odběratel. A nové lockdowny jsou logicky tlakem na pokles jejich cen. Cena ropy brent se tak vrátila na cenové úrovně z počátku letošního roku. A když cena ropy takto klesá, je to předcházející indikátor pro ekonomickou recesi. Jelikož hlavním tahounem ceny ropy je logicky průmysl a služby. Bez poptávky v těchto sektorech nelze očekávat, že cena barelu ropy brent půjde tak snadno nahoru.

Přitom ještě v říjnu se zdálo, že se možná brzy dočkáme cen kolem 100 USD za barel. Jelikož ropný kartel OPEC+ ohlásil snížení těžby o 2 miliony barelů ropy denně. V tomto režimu OPEC+ běží už od začátku listopadu. A přesto cena ropy pokračuje v poklesu. To je hodně špatný signál pro globální ekonomiku.

Cena ropy brent klesá, ekonomická recese se blíží

Cena ropy brent klesla od ročního vrcholu o 40 %. Tím se cena za barel dostala na cenové úrovně z počátku letošního roku. Dokonce jsme na jistou dobu téměř prolomili důležitý support, který se nachází kolem 86 USD za barel ropy brent. Historicky jde o velmi důležitý úroveň, protože v předešlých několika letech jsme tu měli tři vrcholy.

Navíc se zde nachází high volume node na volume profile. Proto tolik snadný průlom by byl poněkud podezřelý. Pro potvrzení je proto rozumné si počkat alespoň na týdenní svíci s close pod úrovní. Zatím proto můžeme považovat aktuální support za neprolomený.

Každopádně ten největší „beton“ se nachází kolem 76 USD za barel. Vycházím primárně z volume profile, kde začíná ten široký objemový cluster. Jenž je mimo jiné tvořen i několika high volume node. Až na této úrovni proto očekávám tu největší obranu. Zas na druhou stranu, dle price action už tolik o zajímavé úrovně nejde. Touto perspektivou je největší příležitostí právě těch 86 USD za barel. Tady můžete vidět, že vždy holt záleží na metodice. Na trhu není pouze jediná pravda. Osobně ale preferuji úrovně, kterým dodává váhu volume profile.

Ještě bych neměl opomenout tržní strukturu, která se více jak půl rok v grafu tvoří. Ceny ropy brent za zmíněnou dobu konstruuje pattern připomínající klesající klín. Osobně nemám patterny moc v lásce. Ale když je tam člověk na první pohled vidí, není na škodu si je do grafu nakreslit. Když je trh respektuje, proč toho nevyužít. Kromě toho je horní hranice patternu zrovna na těch 76 USD za barel.

Závěrem

Cena ropy brent zatím neklesá vyloženě panickým způsobem. Ale samotný pokles cen je prapodivný, protože produkce nové ropy jaksi vázne. Nabídka je polopaticky řečeno slabá. A přesto jdou ceny dolů. Což nevěstí vůbec nic dobrého pro globální ekonomiku. Je to jeden z mnoha dalších indikátorů, že rok 2023 bude ve znamení ekonomické recese.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img