27.05.21 Technická analýza BTC/USD – rýsuje se medvědí praporek?

4.1
(17)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Ve středeční analýze na Bitcoin (BTC) jsem avizoval, že bychom se měli brzy dočkat otestování 42 000 USD, což se téměř i stalo. Nicméně kurz včera již u spodní hranice rezistenčního pásma začal reagovat dost špatně, což pro trh neznamená nic dobrého. U každé rezistence můžeme totiž očekávat, že prodejci začnou být agresivní.

A pokud stačí k zastavení postupu ceny již okraj rezistence, tak my hned víme, že toho medvědi dosáhli už po první vlně prodejů. Z čehož my na oplátku můžeme usoudit, že nakupující jsou při náznaku prodejního tlaku rychle bez iniciativy. V rozmezí září 2020 až cca únor 2021 to bylo přesně naopak. Řečené ovšem neznamená, že těch 42 000 USD ještě neotestujeme. Leč ty šance se logicky snižují.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

BTC

Co se tedy týče denního close, z grafu můžeme zřetelně zpozorovat, že došlo hned u spodní hranice rezistenčního pásma k negativní reakci. Není to žádný Armageddon, ale dotyková svíčka zavřela vzhledem k její velikosti s relativně dlouhým horním knotem. Tudíž není pochyb, že proběhlo zamítnutí. Na něco takového jsem právě čekal, abych do grafu mohl zakreslit trojúhelníkový pattern.

V celkovém kontextu se nám tudíž v grafu rýsuje medvědí praporek – not good. Což není nijak v rozporu s tím, že se Bitcoin snaží o vytvoření stranové rovnováhy. Ta trojúhelníková struktura je totiž též rovnováha, akorát cenový vývoj je v průběhu času nesouměrný (asymetrický). Někdo by mohl namítat, že zakreslený trojúhelník je symetrický, ale tady nejsme v hodinách geometrie – pointu snad chápete.

Každopádně, že se nám na BTC tvoří jakýsi pattern/rovnováha nasvědčují i objemy, které velmi rychle klesají. Trh si určitě začíná uvědomovat, že se něco chystá, takže logicky podstatná část účastníků se hodí do vyčkávacího režimu. Vzhledem k velikosti útvaru je možné, že v něm kurz zůstane i více jak týden. Což není až tak dlouho, a proto si myslím, že se vyplatí si počkat na průraz.

Když dojde k průrazu 30 000 USD, je potom zcela jasné, že bull trend definitivně skončil. My už pak nemusíme nijak spekulovat nad tím, zda je ještě šance na uzdravení. Nicméně jestli naopak prorazíme rezistencí, přirozeně vzrostou šance na obnovení bull trendu. Osobně bych takové price action považoval za býčí past, ale to je pouze můj názor a mohu se přirozeně mýlit. Jo, jinak ona negativní reakce proběhla při dotyku dynamické rezistence MA 200 – zase konfluence.

Indikátory

Z denního RSI lze implikovat, že momentum up fakticky platí, ale je hrozně slabé. Za těch několik dní retracementu jsme se nedostali výš jak po necelých 40 bodů, což je hrozně málo. Řečené právě nasvědčuje scénáři, kdy nějaký čas bude trh stranový a pak se uvidí.

V každém případě i na denním RSI máme stále dost prostoru pro pokles. Nicméně to pro Bitcoin bude znamenat, že se pružina zase nesmírně stlačila. Na MACD je pořád šance na bullish cross, ale bez breakoutu skrze 42 000 USD nemá signál váhu.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Co se týče ještě intraday grafu, Bitcoin relativně pěkně postupovat do chvíle, kdy se kurz nedostal do těsné blízkosti s EMA 55 – zase ta konfluence. Já bych právě řekl, že tak brzká negativní reakce byla způsobená hlavně tím, že medvědi shortovali dotyk s dynamickou rezistencí a zároveň jim bezesporu pomohlo, že na denním grafu došlo k otestování MA 200 a byli jsme hned u klíčové rezistence.

Nicméně pokles není zatím nějak značný a proto nelze vyloučit, že se nedočkáme dalšího pokusu o průraz. Negativní ovšem je, že objemy jsou hrozné nízké, což nasvědčuje spíše oné stranové konsolidaci. Brzy se určitě dočkáme druhého otestování EMA 55, takže se určitě vyplatí sledovat reakci kurzu na dotyk.

Indikátory

4H RSI se sice většinu času drží nad 50 body, ale zároveň je pořád velmi blízko. Vlastně je vývoj dost neutrální. Na Histogramu MACD byla medvědí divergence, která se zřetelně uplatnila. Jinak momentum je dost slabé a hrozí bearish cross.

Závěrem

Bitcoin zatím nepředvedl nic významného, ani jsme zatím nedokázali otestovat toliko zmiňovaných 42 000 USD, což ovšem není vyloučeno, že se ještě nestane. Každopádně pořád platí, že s velkou pravděpodobností kurz zůstane v rozmezí 30 000 – 42 000 USD a snad se již během jednoho týdnu dočkáme většího pohybu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Bitcoin negativně zareagoval v blízko klíčové rezistence, rýsuje se v grafu medvědí praporek?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: