25.12.20 Technická analýza XRP/USD a ATOM/USD – Vzpamatuje se Ripple z tvrdého dumpu?

15
graf, vanoce, x-mas, obchodovani
Zdroj: Pixabay.com

Tak nám volatilita na altcoinovém trhu roste do nebes, což je především pro skalpery úplný ráj. Pro normální lidi se ovšem nejedná zrovna o příznivý price action, který by byl jakkoliv použitelný. Holt se na ty vánoční svátky dalo předpokládat, že trh bude lítat na obě strany a musíme si do nového roku počkat. Právě vstup do roku 2021 je pro nás nesmírně důležitý, protože může definovat směr minimálně krátkodobého vývoje.

V dnešní publikaci se každopádně budeme věnovat XRP a minci Cosmos (Atom). Na Ripple byla analýza ve středu, ale od publikace analýzy měl vývoj vcelku dynamický spád. Proto si myslím, že spoustu lidí bude rozbor XRP zajímat. Osobně zastávám názor, že být v XRP „naložen“ není zrovna dobrý nápad. Avšak je mi jasné, že v této minci má dost hodlerů zainvestováno.

Jak jsem každopádně včera zmínil v analýze Bitcoinu, na kryptotrh přišel po docela dlouhé době první větší FUD. Jestli jste úplní nováčci a nevíte, co to znamená, jedná se o dost negativní (a často manipulativní) fundamentální zprávy, které se ve veřejném prostoru lavinově šíří. Když existuje v konotaci na konkrétní coin (nebo celý trh), tak mu to pomůže dolů. Což se čerstvě stalo právě Ripplu.

Aktuální situace na 1D TF XRP/USD

Napřed začneme s trhem, který za několik pár dní tvrdě dumpnul na cenové úrovně, jež by někdo asi jen tak nečekal. Od high po low činila ztráta neuvěřitelných 73 %, což je na poměry XRP docela „normální“ vyčištění. Avšak dynamika byla extrémní. Lidi jsou bohužel nepoučitelní a neberou zřetel na historické price action Ripplu. Po mohutných pumpách běžně docházelo k úplnému smazání všech předešlých zisků a šlo se na nové low.

Co se týče té extrémní dynamiky, ta byla samozřejmě nezanedbatelně posílena tím FUDem, který se šířil. Určitě se pozic zbavovali i velcí hráči, ale myslím si, že v nižších úrovních je opětovně nabírali. Akorát jednoduše využili vzešlé situace. V konotaci na cenové úrovně, se dalo zpozorovat, že je něco špatně ve chvíli, kdy kurz projel S/R hranicí 0,34163 USD.

Zmíněná cena byla historicky osvědčenou úrovní a dle Volume profile je u blízkých levelů mohutná likvidita. Stručně řečeno, poptávka v cenové relaci 0,31580 USD – 0,17568 USD by měla být velmi silná. Hlavně se ve zmíněné relaci akumulovalo, z čehož vyplývá, že si velcí hráči budou chtít svoje nabrané pozice bránit obnovením nákupního tlaku.

Což se vlastně i stalo, ale impulsní odraz nastal až u S/R hranici 0,22247 USD. K odrazu tedy došlo až na poslední chvíli a na základě toho se nedivím, že tržní účastníci dost panikařili. Po odrazu byl nicméně růst strašně rychlý a během pár hodin činilo posílení 72 %. Kdokoliv nabíral v těch nižších úrovní, pěkně vydělal.

V dohledné době ovšem ještě může dojít k testování supportů, ale jinak je dle mého názoru FUD tzv. priced in. Celá záležitost není přirozeně statická a dočkáme se asi i nějakého rozuzlení. Jestli se však nic dramaticky ještě nepokazí, trh by podobný drop už potkat nemusel.

Indikátory

Když proběhl odraz ceny, hodnoty RSI byly zrovna 30 bodů. Že zde cena zareagovala je bezesporu pozitivní, ale musí nad touto úrovní i zůstat. K MACD netřeba komentáře, negativní momentum s nadsázkou prorazilo zem.

Aktuální situace na 4H TF Atom/USD

Mince Cosmos zklamala ve chvíli, kdy se kurz propadl ze zakresleného rostoucího trianglu. Breakdownem se jaksi zhatil bullish scénář, ale v konečném důsledku se situace zase obrátila o 180 stupňů. Cena zareagovala na úrovni 4,226 USD jako hodinky a následný impulsní odraz dovedl kurz zpátky do zaznačeného bullish útvaru.

Kurz se musí ovšem nejenom udržet nad horní stěnou patternu, ale hlavně prorazit S/R level 5,348 USD. U řečené hranice je na Volume profile i bod kontroly, takže případné prolomení by trh technicky posunulo kupředu. Druhým důležitým bodem je nutnost prorazit rezistenci na 6,481 USD. Posléze je šance na atakování srpnového vrcholu.

Indikátory

RSI má po slušném růstu a prostoru pro expanzi je na 4H grafu ještě dostatek. Proto bych si dovolil tvrdit, že Cosmos ještě jednu vlnu směrem nahoru udělá. U MACD je čerstvě po bullish crossu a vzhledem k silné setrvačnosti se určitě nejedná o falešný signál.

Závěrem

Ripplě bez debat schytalo těžkou nakládačku, ale nejsem názoru, že by ten coin měl vyloženě skončit v propadlišti dějin. FUD sám o sobě způsobil, že si někteří velcí hráči zase nakoupili za levno. Na druhou stranu je ale pravda, že pro retail je lepší držet se od XRP v dostatečné vzdálenosti. Neboť nelze očekávat, že kurzový vývoj se do budoucna snadno normalizuje. Po každé pumpě je lepší dát tomuto coinu sbohem.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře