22.01.21 Technická analýza BTC/USD – Další selling climax, ale prozatím bez masivní paniky

4.3
(14)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Tento týden nám asi nezbývá nic jiného, než se věnovat především trhu s Bitcoinem (BTC). Od včerejší analýzy zase došlo k zajímavému price action, čímž nám trh jaksi avizuje, že další cenový průběh nebude tak zelený, jak byli všichni předchozí měsíce zvyklí. Osobně pak vnímám pro Bitcoin jako dost bearish znamení, že akciový trh je naopak stabilní.

Mimoto dolarový index klesá dokonce současně s BTC. Z čehož lze vyvozovat, že investoři z Bitcoinu odchází, i když americký dolar oslabuje. Druhý dost bearish faktor. Ať je to cokoliv, něco se prostě na trhu změnilo. Snažím se sice najít nějakou konotaci, ale nějak se mi to nedaří. Možná je to způsobeno růstem výnosů státních dluhopisů s delší splatností.

Vážně těžko říct, třeba na to přijdeme později. V každém případě jsou prodejci bez debat ve vedení. Tolik červených svíček jsme na 4H grafu měli naposledy někdy v první polovině minulého roku. Navíc jsou prodejní objemy dost nezanedbatelné, takže musí být všichni na pozoru. Trh totiž klesá už vlastně dva týdny, ale z těch dvou týdnů můžou být i měsíce.

Musíme počítat i se scénáři, které bychom neviděli rádi. Těch možných bearish scénářů najdete na internetu hromady. Některé mají logiku, jiné jsou samozřejmě vycucané z prstu.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Pro lepší představu přikládám graf s DXY, který byl celý týden dost slabý. Pro Bitcoin jsem to vnímal jako bullish faktor, takže jsem dost překvapen, že nedokázal proazit z toho trianglu. Nakonec je tedy z bullish faktor, bearish faktor. Dá se nad celou situaci i uvažovat způsobem, že když by DXY posilovalo, Bitcoin by šel dolů ještě agresivněji. Tudíž jsem dost zvědavý, co se stane, až DXY začne zase posilovat.

Aktuální situace na 3D TF BTC/USD

Třídenní graf přikládám především pro uvědomění si, že vertikální struktura trhu byla definitivně zlomena. Teoreticky by se dalo leccos ještě zvrátit, protože týdenní close je ještě relativně daleko. Leč moc nevěřím tomu, že by byl trh schopen z aktuální ceny poskočit o 30 % směrem nahoru. Každopádně by neměl nikdo brát na lehkou váhu, že ten vertikální růst je pasé.

Čerstvý cenový pokles může být klidně pouhým začátkem, takže další dva až tři týdny klidně můžeme ještě dolů. Určitě lze brát jako dost reálné, že trh bude chtít jenom navázat na původní sklon expanze, který je podmíněn tou nižší zakreslenou diagonálou. No, a pak by se mohlo zase pokračovat v udržitelnějším růstu. Nikdo snad nevěřil, že půjdeme po vertikále až na 100 000 USD.

Vertikála v grafu sama o sobě avizuje, že se blíží konec. Na tom není nic komplikovaného na pochopení. Teď je akorát otázkou, na jaké úrovni se dočkáme obnovení rally. Osobně si nemyslím, že je definitivní konec, i když to někteří prohlašují. Je však dost reálné, že se trh bude několik měsíců bezvýsledně plácat, což by nebylo po tom dlouhém a agresivním růstu nic zvláštního.

Indikátory

Třídenní RSI je na 60 bodech, takže je stále dost prostoru pro případný pokles. Na MACD hrozí bearish cross, zatímco Stoch RSI se blíží ke dnu.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Na 4H máme tedy konečně jasno, neboť víme, že trh naprosto selhal při pokusu o breakout z konsolidačního patternu. Když si tržní účastníci neúspěch uvědomili, je logické, že proběhl druhý selling climax. Prodejní tlak byl při poklesu ceny docela značný a rozhodně převyšuje nákupní tlak z posledních několika dní. Ještě bych to ale nenazýval nějakou masivní panikou.

I přes ty propady je sentiment spíše neutrální, ale euforie je bezesporu už fuč. Jde to znát z Youtube, Facebooku a Twitteru. Značná část retailu samozřejmě naslepo nakupuje, což se jim může právě vymstít ve chvíli, když se trh rozhodne pro komplexnější korekci. Taková korekce pak může opravdu trvat několik měsíců a oni pak budou muset podstoupit dost nepříjemné období plné nervů.

Jak jsem tedy řekl, selling climax byl zase dost silný, ale objektivně slabší, než tomu bylo 10. a 11. ledna. Navíc víme, že trh reaguje na zaznačených cenových úrovních, což je pro nás velké plus. Nakupující se posnažili o vcelku pěknou obranu S/R levelu 29 500 USD, kdy se dotyková svíce zavřela jako pin bar s velmi obstojným nákupním tlakem.

Nicméně hned na hranici 32 000 USD zavřela následující svíce s úplně opačným znaménkem. Leč neměla ani zdaleka tak silné objemy. Tudíž bych řekl, že skutečně existuje ještě šance na průraz. Je potřeba ale S/R level 29 500 USD udržet. Jinak jsem do grafu zakreslil potenciální možnost v podobě mohutného bull flagu.

To by ale znamenalo, že kurz by v dohledné době neměl klesnout až na 24 000 USD.   Zvedená možnost by byla pak asi mimo hru. Tak jako tak je po dlouhé době krátkodobý trend medvědí. Nyní se prostě hraje o to, zda se překlopí i do střednědobého horizontu.

Indikátory

RSI nám potvrzuje, že nakupující jsou ještě ochotni riskovat, takže nemůže být řeč o tom, že by situace na trhu byla nějak ryze panická. Což dokládá fakt, že hodnoty indikátoru nešly ani pod hraničních 30 bodů.

Závěrem

Jak jsem se nechal slyšet, krátkodobě jsme s jistotou v medvědím trendu. Nyní se bude pouze hrát o to, zda samotná korekce potrvá déle. V řečeném případě by byla mnohem komplexnější a déle trvající. Trh má tedy přibližně dva týdny, aby se rozhodnul. Zatím ale nevidím žádné důvody, aby tržní účastnici museli panikařit. Hlavně klid.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
34 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

Mimoto dolarový index klesá dokonce současně s BTC. Z čehož lze vyvozovat, že investoři z Bitcoinu odchází, i když americký dolar oslabuje. Druhý dost bearish faktor. Ať je to cokoliv, něco se prostě na trhu změnilo. Snažím se sice najít nějakou konotaci, ale nějak se mi to nedaří. Možná je to způsobeno růstem výnosů státních dluhopisů s delší splatností.
vam to opravdu mysli :-)))))))))

Michal

Vždyť si tady nedávno psal, jak půjde Bitcoin jen nahoru a smál ses lidem, kteří byli bearish 😀 Co to je. Ty jsi úplně nekonzistentní ve svých názorech. Kdokoli upozornil na index, hned ses mu smál, že to je blbost.

Jinak vím, že si citoval text, ale evidentně s ním souhlasíš.

Poslední editace 3 let před přes Michal
Kal

On to myslel z dlhodobého hľadiska si myslím každý má kúsok pravdu ci už Petr1 aj Petr2 ono je to zlata stredna cesta

ppetr1

vase mysleni je opravdu sila.

Petr 2

Hejl se probudil a zjistll že má pořád stejne množstvi btc jen prisel o 1/4 cashe🤣🤣🤣🤣🤣jak to říkás …je mi tě líto 🤣🤣🤣🤣

ppetr1

vy uz jste prisel o vse – smutne.

Axlcom

Aaaa ten dusevne naruseny retard ppetr1 se tady ukazal,Dneska jen jeden koment a ne tvych obvyklych dvacet,tricet komentaru???
P.S.Co je to ta KONOTACE🤣🤣🤣🤣🤣

Mirek

Tak jsem si myslel že největší odborník je tady Honzik Kopilů, ale teď mu zdravě konkuruje Jarda Jarolimovic

Axlcom

Jedinne co umi Honzik Kopilu komentovat je MINULOST a ten druhy”analytik,,Jarda Jarolimovic s temi jeho trouhelniky a RSI indikatory…bohuzel nevychazi mu nic absolutne nic.Jestli nekdo obchoduje na zaklade inzenyrovych predikci tak v posledni dobe musi hodne opravdu hodne financne krvacet…

Michal

Jinak si myslím, že by každý měl být diverzifikovaný – třeba v akciích. Neumim si představit, že bych měl milion a šel full in do BTC. Tyhle pumpy a dumpy jsou hrozný. Ráno se člověk vzbudí, je bohatší o 150 tisíc a večer už o 200 chudší.

ryban.mark

no a, si predstav, ze by si sa zobudil a bol by si v minuse 1,5 miliona :-))

pokial si z toho na prasky, vyber 90% a mas pokoj, takto to nemozes brat, zacnes robit jednu chybu za druhou, city do krypta nepatria!

Poslední editace 3 let před přes ryban.mark
Hodler

mohl bych se vás, co sem přispíváte do komentářů, jako naprostý laik zeptat – 1) s kryptem obchodujete na denní (nebo méně frekventované) bázi? 2) použitím jakého nástroje? 3) kolik času tomu věnujete? 4) obměňujete portfolio dle vlastních/cizích analýz nebo část portfolia držíte a část máte určenou na spekulace? 5) odkud jste načerpali své znalosti?

abych osvětlil – o krypto se zajímám už od vzniku btc, jakmile to v čr nějakým jednoduchým způsobem šlo, začal jsem do něj investovat, ve smyslu nákup-držení. Do tajů obchodování jsem nikdy pořádně nepronikl, primárně je to způsobeno tím, že jsem nenašel literaturu či jiný zdroj, která by byla vhodná vyloženě pro dummies, kam spadám. máte v tomto ohledu nějaké rady? díky

Petr 2

Zaklad je si říct zda jste agresivni investor a nebo chcete investovat na pohodu .
Existuje dva faktory s rizikem kde je větší zisk ztráta
S minimálním rizikem malý zisk ztráta.
Pro mensí riziko doporucuji fondy, za mne nej jsou Templton fondy ale je ram dost vysoký aktiv poplatek z druhe strany na pohodu male riziko potažmo žadne a zisk na kafe do duchodu.

Pokud jste agresivni investor a rad riskujete idealni zacit na akciovém trhu alespoň par let a za své vetsi objem at je ve hře i psychika ,jen to co můžete ztratit. Tam se naučite obchodovat a hlavně vyčkávat treba rok dva na zisk . Idealni platforma ceska Patria direct od Bakaly .

Můžete zacit obchodovat na paku co si půjčit na margin a jet intraday obchodovani , do 3 měsíců jste bez financí

Kryptotrh je neskutecně rychly oproti akciím a volatilni takze kdyz vložíte 1 mega a ta pul toku máte pouze 200 tisíc je sance ze za tok mate 2 mega jen se z te ztraty neposrat neprodat a čekat .
Krypto se dobre obchoduje na coinbase a na binance .

Kdyz začnete vydělávat na kryptu potřebujete více burz aby jste se vyhnul placení dani a samo svou peněženku.

Lukes

Jak pomůže větší množství peněženek vyhnutí se placení daní?

Lukes

resp. burz

Petr 2

Tj jedno zapomeň na to ……

Lukes

lol

Petr 2

A dvě nejcennější rady !!!!
nikdo podotýkam nikdo na světě nevi kde pujde trh za 5 minut,

Druha nejjednodušší ..
Když vsichni prodávají a hlásají bankrot nekupujte!!!
a kdyz hejlove křičí kupuj poletíme na měsic , Prodávej .!!!!

Jen tak vyděláš .

Čim vice analyz budete čist tim lepsi obrazek si uděláte o trhu .

ryban.mark

ale Petr1 zaliezol do skryse, ale ako mas pravdu, krypto je tak rychle, ze clovek rata s 5 aletrnativami a nakoniec pride siesta. :-))
ale pod jedno sa podpisem… treba minimalne dva roky.. a naozaj, z 1 mil. clovek padne na 200 tisic a za 2 roky moze mat pokojne aj 1,5mil ak to nepose*ie.

Ja sa tomu aktivne venujem od 8.2020 a stale ma clovek co zlepsovat…

a hlavne zasada… urob z 10 BTC… 13 BTC.. ale pride zle obdobie a budes mat len 8,5… dobre viem o com hovorim..

lenze problem je, ze nikdo sa tu nenajde, nesadnes si s nim niekde v restike, tam si na dvojhodinovej schozke z danym klientom za ktoru aj zaplatis a on ti povie a dolozi… cierne na bielom, ze naozaj je ziskovy…takto to nefunguje.

Kazdy vie zarobit.. hromadu ludi urobila od Marca 10 nasobok.. ale uz nepovie, ze pred tym bola v 4 nasobnej strate,,,

Kdo to nedolozi, tak len keca.. problem je, ze takeho cloveka nenajdes.. vacsinou su to len klamari co pytaju peniaze..

Pytaju za clenstva 100 dolarov za mesiac.. staci ak ten clovek ma 30 prispievatelov.. a uz mu to pokryje naklady a este si aj zarobi.. je jedno, ze jeho klienti skor ci neskor prerobia… hlavne ak mu budu platit, ak ho budu zivit…

Ludia su hlupi.. Su v krypte 1 rok a uz su na tom zakladaju byznys a vedia trt.. precitaju par knih a myslia si, aki su genialni.. houby s octem..

Poslední editace 3 let před přes ryban.mark
Petr 2

Naprostý souhlas jen bych dodal tak jak dlouho cekaš na ziskb(rok dva) tak by jsi mel i cekat na vhodny vstup do pozic znova a nenechat se strhnout davem tal jako ted v prípade btc

Poslední editace 3 let před přes Petr 2
ppetr1

Ja sa tomu aktivne venujem od 8.2020 a stale ma clovek co zlepsovat… a ja se tomu venuji od zacatku roku 2017 🙂

Kalkulon

Pro obchod na páku používám Bybit, dobrý je i Phemex. Neobchoduj s více jak 5% portfolia. Na YouTube sleduji Carla The moon, Mm crypto…

Jari

Tak tyhle hlášky o diverzifikaci mě vždycky pobaví. Ono jako jó, když na něčem zarobím, třeba 100M Kč tak asi teda diverzifikovat začnu že. Pokud mám ale průměrný plat a našetřím třeba 100kKč, tak spíš budu přemýšlet jestli si koupím nové celkem slušné kolo nebo vstoupím do crypto. A ne že investuju 5kKč s tím že si za to to kolo koupím cca za 7 let. Nebo? Omlouvám se jestli jsem se zapletl do diskuse miliardářů.

Original Martin

On myslel 5% portfolia obchodovat na paku. Zbytek obchodovat bez paky. Nakup kola neni diverzifikace portfolia. Portfolio neni to co mate na beznem ucte.

Kalkulon

Dejme tomu že mám 1 Btc, pro obchod na páku si určím 5% tedy max 0.05 Btc, zbytek držím dlouhodobě v ledgeru/trezoru , co vydělám přihodím do cold wallet

Jari

Už jsem pochopil. Asi jsem se potřeboval vyventilovat a moc mi to nemyslelo… Je to teď emotivní.

ppetr1

emotivni neni nic.
EMOCE V ZADNEM PRIPADE NEPATRI DO OBCHODOVANI – NERIDTE SE TA A RIDTE SE VLASTNIM USUDKEM – POKUD ROZUMITE INVESTICIM.

Bundášik

Já se snad ani za tradera nepovažuju.
Jsem naprostý amatér. V roce 2016 jsem měl kliku, že jsem nakoupil a držel. Na konci roku 2017 jsem dělal takový blbosti, že bych si doteď nafackoval. Naskakoval na scamy, nakupoval shitcoiny v pumpě,…
Když jsem přišel asi o třetinu toho, co jsem měl, vybral jsem si náklady a zbytek jsem poslal k ledu.
Teď se zase pokouším maličko tradovat (na to co mám u ledu ale nešahám) a potvrdil jsem si, že na to fakt nemám.
Když nakoupím, jde to dolů, když prodám, jde to nahoru, mám z toho nervy, i když si můžu klidně i dovolit o všechno přijít – jen prostě nerad prohrávám.
Teď už jen čekám na vhodnou chvíli k nákupu a pak pouze HODL.

Franta

Každý zaplatí menší nebo větší školný, když se učí obchodovat na rizikových trzích. Lepší je ale na začátku začít s málem než přijít o hodně. No každý nerad prohrává, nikdo nemá jen vítězné obchody, musíš si ošahat i svojí psychiku, trh je maniodepresivní bestie 🙂

Petr 2
Hodnocení článku :
     

Ty dluhopisy ale asi zatim hrát roli nebudou jedině že by se znova začal zvedat i usd . Což je divné že dluhopisx jdou nahoru a usd dolu to mi nejak nepasuje .

ppetr1

tak premyslejte – treba na to prijdete.me na tom neprijde vubec nic divneho.

Apas
Hodnocení článku :
     

Nejsem rád, když BTC padá, ale aspoň už se všude nerojí předpovědi bláznů, jejichž obchodní strategií je naskakovat do parabol, že jdeme na 100 000 bez korekce.

bitcoin standard

Tak dneska Saylor koupil dip, a je plánovaná videokonference s dalšími prej tisíce miliardáři (ceo společností) po světě, kde bude vysvětlovat svoje know-how s postupným nakupováním btc (ve spolupráci s coinbase). Velryby to mají čím dál těžší, když to vykupují miliardové společnosti…

ppetr1

soukrome velryby uz vse prodali :-))) – jen si toho par lidi nevsimlo 🙂

spot_img