22.01.21 Technická analýza BTC/USD – Další selling climax, ale prozatím bez masivní paniky

4.3
(14)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...

[Večerní souhrn článků] • Netflix pravděpodobně nakoupí bitcoiny • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Tento týden nám asi nezbývá nic jiného, než se věnovat především trhu s Bitcoinem (BTC). Od včerejší analýzy zase došlo k zajímavému price action, čímž nám trh jaksi avizuje, že další cenový průběh nebude tak zelený, jak byli všichni předchozí měsíce zvyklí. Osobně pak vnímám pro Bitcoin jako dost bearish znamení, že akciový trh je naopak stabilní.

Mimoto dolarový index klesá dokonce současně s BTC. Z čehož lze vyvozovat, že investoři z Bitcoinu odchází, i když americký dolar oslabuje. Druhý dost bearish faktor. Ať je to cokoliv, něco se prostě na trhu změnilo. Snažím se sice najít nějakou konotaci, ale nějak se mi to nedaří. Možná je to způsobeno růstem výnosů státních dluhopisů s delší splatností.

Vážně těžko říct, třeba na to přijdeme později. V každém případě jsou prodejci bez debat ve vedení. Tolik červených svíček jsme na 4H grafu měli naposledy někdy v první polovině minulého roku. Navíc jsou prodejní objemy dost nezanedbatelné, takže musí být všichni na pozoru. Trh totiž klesá už vlastně dva týdny, ale z těch dvou týdnů můžou být i měsíce.

Musíme počítat i se scénáři, které bychom neviděli rádi. Těch možných bearish scénářů najdete na internetu hromady. Některé mají logiku, jiné jsou samozřejmě vycucané z prstu.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Pro lepší představu přikládám graf s DXY, který byl celý týden dost slabý. Pro Bitcoin jsem to vnímal jako bullish faktor, takže jsem dost překvapen, že nedokázal proazit z toho trianglu. Nakonec je tedy z bullish faktor, bearish faktor. Dá se nad celou situaci i uvažovat způsobem, že když by DXY posilovalo, Bitcoin by šel dolů ještě agresivněji. Tudíž jsem dost zvědavý, co se stane, až DXY začne zase posilovat.

Aktuální situace na 3D TF BTC/USD

Třídenní graf přikládám především pro uvědomění si, že vertikální struktura trhu byla definitivně zlomena. Teoreticky by se dalo leccos ještě zvrátit, protože týdenní close je ještě relativně daleko. Leč moc nevěřím tomu, že by byl trh schopen z aktuální ceny poskočit o 30 % směrem nahoru. Každopádně by neměl nikdo brát na lehkou váhu, že ten vertikální růst je pasé.

Čerstvý cenový pokles může být klidně pouhým začátkem, takže další dva až tři týdny klidně můžeme ještě dolů. Určitě lze brát jako dost reálné, že trh bude chtít jenom navázat na původní sklon expanze, který je podmíněn tou nižší zakreslenou diagonálou. No, a pak by se mohlo zase pokračovat v udržitelnějším růstu. Nikdo snad nevěřil, že půjdeme po vertikále až na 100 000 USD.

Vertikála v grafu sama o sobě avizuje, že se blíží konec. Na tom není nic komplikovaného na pochopení. Teď je akorát otázkou, na jaké úrovni se dočkáme obnovení rally. Osobně si nemyslím, že je definitivní konec, i když to někteří prohlašují. Je však dost reálné, že se trh bude několik měsíců bezvýsledně plácat, což by nebylo po tom dlouhém a agresivním růstu nic zvláštního.

Indikátory

Třídenní RSI je na 60 bodech, takže je stále dost prostoru pro případný pokles. Na MACD hrozí bearish cross, zatímco Stoch RSI se blíží ke dnu.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Na 4H máme tedy konečně jasno, neboť víme, že trh naprosto selhal při pokusu o breakout z konsolidačního patternu. Když si tržní účastníci neúspěch uvědomili, je logické, že proběhl druhý selling climax. Prodejní tlak byl při poklesu ceny docela značný a rozhodně převyšuje nákupní tlak z posledních několika dní. Ještě bych to ale nenazýval nějakou masivní panikou.

I přes ty propady je sentiment spíše neutrální, ale euforie je bezesporu už fuč. Jde to znát z Youtube, Facebooku a Twitteru. Značná část retailu samozřejmě naslepo nakupuje, což se jim může právě vymstít ve chvíli, když se trh rozhodne pro komplexnější korekci. Taková korekce pak může opravdu trvat několik měsíců a oni pak budou muset podstoupit dost nepříjemné období plné nervů.

Jak jsem tedy řekl, selling climax byl zase dost silný, ale objektivně slabší, než tomu bylo 10. a 11. ledna. Navíc víme, že trh reaguje na zaznačených cenových úrovních, což je pro nás velké plus. Nakupující se posnažili o vcelku pěknou obranu S/R levelu 29 500 USD, kdy se dotyková svíce zavřela jako pin bar s velmi obstojným nákupním tlakem.

Nicméně hned na hranici 32 000 USD zavřela následující svíce s úplně opačným znaménkem. Leč neměla ani zdaleka tak silné objemy. Tudíž bych řekl, že skutečně existuje ještě šance na průraz. Je potřeba ale S/R level 29 500 USD udržet. Jinak jsem do grafu zakreslil potenciální možnost v podobě mohutného bull flagu.

To by ale znamenalo, že kurz by v dohledné době neměl klesnout až na 24 000 USD.   Zvedená možnost by byla pak asi mimo hru. Tak jako tak je po dlouhé době krátkodobý trend medvědí. Nyní se prostě hraje o to, zda se překlopí i do střednědobého horizontu.

Indikátory

RSI nám potvrzuje, že nakupující jsou ještě ochotni riskovat, takže nemůže být řeč o tom, že by situace na trhu byla nějak ryze panická. Což dokládá fakt, že hodnoty indikátoru nešly ani pod hraničních 30 bodů.

Závěrem

Jak jsem se nechal slyšet, krátkodobě jsme s jistotou v medvědím trendu. Nyní se bude pouze hrát o to, zda samotná korekce potrvá déle. V řečeném případě by byla mnohem komplexnější a déle trvající. Trh má tedy přibližně dva týdny, aby se rozhodnul. Zatím ale nevidím žádné důvody, aby tržní účastnici museli panikařit. Hlavně klid.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

34 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
34 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře