Jak víme již z minulé analýzy na Bitcoin (BTC), tak proběhl průraz spodní hrany rising wedge, díky čemuž negativní momentum mohlo radikálně zesílit. To se nakonec nestalo a tak došlo zase k odkladu té avizované korekce, na kterou čekáme v podstatě celý srpen. A dojde ke korekci vůbec?
To ví jen ti, co umí předpovídat budoucnost z konstelace hvězd. Vždycky je to pouze odhad založený na historických datech, takže jistotu nikdy nemáme. Nicméně, z toho, co trh tento měsíc předvádí, to moc nahoru prostě nevidím. I když jsem si myslel, že by to na 13 000 USD zvládlo jít, tak z toho nakonec byl fakeout, což by mělo každého „trknout“, že je něco špatně.
Čím déle tento nerozhodný stav trvá, tak tím více věřím tomu, že na trhu s Bitcoinem (a asi i altech) dochází k distribuci ze strany někoho „velkého“. Naznačuje to price action a i objemy obchodů. A jestliže se opravdu jedná o distribuci, tak to může znamenat dost tvrdý pád. Čím déle distribuce probíhá, tak tím hlubší pokles ceny následuje.
Update 19:00 – Tak se kurz vylil z toho rostoucího kanálu a došlo k průrazu S/R levelu 11 438 USD, ale zatím pokles nemá výrazné momentum. Alty taktéž ztrácejí a stačí málo k tomu, aby se i vše ostatní tvrdě vypláchlo.
Aktuální situace na 4H TF BTC/USD
Z rising wedge je nakonec rostoucí kanál, což se občas stává. Byla tu šance, že po průrazu směrem dolů negativním momentum bude akcelerovat, ale hned první support tuto hrozbu odvrátil. Co se týče prodejního tlaku, tak ten nebyl prozatím nějak významný, ale převyšoval nákupní. Avšak stačilo pro pullback, který vydržel cca 48 hodin.
Kolem S/R levelu 11 749 USD to ovšem ztratilo pozitivní momentum a nastal zase pokles. V těchto chvílích to ale není nic významného. Alespoň do té doby, dokud se kurz drží v rámci zakresleného kanálu. Jenomže těch ataků na spodní hranu je tolik, že je zřejmá snaha to sundat dolů. Leč je pořád ještě iniciativa ze strany nakupujcích tu spodní hranu vykupovat.
Jinak, celkově jsou objemy dost příšerné a čím déle to tak zůstane, tak tím hůře pro trh. Když bude totiž nízká likvidita, tak o to jednodušší je to pak sundat dolů. Když bude výchozí stav v extrému, tak to může nabrat takové momentum, že ani supporty v rozmezí 10 500 USD – 9 800 USD nám budou prd platné.
Indikátory
Dneska se výjimečně podíváme i na objemový indikátor OBV. Právě tento indikátor je dobrým argumentem, že hypotéza o distribuci není tzv. vycucaná z prstu a má nějaký základ. Všimněte si toho do oči bíjícího nesouladu mezi vývojem křivky indikátoru a kurzem. Zatímco cena soustavně stoupá, i když vcelku střídmě, tak OBV křivka stabilně klesá.
Jednoduše řečeno, z trhu odchází více kapitálu, než kolik do něho proudí. Což značí, že velcí hráči systematicky distribuují, aniž by způsobili významný pokles ceny. Zatímco retail nakupuje a tomu odpovídají i nákupní objemy, které jsou strašně malé – sami se podívejte pozorně na volume bar.
Co se týče RSI a MACD, tak i z vývoje křivek těchto indikátoru lze konstatovat, že trh výrazně oslabil. Pozitivní momentum je zkrátka stále slabší.
Závěr
Znova připomínám, že není nic jistého a situace se tak může dynamicky změnit zase k lepšímu. Avšak dle dat z tohohle měsíce to dobře vůbec nevypadá a proto je asi rozumnější se přiklánět k tomu, že brzy dojde k silnému propadu ceny. Osobně se přikláním k tomu, že by drop neměl být hlubší jak po cca 9 800 USD.
Pokud ale dochází již skoro měsíc k distribuci, tak může být výsledný sestup kurzu mnohem hlubší, než bychom třeba očekávali. Ale možná je tato moje implikace nesprávná a problém to ve skutečnosti není. Za několik dní je měsíční close, takže doufejme, že brzy budeme znát výsledek.
POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!