23.06.20 Technická analýza indexů S&P 500 a Nasdaq – Po korekci akciový trh zase strmě posiluje

5
(2)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Máme necelý týden od poslední analýzy na indexy Nasdaq a S&P 500, tak si pojďme udělat nějaký ten update. Před deseti dny jsme byli v podstatě v závěru propadu, který sice vydržel jen pár dní, ale drop byl pod velmi strmým sklonem. Tudíž ta ztráta nebyla zrovna zanedbatelná.

Nicméně, indexy se z toho začaly rychle vzpamatovávat a především index Nasdaq všechny předešlé ztráty v aktuálním premarketu vymazal. Co se týče S&P 500, tak tady ta saturace ztrát ještě neproběhla, ale kurz konsoliduje v bull flagu. Až dojde k breakoutu, tak určitě atakujeme S/R hladinu 3 217 bodů, kde je i lokální vrchol.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (futures)

Zprvu začneme s trhem futures na index S&P 500, kde jak jsem říkal, tak kurz konsoliduje v ukázkovém bull flagu. Target z patternu je na cca 3 342 bodech, takže po technické stránce bychom měli brzy být velmi blízko u ATH hladiny z února.

Vraťme se ale ještě trochu do minulosti, kdy vidíme hodně solidní odraz od supportu na levelu 2 976 bodech. Býci support iniciativně vykupovali, což ve výsledku mělo za následek vytvoření bullish svíce hammer, po které brzy následoval rázný impuls up.

Úroveň odrazu byla právě hladina, kde bylo to zastavení propadu nejpravděpodobnější. Vzhledem k historickému price action minimálně nemělo být možné prorazit tuto hranici tak snadno. Jsem tedy rád, že trh už není tak emotivní a respektuje technické levely.

Každopádně, jak bylo řečeno, tak kurz je v zakresleném bull flagu a lze brzy očekávat breakout s výraznou akcelerací postupu kurzu. Pokud se samozřejmě nic významně nezmění.

Indikátory

Co se týče indikátoru RSI, tak během toho pádu se hodnoty propadly pod 30 bodů, ale ne zrovna hluboko. Jak poté po krátkém pullbacku ještě následoval další menší pád, tak se i vytvořila anomálie v podobě býčí divergence.

Označil bych ji spíše za středně velkou (tohle je dost subjektivní) a spolu se supportem a tou bullish svící hammer dodal trh hned několik nákupních signálu. Není tedy divu, že pak následovala taková pumpa.

Když v rychlosti zhodnotíme ještě to, co ukazuje MACD indikátor, tak ten teď vygeneroval dost falešných signálů. Pro úplnost je akorát třeba říci, že máme po bullish crossu. Ovšem bez breakoutu z bull flagu to nemá žádnou váhu.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (futures)

Na trhu s futures na Nasdaq už ten odraz tak technicky pěkný nebyl. V podstatě to bylo velmi emotivní a řekl bych i že nečekaný protože ani nedošlo k dotyku se supportem na levelu 9 306 bodů. Trh si ale asi myslel, že je support něco jiného. Těžko říci.

Nic to nemění na tom, že ta následná pumpa byla dost neočekává. Díky tomu máme v grafu zcela učebnicovou malou strukturu zvanou V-shape. Vlastně se nám tu udělalo akorát v menší podobě to stejné, co se tvořilo předešlých pár měsíců.

Kurz dokázal dokonce pokořit předešlý vrchol, takže formálně máme nové historické maximum. Nedá se asi úplně očekávat, že by mělo dojít k nějakému zvratu. Takže zase, jestli se podmínky nijak nezmění, tak je trend jasný.

Indikátory

U RSI indikátoru zafungovala hraniční úroveň 30 bodů jako support, což vídáme teď velmi často. Nicméně, při přiblížení tam lze spatřit dvojnásobnou býčí divergenci. Je ale hodně malá a nemusel na ni trh tudíž vůbec zareagovat. Divím se tedy, že následovala taková pumpa.

Závěr

Asi teď nemá úplně smysl to dávat do kontrastu s makrem. Kapitálové trhy zkrátka porostou, protože centrální banky do trhu pumpují ohromnou likviditu a holt se ta nafouknutá peněžní báze někde projevit musí.

Těžko říci, jak dlouho to takhle vydrží a jestli je lepší počítat s tím, že ta bublina během několika měsíců praskne a tudíž se od trhu raději držet dál. Upřímně, vůbec netuším, jak tu aktuální situaci v globálu vnímat.

Mně osobně to nedává smysl a nevím, jak se vůči tomu postavit. Určitě jsou to žně pro profíky, kteří se kapitálovým trhům věnují minimálně jednu dekádu. Ale aktuální situace určitě není pro lidi, co jsou v tom teprve pár let. Proto asi nezbývá než říci, abyste byli opatrní.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: