23.12.20 Technická analýza XRP/USD a IOTA/USD – Tvrdý pád na hubu?

4.7
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Máme den před vánočními svátky a já vám přináším opětovně analýzu na altcoiny. Dnešní výběr je XRP a IOTA a hlavně na první zmíněný coin žádná analýzy nebyla více jak měsíc.

Vzhledem k tomu, že XRP padlo tvrdě na hubu, je asi na místě si tento trh krapet rozebrat. Předpokládám totiž, že pro mnohé může být právě radikální pokles dobrou motivací ke vstupu.

Každopdádně XRP udělalo přesně to, co mnozí očekávali – Pump & Dump. Bohužel tato sledovaná mince každou pumpu posléze velmi rychle smaže, s čímž každý musí počítat. Dokáži si tedy představit, že se spousta investorů dostala do hnusné pasti, když cena na konci listopadu zběsile posilovala. Jaké si z toho vzít ponaučení? Na Ripple si prostě dávat pozor, protože se jedná o P&D coin. Vždy tomu tak bylo a pravděpodobně to tak i zůstane do budoucna.

Co se týče všeobecného očekávání na trhu, jsou Vánoce a blíží se konec roku. Na základě toho se kalkuluje, že likvidita bude jednak špatná a dost tržních účastníků pro jistotu své pozice zavře. Proto nebuďte překvapeni, když najednou dojde ke crashi. Pokud ovšem do konce roku nic takového nepřijde, trh má šanci zase rychle růst.

Aktuální situace na 1D TF XRP/USD

Na XRP se růst zastavil až u S/R levelu 0,754 USD, díky čemuž několikadenní zhodnocení kurzu bylo asi o 175 %. Technicky ta expanze dávala logiku, ale zas na druhou stranu bylo očekávatelné, že následně přijde tvrdý dumpík. Což se i hned stalo a cena se zastavila až na S/R levelu 0,4736 USD. Během cca 48 hodin XRP ztratilo 40 % ze své hodnoty. Na zmíněné úrovni každopádně následoval odraz, ale netrvalo zase dlouho a trh začal rotovat.

Specificky kolem S/R úrovně 0,639 USD. Leč level 0,4736 USD trh zase podržel a dokonce přišel dost silný impuls up. Nicméně svoji snahu nakupující u 0,639 USD podruhé vzdali. Trh dynamicky zarotoval a v podstatě týden v kuse kurz mince strmě padá do propasti. Od ročního swing high činí ztráta asi 57 %. V těchto chvílích býci brání S/R hladinu 0,3416 USD.

A pokud kontext trhu bude vyhovovat, je dost velká šance, že brzy zažijeme silný odraz. Nicméně nezapomínejte na to, že XRP je jednoduše nepředvídatelná mrcha a klidně se může vylít, i když je zbytek trhu relativně stabilní. Proč vlastně XRP tak dumpuje? Ty výprodeje jsou hlavně i dány tím, že během té rostoucí paraboly do trhu zase naskakovali nováčci, kteří to přirozeně postupně vzdávají.

Blbé i je, že já osobně na aktuálním supportu nevidím skoro žádnou konfluenci. Cena je sice v tzv. golden pocket na Fibonacciho posloupnosti, ale nevidím v grafu jinou dobrou indicii, že bychom se měli odrazit. Bohužel dle Volume profile jsou dobré likvidní relace až pod touto úrovní. Proto bych na definitivní odraz věřil až při dotyku kurzu s S/R hranicí 0,3158 USD.

Indikátory

Denní RSI se blíží k důležité hraniční úrovni na 30 bodech. Od března XRP pod 30 bodů nešlo, takže jestli se křivka indikátoru brzy nezastaví, bude to pro trh hodně špatný signál. MACD vypadá hrozně, protože křivky indikátoru vygenerovali velmi vysoký spike a nyní už škrtají záporné čísla.

Aktuální situace na 1D TF IOTA/USD

IOTA se nepřekvapivě drží mnohem lépe, ale zde nebylo zhodnocení mince až tak příliš agresivní. Technicky vzato trh už srpna stagnuje, protože jsme se bohužel nikam vůbec neposunuli. Což si lze snadno vizualizovat pomoci stranového obchodního pásma a hned díky tomu naše oči vidí, že půl roku se IOTA výrazně  neposunula ani na jednu stranu.

Lidově řečeno, kurz si nakupující a prodávající pinkají sem a tam v rozmezí S/R hranice 0,43 – 0,2279 USD. Zas na druhou stran bychom z toho mohli vyvozovat, že v rámci obchodního pásma dochází k obrovské reakumulaci, která logicky musí vyústit v silnou expanzi. Co se týče Volume profile, bod kontroly je kolem 0,279 USD. V grafu sledujeme, že kolem zmíněného levelu dochází k častým rotacím.

Každopádně je jakýmsi hraničním supportem těch 0,2279 USD. Níž by cena jít neměla, protože by hrozil dost škaredý výplach až k 0,1487 USD. V konotaci na čerstvý price action, cenový vývoj se drží v rámci zakresleného klesajícího kanálu. Jestli nedojde k breakoutu up, trh přirozeně atakuje a S/R hranici 0,2533 USD a při prolomení i řečený level 0,2279 USD.

Indikátory

Denní RSI je velmi neutrální a fakticky k němu nemám moc, co říct. Co se týče MACD, křivky indikátoru mají za sebou čerstvě po nákupním a prodejním signálu – MACD má tudíž tendenci generovat falešné signály.

Závěrem

Dovolím si tedy ještě malé shrnutí na závěr – je konec roku, takže si určitě dávejte majzla na své pozice, pokud jste v trhu. Lidé mají tendenci na to kašlat během svátků a pak mají oči pro pláč a nechápavě čučí do monitoru, co se špatného přihodilo. Jestli nemáte do nového roku čas trh sledovat, zařiďte se podle toho. Předejdete tím nepříjemným situacím.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
adaamz

Možná by to chtělo vzít v potaz fundament XRP https://www.sec.gov/news/press-release/2020-338

Jan Kopil

Presne tak dnešný prepad je len o SEC a tiež už začali delistovať XRP aj niektore menšie kryptoburzy. Toto môže ísť riadne do hlubin.

Michal

XRP a IOTA ani nejsou kryptoměny, už by je konečně měly všechny burzy delistovat.
To první je normální akcie a to druhý je mrtvý a úplně k ničemu.

kunděj

Sam nejsi kryptomena.

Michal

No to nejsem. Já mám s kryptoměnami společného asi tolik, co XRP – nic.

Manius Curius Dentatus

No já bych je příliš nezatracoval. Nějaká bigotní dogmata kryptotrhu nepomohou, naopak je třeba aby se dostaly mezi širokou populaci a byly využívané. Právě tyto “coiny nebo akcie” mají/mohou mít využitelnist v praxi…na rozdíl od bitcoinu, který je dobrý tak akorát na hodl na trezoru 😉

Michal

Já posuzuju kryptoměny podle jednoduchého, ale podle mě účinného metru.
Napíšu si jméno daného coinu do Googlu a koukám, co vyskočí na první straně.
Co vyskočí u XRP a IOTY? “Will iota/ripple reach 100 dollars?”
Je to prostě jen spekulace, nemá to přidanou hodnotu, je to k ničemu.
Bitcoinem se dá platit, je to prostě podle mě mince, která má smysl. Teoreticky, i když složitě, bych mohl žít pouze s Bitcoinem, nahradit jím korunu. Jde to s XRP? Ne, ten nemá žádný smysl, vždyť ani Ripple ho pořádně k ničemu nevyužívá.

Pet

Jste mě pobavil:)) A co na vás vyskočí, když zadáte BTC do googlu, platební systém budoucnosti? Už jste zkoušel někdy platit Bitcoinem? Tvrdite, že by xrp a IOTA měli delistovat, a jediný důvod proč by to mělo být je ten, že neumíte pomocí Googu hledat informace, dost dobrý:D

Fantom

Přesně to jsem chtěl napsat i já. U každé kryptoměny bude totéž 🙂
… to the moon! Já posuzuju kryptoměny podle toho, jestli mají reálné využití o které bude zájem a jestli mají velkou základnu fanoušků. To je možná ještě důležitější. Například když nejaká společnost nabízí platby kryptem tak nikdy nechybí BTC, EHT a často je přítomen také LTC, XRP. Na IOTě se neustále pracuje a to má také svoji váhu. Není tu jen bitcoin.

Miroslav

Kéž by ripple vylítnul…by jste pěkně zaplakali 😀

kunděj

Ten vylitne,ale tak z 0,16 na 0,25USD,to zase budou zisky.

Poslední editace 3 let před přes kunděj
spot_img