25.01.21 Technická analýza BTC/USD – Druhé týdenní close v rudé

4.6
(14)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Goldman Sachs znovu zahájil provoz kryptoobchodního oddělení • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Velryba přesunula ohromující částku 4,5 mld. USD v BTC za poplatek 21 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého víkendu v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh opět překračuje 1,4 bilionu...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Další týden je za námi a já jsem si pro vás opětovně připravil textovou analýzu na Bitcoin (BTC). Pokud chcete ovšem trochu detailnější informace o trhu, doporučuji vám svou nedělní video analýzu. Jak titulek dnešní analýzy napovídá, Bitcoin má za sebou druhé týdenní červené close. Krátkodobý downtrend je tedy dalším faktorem potvrzen.

A jak jsem říkal minulý týden, nyní se pouze hraje o to, zda se během následujících dvou týdnů překlopí krátkodobý medvědí trend do střednědobého horizontu. Jestli k něčemu takovému dojde, je i nemalá šance, že Bitcoin nebude i několik měsíců schopen překonat dosavadní all time high. Což je pro sentiment nepochybně negativní věc. Nikdo z nás si asi nepřeje, abychom čekali několik měsíců.

Zas na druhou stranu by se mohla v trhu vytvořit příhodná struktura, které by nakupující mohli využít. Jak často opakuji, záleží i dost na makroekonomických fundamentech a proto je nutné sledovat vývoj na dolarovém indexu. Osobně si myslím, že by mohl Bitcoin dostat nový impuls pro expanzi někdy během února.

Ve veřejném prostoru se mluví o tom, že administrativa Joea Bidena chystá zveřejnit podrobnosti k druhému fiskálnímu stimulu. Měna tedy může dostat zase zásah, ale to právě záleží na celkovém objemu stimulu, a do čeho ty peníze mají proudit. Dokud uvedené detaily neznáme, těžko říct, jak trh zareaguje.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Jak jsem několikrát vzpomínal, dolarový index nemá za sebou zrovna úspěšný týden. A je dost bearish, že Bitcoin oslabování měny nevyužil. Možná lze brát pokles na obou trzích jako změnu v očekávání. Respektive, že střednědobě tržní účastníci kalkulují s tím, že americký dolar bude posilovat. Tudíž je malá vlna dolů nemusí vůbec zajímat.

Pak poněkud chybí motivace přelívat svůj kapitál do Bitcoinu. Technicky má dolarový index výborné podmínky pro silný odraz. Nicméně z fundamentálního hlediska je situace opačná. Americká vláda bude dost utrácet, takže dlouhodobě musí americký dolar devalvovat. Otázkou je, zda to právě platí i pro střednědobý horizont.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

V grafu nám přibyla další týdenní svíce s rudým tělem. Zatím se tedy jeví aktuální cenový pokles jako středně silná korekce. Což se může ještě změnit a my musíme jaksi s eventualitami počítat. Při prvním pohledu na graf je sice jasné, že vertikální expanze je ukončena, ale čerstvý kurzový pokles je v kontrastu s tím silným růstem naprosto marginální.

A právě kvůli tomu kontrastu by dávalo větší logiku, aby cena ještě cca dva týdny klesala. V kontextu trhu by mělo bezesporu logiku, aby proběhlo větší pročištění. Třeba po těch tolikrát skloňovaných 24 000 USD. Když by cena klesla až sem, z pohledu týdenního grafu by došlo k pěknému pročištění a hlavně na řečené hranici máme dobrou konfluenci.

Zároveň by s tím klesl i risk, když byste se rozhodli do trhu vstoupit. Nyní se mi tržní situace jeví jako dost nerozhodná, což si ukážeme na 4H grafu. Určitě má Bitcoin, kam padat a při cestě k 24 000 USD není zrovna moc silných supportů. Proto je pro všechny tržní účastníky mnohem lepší, aby cena po těch 24 000 USD klesla.

Co se týče objemů, obě červené svíce mají nemalé sell volume. Mimoto nejvyšší svíčka má též hodně vysoké objemy a v konotaci na ten horní knot, lze implikovat, že se zde dost nakupujících chytilo do pasti. A já bych si dovolil tvrdit, že většina retailu, co nakupovala kolem 40 000 USD, ještě neprodala. Vycházím z toho, že na trhu k žádné opravdové panice ještě nedošlo.

Indikátory

Křivka týdenního RSI se docela slušně propadla, ale stále jsme nad hraničními 70 body, tedy v tzv. překoupených hodnotách. Na základě zmíněného máme pořád dost prostoru, kam klesnout. Poněkolikáté opakuji, že vždy po vytvoření vrcholu klesly hodnoty RSI pod těch 70 bodů. Nejsilnější support je až kolem 54 bodů, což by mohlo krásně odpovídat na cenový pokles po 24 000 USD. Naprosto ideální scénář s vysokou šancí na silný odraz ceny.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Dle 4H grafu mají nakupující pořád snahu cenu tlačit nahoru. Nicméně v tom očividně nejsou moc úspěšní. Nedaří se jim překonat ani tu zvýrazněnou oblast. Původně jsem čekal, že by v rámci pullbacku neměl být problém rychle dosáhnout S/R levelu 34 600 USD. Ale v konotaci na slabé pozitivní momentum je to docela oříšek.

Jinak jsem trochu překreslil kanál, který je v grafu před vámi, aby se spodní stěna dotýkala obou knotů tvořících low trhu. Co se zase týče objemů obchodů, jsou minimální. Proto bychom snad brzy mohli očekávat větší pohyb, který nám dá lepší vodítko k tomu, co se vlastně chystá.

V těchto chvílích mi přijde, že je to jako hodit si mincí. Přirozeně, dokud jsme v rámci kanálu, cena musí klesat a během dvou týdnů bychom se i mohli dočkat dotyku ceny s hranicí 24 000 USD. Sklon patternu není strmý, takže popsaný proces může opravdu trvat klidně dva, možná tři týdny.

Indikátory

Pozitivní momentum několik dní převládá, ale je stále dost slabé. Hodnoty RSI nedosáhly ani 60 bodů, což je dost špatně. Pokud se na trhu objeví větší prodejní síla, budou mít vcelku lehké kurz sundat dolů.

Závěrem

Na mě působí trh dost neutrálně. Jde z toho znát, že se čeká, co přijde. Proto moc nechápu dost silný bearish sentiment některých analytiků, co jsem stihl zpozorovat třeba z Youtube. Někteří si totiž myslí, že to rally na 42 000 USD byla jakási střednědobě trvající bublina, která právě praská. Uznávám, že je chování trhu dost odlišné od předešlého bull marketu, ale myslím si, že na takové závěry je ještě vážně hodně brzo. I kdyby cena padla k 19 500 USD, neznamená to, že jdeme na nová all time low.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

34 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
34 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře