14.06.20 Technická analýza indexů S&P 500 a Nasdaq – Akcie po výplachu, hrozí definitivní splasknutí bubliny?

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Pokud jste četli moje poslední analýzy na Bitcoin (BTC) ze čtvrtka a pátku, tak jistě víte, že samotný impuls pro pád BTC vztahuji na to, že akciové indexy v USA se začaly tak trochu „hroutit“. Respektive, neberte to doslovně, protože na těch akciích byla korekce více než pravděpodobná a tedy očekávatelná.

Každopádně dnes se v rámci technické analýzy na akciový trh podíváme na futures trhy S&P 500 a Nasdaq, takže taková klasika. Dnes se výjimečně podíváme i na měsíční graf, protože ten je v tomto ohledu extra důležitý. Pojďme tedy na to.

Aktuální situace na Monthly TF indexu S&P 500 (futures)

Nyní máte před sebou měsíční graf trhu s futures na S&P 500. Jak sami vidíte, tak ta struktura trhu z posledních cca 18 měsíců nevypadá vůbec hezky. Ta samotná struktura je úplně rozbitá, a pokud bych se měl rozhodovat o vstupu do longu na dlouhodobé držení, tak mě to okamžitě odradí.

Ale teď to nejdůležitější. Všimněte si bull volume v konotaci na price action. Pokaždé, když se bull volume snižovalo, tak následoval větší či menší výplach. A hele, teď se to děje zase. Respektive, máme tu volume naprosto minimální a už má cena tendenci jít dolů.

Ovšem na druhou stranu tomu ještě chybí bear volume, takže ten prodejní tlak není zrovna silný (zatím). Máme za sebou polovinu června a já mám takové silné tušení, že se aktuální měsíční svíce zavře jako velká rudá svíce a dole bude velký červený sloupec.

Tohle skutečně vyvozuji z té předešlé price action. Každopádně je taktéž nesmírně důležité pochopit, že s rostoucí cenou bull volume neustále klesá. Naopak bear volume je obrovské. Pozor na to, protože to smrdí distribučním schématem.

Aktuální situace na 4H TF indexu S&P 500 (futures)

Co se týče menšího časového rámce, tak došlo k definitivnímu narušení základů toho krátkodobého strmějšího uptrendu. Tím základem myslím tu uptrendovou přímku, která byla přesvědčivě proražena v noci 11. června. Pokles trval až do těsné blízkosti S/R levelu 2 976 bodů, kde nastal menší pullback.

Po pullbacku byla zase snaha o výprodej, ale ta stejná úroveň propad znovu zastavila. V sočastnosti kurz konsoliduje kolem S/R levelu 3 040 bodů. Co se týče volume, tak ten prodejní tlak zatím opravdu nebyl nijak významný. Proto tedy bylo tak snadné to zastavit.

Ovšem i tak propad činil cca 7 %, což je na akciový index hodně. Nicméně s open nového týdne se to zase může změnit, takže uvidíme, jak to nakonec dopadne. Support v levelu 2 976 bodů je dost silný, takže je tu velká šance na to, že je korekce ukončena.

Indikátory

Hodnoty indikátoru RSI se propadly až pod hraničních 30 bodů, což je nemilé. Na druhou stranu je potřeba říci, že tam zrovna dlouho nesetrvaly. Navíc je vidět z chování křivky RSI, že trh opravdu aktuální cenový support brání. Dle MACD můžeme v pohodě seznat, že ten počáteční prodejní impuls měl sílu, ale dost již pominul.

Aktuální situace na 4H TF indexu Nasdaq (futures)

Na trhu s futures na Nasdq byl ten propad jenom mírně menší. Z technického hlediska je nejdůležitější, že během poklesu se nepovedlo nakupujícím udržet S/R hladinu 9 762 bodů, což je původní ATH hladina z února. Level se tedy nepotvrdil jako support.

Pak následoval ještě pullback k této úrovni a pak odraz od hranice dolů, čímž se hranice potvrdila zase jako rezistence. Pokles skončil až pod úrovní 9 538 bodů a pak nastalo oživení, což dovedlo kurz na půl cesty ke klíčové cenové hladině 9 762 bodů.

Indikátory

Na tomto trhu vidíme, že u RSI bylo využito hraničních 30 bodů jako support. Zatím ani nedošlo k tomu, že by se hodnoty indikátoru do přeprodané části propadly, což je samo o sobě bullish. Dle MACD to negativní momentum má pořád sílu a po technické stránce v podstatě ještě nezesláblo.

Závěr

Jak už jsem říkal, tak měsíční graf vypadá dost hrozně, a když bych se měl podle něj rozhodovat o vstupu do trhu, tak z toho vyplývá, že to ani náhodou. Co se týče menšího časového rámce, tak je trh samozřejmě dost bullish.

Vlastně tu nic nenaznačuje tomu, že by bylo něco špatně. Ale my si musíme zdůraznit jeden fundament technické analýzy – přednost v relevanci má vždy vyšší časový rámec.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: