23.08.19 Technická analýza akciového indexu EU50EUR – Zatím stále v uptrendu

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Goldman Sachs znovu zahájil provoz kryptoobchodního oddělení • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Velryba přesunula ohromující částku 4,5 mld. USD v BTC za poplatek 21 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého víkendu v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh opět překračuje 1,4 bilionu...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Tentokrát jsem si pro vás připravil analýzu na evropský akciový index EU50EUR, který, jak název napovídá, v sobě zahrnuje padesát největších firem ze starého kontinentu. Index má svoje maximum z roku 2007 na hodnotě 4 000 bodů. Při celkovém pohledu na index si lze hned všimnout, že je dosti volatilní a celkem se drží na nohou. Zkrátka se nedá říct, že by se asi těm společnostem nedařilo, protože je o akcie těchto firem evidentně zájem. A právě sledovat tyto indexy je moc důležité, protože když je problém na indexech, tak mají problémy i firmy, které jsou jeho součástí.

Aktuální situace na 1D TF akciového indexu EU50EUR

analýza EU50EUR

Chronologie

Na grafu před sebou máte data z období ze začátku roku 2017 až do současnosti. Jak můžete vidět, tak index se těší z vcelku velké volatility, což je pro mnoho obchodníků velmi žádaný faktor. V počátku můžete vidět, že se kurz vyvíjel ve velkém bullish patternu bull flag/kanálu, jehož horní hranu kurz prorazil, což vyústilo v další pěkný růst. Ten byl ale zamítnut v oblasti rezistence na 3 687 bodů. Po oslabení se časem trh pokusil znova o průraz této hladiny, ale to bylo opětovně zamítnuto.

Trh následně po celý minulý rok klesal, kdy největší výplach můžete vidět z února. Tehdy index přišel za pár obchodních dnů o více jak 10 % ze své hodnoty. Pak se z toho částečně vzpamatoval, ale celkový vývoj měl klesající tendenci a to až po úroveň 2 944 bodů, kdy nastal konečně větší odraz, který obrátil směr trendu z minulého roku.

Stalo se tak vlastně ve stejném období, kdy začaly růst trhy prakticky po celém světě. Zajímavostí ale je, že se dost lišily v tom, kdy začaly padat, protože takové americké indexy měly klesající tendenci až na konci roku 2018.

Po odrazu strmě nahoru

Jakmile se kurz odrazil od supportu 2 944 bodů, tak další vývoj rychle akceleroval. Můžete zaznamenat, že cena rostla rychle a velmi strmým sklonem. Během čtyř měsíců byly proraženy rezistence 3 103 body, 3 171 body, 3 282 body a 3 385 body. První menší korekce se objevila až po průrazu skrze druhou zmiňovanou rezistenci. Čtvrtou vyjmenovanou medvědi na poprvé úspěšně ubránili, ale po oslabení se naopak býkům povedlo využit úroveň 3 282 bodů jako silný support a odrazový můstek pro další postup up.

Kurz tedy pumpoval a tentokrát se level povedlo snadno překonat. Další růst byl ale zamítnut v hladině 3 537 bodů, který drží jako beton dodnes. Po odrazu od rezistence kurz postupně klesal zpátky po úroveň 3 282 bodů. Vývoj ceny hezky zformoval klesající klín, což je bullish pattern. Když je to tedy býčí útvar, tak je pravděpodobnější breakout u patternu nahoru. To se i stalo a to díky jednak zformovanému útvaru a hranici podpory, kterou býci dokázali ubránit.

Trading range

Jakmile kurz pumpl z rising wedge, tak jsme pár týdnů mohli sledovat dramatický růst pod přímkou s vysokým sklonem. Býci se dvakrát po sobě pokusili zase prorazit rezistenci 3 537 bodů, ale ani tentokrát to nevyšlo a směr kurzu se rychle změnil dolů.

Což bylo zase způsobeno špatnými okolnostmi v souvislosti s obchodními válkami, které jsou teď neustále skloňovány. Během jednoho týdne index ztratil více jak 8 % ze své hodnoty, ale zase se býkům povedlo ubránit support na 3 282, kde proběhl odraz up. Cena se brzy zase vrátila k úrovni zpátky, ale k odrazu došlo znova.

Díky tomuhle Price action je teď jasné, že se od začátku jara cena vyvíjí v zakresleném obchodním pásmu (modře). Cena vlastně konsoliduje a trh se připravuje na větší pohyb, který by na delší dobu mohl nadefinovat další vývoj.

Pokud bude pozitivní breakout z konsolidačního pásma, tak se dá předpokládat, že po mnoho týdnů bude růstová tendence pokračovat. Což by znamenalo průraz skrze rezistence 3 537 bodů, 3 614 bodů a 3 687 bodů. Zatímco průraz down by vyvolalo další silné oslabování na ceně. Z případného průrazu nahoru, či dolů bude každopádně velká událost, na kterou trh aktuálně čeká.

Indikátory

Na indikátoru RSI je hned vidět, že ten poslední velký výplach měl technické opodstatnění a že zhoršující se obchodní vztahy mezi ČLR a USA byly jen takovou rozbuškou. Na RSI je totiž zřetelná medvědí divergence, která se akorát uplatnila. Co se týče objemového indikátoru OBV, tak jeho křivka prorazila zakreslenou S/R oblast a nyní osciluje pod ní. Na MACD je bearish divergence taky, takže jsme měli hned dva silné signály, že se půjde dolů. Pozitivní ale je, že křivky MACD mají čerstvě po bullish crossu, takže je momentum pozitivní. Křivky Stochastic RSI doputovaly do překoupené oblasti a probíhá právě bearish cross.

Závěr

Z analýzy samotné vyplývá, že je potřeba počkat na průraz z trading range, který by měl poté nadefinovat vývoj na dalších pár týdnů. S/R levely platí tak, jak jsou označeny v grafu a je s nimi třeba počítat. Osobně si myslím, že má tento index docela potenciál na další růst. Hlavně jsou zde krásně vidět S/R úrovně, které opravdu fungují jako hodinky. Dále si ještě všimněte těch vysokých objemů, které se zobchodovaly za posledních pár dní. Je to známka toho, že je na trhu živo. Je ale otázkou, zda se spíše distribuuje, či akumuluje.

Co číst dále?

21.08.19 Technická analýza akcií společnosti Facebook – Akcie FB posilují v rámci rising wedge

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře