23.02.21 Technická analýza BTC/USD – Máme za sebou středně velký dump, co si z toho vzít?

4.6
(19)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Ripple vytváří blockchain pro centrální banky • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Tak nás Bitcoin (BTC) poctil středně velkým dumpem, který je svým vývojem velmi podobný tomu, co se stalo 10. – 11. ledna. Podrobněji to ovšem vysvětlím níže. Co se týče sentimentu, tak i navzdory dropu retail trhu věří, jako kdyby byl Bitcoin bůh nějaké náboženské sekty. Retail akorát hledá důvody, proč by měl Bitcoin stále jít nahoru, což je jednoduše řečeno konfirmační bias.

Tip: Při registraci přes tento náš odkaz na největší kryptoměnovou burzu Binance získáte 20% slevu na poplatcích. Tato sleva funguje navždy.

Retail je arogantní až na půdu

Aktuální dump je zatím v normálních mezích a určitě si nemyslím, že je důvod jakkoliv panikařit. Dokud Federální rezervní banka bude držet sazby na nule a tržní úroková míra neporoste vyloženě do nebes, nemusíme se asi(!) bát obratu trendu. Na trh má ovšem vliv mnoho proměnných a spoustu z nich určitě ani neznáme. Tudíž je dobré vždy tak trochu pochybovat, i když už člověk má vyhlédnuté nějaké své kanárky.

V každém případě je retail strašlivě arogantní a tento stav trvá už minimálně od prosince. Zatím ten trh nedostal pořádnou nakládačku, takže ta pokora a opatrnost je naprosto mizivá. S nadsázkou mohu říct, že by snad byli ochotni zadlužit i své mámy, aby jejich prostředky mohli dát do BTC. Tím chci říct, že kdybych měl vycházet pouze z psychologické stránky věci, jsou ideální podmínky, aby malí investoři dostali lekci.

Aktuální situace na 4H TF TYX

Aktuálně je středobodem růst tržních úrokových sazeb na amerických vládních dluhopisech. Rostou naprosto všechny s delší splatností a u 30letých jsme před několika dny překonali 2 %. Nyní jsou sazby na 2,18 % a předpokládá se, že porostou i nadále. Mluvilo se dost o tom, že když právě překročí řečená 2 %, je to konec světa.

Faktem je, že nůžky mezi nominálními a tržními úrokovými sazbami nemohou růst donekonečna. Respektive se očekávání do budoucna markantně zhoršuje. Finanční trhy jsou však plné komplikovaných konotací, které člověk nemusí zcela pochopit i za celý život. Ale abych nějak shrnul tržní sazby, tak jejich růst znamená pro rizikovější aktiva velký špatný, zatímco jejich pokles velký dobrý – netřeba to nějak komplikovat.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Co se tedy týče samotného Bitcoinu, all time high se plus mínus vytvořilo na 58 300 USD, takže těch magických 60 000 USD jsme bohužel nepokořili. Samotný pokles každopádně nepřišel hnedka a byl zpočátku dost střídmý a začal gradovat až po několika červených svíčkách. Když se cena dotkla S/R levelu 52 370 USD, Bitcoin krátce pozitivně zareagoval, ale nakonec došlo k průrazu a negativní momentum začalo dost gradovat.

Propad v těchto chvílích zakceleroval a velmi rychle jsme padly až k 48 183 USD, kde nákupní tlak výrazně zesílil. Iniciativní nakupující se toho rozhodně nebáli a vyhnali cenu zpátky až nad 52 370 USD, což mělo neskutečnou sílu. Vlastně popsané price action nebylo až tak překvapivé, protože ta tendence vykupovat jakékoliv propady je vážně všudypřítomná.

Měl jsem ale stále v paměti, že téměř identické vytažení se podařilo na začátku krátkodobé korekce z 10. ledna. Vlevo v grafu jsem to zvýraznil. Když tak si sami pusťte tradingview, aby to vaše oči mnohem lépe viděly. Tehdy vlastně iniciativní nakupující kurz rychle vytáhli zpátky, ale spočíval v tom, že reakční nakupující se k nim už nepřidali. Přirozeně bez dalších nákupů šla cena dolů.

Úplně stejná věc se stala i nyní. Iniciativní býci vyhnali cenu nad 52 370 USD, ale pak se nic moc nestalo. Po vytvoření takového knotu bychom čekali rychlou pumpu, ale nákupní tlak nikde, což ukazovalo, že reakční býci jsou spíše nečinní. Sice malá snaha byla, ale dlouho nevydržela. Prodejci se tedy zase chopili příležitosti a cenu začali srážet a byli vcelku úspěšní.

Cena se dostala až k S/R levelu 44 000 USD, kde došlo k pozitivní reakci. Avšak se mi zdá, že zatím prodejní tlak neustupuje. A navíc, jestli zůstanou kupci nečinní, všem ostatním dojde trpělivost a zahájí raději prodeje. Zatím je v každém případě příliš brzy na to odhadovat dno. Můžeme si pouze říct, že nejsilnější poptávku lze očekávat v rozmezí 34 600 – 29 500 USD. Pod těch 29 500 USD bychom určitě jít neměli.

Indikátory

Co se týče indikátorů technické analýzy, připomínám, že na všech vyšších časových rámcích máme mohutné medvědí divergence a právě čerstvý dump by mohl spustit kaskádu jejich uplatňování. Zmíněné je vlastně argument, že aktuální korekce bude odlišná od té, co v lednu trvala asi tří týdny. Tehdy jsme žádné divergence neměli. Leč k jejich uplatnění vůbec nemusí dojít a třeba se pouze dočkáme několikatýdenního plácání se a pak zase vzhůru. Musíme zkrátka sledovat signály a podle toho se zařídit.

Jinak 4H RSI padlo dokonce pod 30 bodů (26,3), v lednu trh pouze škrtl o 28 bodů a pak zase pádil nahoru. V těchto chvílích ta snaha o odraz je nijaká.

Závěrem

Zatím je příliš brzo na to, abychom mohli hádat, co z čerstvého dropu vzejde. Potřebujeme více dat, co se týče kurzového a objemového vývoje. Jisté je, že není třeba jakkoliv propadat panice, ale jak už jsem říkal, retail má spíše problém s přehnanou důvěrou v trh samotný. Mějte na paměti, že arogantní retail = další problémový faktor.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 19

Buď první kdo článek ohodnotí

44 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
44 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře