06.10.22 Analýza ropa (Brent) – OPEC+ radikálně sníží těžbu ropy, barel za 100 USD?

4.2
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Ropa je nyní středobodem zájmu, protože OPEC+ se dohodl na velmi radikálním kroku a od listopadu bude snižovat produkci ropy o 2 miliony barelů denně. Asi nemusím nijak vysvětlovat, že rozhodnutí kartelu je pro Evropu hodně bolestivá zpráva. I spolu s price capem schváleným v EP se můžeme těšit na to, že brzy budou zase ceny benzínu a nafty kolem 50,-/litr.


Nezapomeňte, že je dnes v 19:00 stream, kde budeme tohle téma samozřejmě řešit. Dnes však na streamu nebudu sám, ale i s Matějem Širokým, který se věnuje stejným okruhům. Tématem bude primárně současná měnová politika centrálních bank a souvislosti s finančním trhem.

OPEC+ snižuje těžbu

Kartel OPEC+ již v září trochu nečekaně oznámil snížení těžby ropy v objemu 100 tisíc barelů denně. Vzhledem k tomu, kolik se toho za den celosvětově vytěží, to nebylo nic závratného. Jako kapka v moři. Byl to ale signál, že se v rámci kartelu mění politika.

Proto již nebylo tak nečekané, když se včera rozhodli pro další snížení produkce. Ale překvapili tím, že snížení produkce bude probíhat v objemu 2 miliony barelů denně. To totiž málokdo čekal. OPEC+ prohlašuje, že v tom ryze politika není. Že jde o jejich ekonomický zájem. Ale to není přirozeně úplná pravda. Producenti ropy si jednoduše v tomto ohledu vybrali stranu.

Aktuální situace 1D ropa (Brent)

Nás ale zajímá, co se stane s ropným trhem. Ropa má nyní samozřejmě výborné podmínky pro cenový růst. Upozorňuji ovšem, že zatím je to hlavně o očekávání. Avšak v zimě už může přicházet skutečný nabídkový šok. Asi není třeba příliš diskutovat nad tím, jestli bude nedostatek ropy. Spíš je vhodná otázka, jak velký nedostatek to bude?

Je třeba si uvědomit, že recese je nevyhnutelná. A existuje jistá cenová elasticita. Polopaticky řečeno, když firmy krachují, nemohou poptávat ropu. A když není poptávka, cena nahoru logicky nemůže. S vysokou pravděpodobností se ale dostaneme nad 100 USD/barel ještě v tomto měsíci, protože řečené očekávání.

Co se týká technicky trhu, kurz se ke konci září slušně odrazil od klíčového supportu, který je kolem 85 USD/barel. To jsou cenové úrovně, kde se trh nacházel posledně začátkem letošního roku. Cenový růst za těch posledních několik dnů nabral slušné momentum a brzy asi atakujeme horní hranici zaznačené struktury v podobě klesajícího kanálu.

Další překážka je až úroveň kolem 103 USD/barel. Kolem řečené hladiny se cena hodně dlouho lidově řečeno motala. A předpokládám, že se popsaný vývoj zopakuje. A pak se uvidí, jakým směrem se ropa zase vydá. Avšak nelze vyloučit, že dojde k panickým nákupům, jako tomu bylo v březnu letošního roku. Pak jsme na 140 USD/barel coby dup.

Závěrem

Osobně vnímám trh s ropou nyní jako za velmi zajímavý. Proto se tomuto trhu bude odteď mnohem více věnovat. Samozřejmě se to bude odvíjet i od toho, jaké bude price action. Pro nás jsou ale uvedené informace v obecné rovině bolestivé, protože inflace dostane nový pohon pro růst. Už jenom proto tvrdím, že ekonomické projekce ČNB jsou prostě úplně mimo realitu.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Dariusz Matuszyński
Hodnocení článku :
     

Tak to se už těším na stream! To rozhodnutí OPEC se nás totiž dotkne všech…

spot_img