21.01.22 Technická analýza BTC/USD – je vymalováno?

4.6
(22)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Bitcoin (BTC) jednoznačně prolomil klíčový support, který se nachází kolem 42 000 USD. Pro trh se samozřejmě jedná o obrovskou ztrátu, která bude mít pravděpodobně nemalý vliv na střednědobý kurzový vývoj. Zajímavé ovšem je, že BTC dominance pořád nestoupá, což zcela upřímně moc nechápu.

YouTube video

Bitcoin dominance

Říkával jsem, že když Bitcoin prolomí S/R level 42 000 USD, BTC dominance by měla jít určitě nahoru. V takovém případě jsou samozřejmě ve velkém nebezpečí altcoiny. Ono se ale na dominanci nic moc neděje. I přestože bitcoin prolomil klíčový support.

A zcela upřímně tomu moc nerozumím. Respektive vůbec netuším, jak interpretovat tuhle situaci. Dominance je totiž v perfektní pozici, aby začala posilovat, bitcoin prolomil klíčovou úroveň a stejně se altcoiny vůči bitcoinu relativně dobře drží.

Aktuální situace na 1D BTC/USD

Ve včerejším streamu jsem právě upozorňoval, že je dobré být trpělivý a přinejmenším si počkat na denní close. Jak měl totiž bitcoin včera tu mini-pumpu, pro mnohé muselo být lákavé do toho hned naskočit. Nicméně kurz nedokázal prolomit ani střednědobou rezistenční trendovou diagonálu, kde je zároveň i 20denní klouzavý průměr.

BTC

Samotné otestování nakonec vyústilo v naprosto zamítavou podobu denní svíce. Poptávka byla naprosto absorbována, takže by nikoho nemělo překvapovat, že během noci výprodeje pokračovaly. Vcelku rychle se tudíž kurz dostal k dalšímu klíčovému levelu, který se nachází kolem 37 000 USD. Je to zároveň téměř střed celého toho clusteru objemového profilu.

Čili tu máme první úroveň, kde se pokles kurzu ihned zbrzdil. To ale neznamená, že je to konečná. Jak jsem právě včera večer na streamu říkal, spíše se přikláním k otestování toho supportu, co se nachází 34 000 – 30 000 USD. Dává mi to smysl díky tomu stranovému obchodnímu pásmo, které má velmi široké rozpětí.

Nelze ale vyloučit, že nedojde k většímu odrazu dříve. Ostatně máme těsně nad řečeným supportem point of control objemového profilu. V každém případě jsou ty úrovně pod námi už dost solidní „beton“.

Indikátory

Křivka denního RSI se vrátila zpátky pod tu zakreslenou trendovku. Čili též zafungovala jako rezistence. Každopádně jsou hodnoty indikátoru zase pod hraničními 30 body. V květnu 2021 jsme padli téměř na 22 bodů, takže toho prostoru pro pokles je ještě dost. Historicky se párkrát i stalo, že hodnoty krátce padly pod 20 bodů – ale to je spíše méně pravděpodobné.

Závěrem

Ta BTC dominance mne docela trápí, protože si to nedokážu vysvětlit. Čekal bych na altech velký krvák, ale nic takového se neděje. V každém případě nám bitcoin konečně nabídl něco, s čím se dá pracovat. A nyní je na každém individuálně, jak toho využije.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací text, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 22

Buď první kdo článek ohodnotí

62 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
62 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

no, ale coiny ,mnohé, krvácí už od začátku toku, není problém najít mince které ztratili i 50%, a to mluvím o top 100

AjRep

A stejně tak jsou mince, které od začátku roku posílily a dál rostou, pravda není jich mnoho, ale jsou. Trh z alty dospívá a jednou se prostě od toho bitcoinu odpoutá.

bkf1

No už aby to odpoutání konečně přišlo resp. aby si trh uvědomil, že nějaká navázanost na BTC je absolutní nesmysl, každý coin má totiž svoje vlastní zájmy/cíle/projekty…

Libor

snad k tomu dojde, ovsem predpokladam, ze u 80% altu to bude zbamenat krvavou lazen, protoze jsou k ničemu, takhle btc tahlo i nahoru total šunty

Ladislav ala Dins Shatohi Nakamoto 💯🍺😅🔋😘😭😭

SHA a budu potřebovat psychiatra btc jsem ja5

Vojtech
Hodnocení článku :
     

Mně to taky vrtá hlavou. Asi nejsilnější z možných vysvětlení, které mám aktuálně po ruce, se opírá o následující hypotézu – že totiž narozdíl od ještě nedávné historie je v nyní v trhu již velmi podstatnou měrou zastoupen segment vysoce bonitnich a výrazně skilled účastníků. Tedy big money&skilled traders – od investičních gigantu přes fondy, firmy a “firmičky” až po individuální hodlery a dostatečně poučené retail tradery. K tomu retailu… Od 03/2020 uplynuly již skoro 2 roky, nadto za bezprecedentních podmínek “vynuceného klidu” v lockdownech. Za tu dobu jsme se my, retail všech zemí 🙂 měli dost příležitostí něco o investování i tradingu naučit. Kdo je gambler z povahy, toho to vypeklo už dávno. Mj. Proto ta slabota po překonání ath v listopadu 21. Gambleri prostě bezprecedentně globálně na pár roků došli. A zbyl de facto jen různě poučený retail + hodlers + již výše zmíněné instituce. A ti již jednoduše přemýšlí v jiných časových rámcích. Mimo jiné. A tedy nebudou houfně prodávat kvalitní top a potenciálně fundamentálně slibné others alty jen proto, že btc se v rámci širokého range posunul níž. Prostě nebudou hned kapitulovat a realizovat ztrátu. Co myslíte? Případně neváhejte nabídnout alternativní hypotézy. Je to vážně fenomén a jistě za ním leží pestrá konfluence mnoha různých faktorů…

dada

souhlas. Ted je otazka za 100 bodu, co maji market makeri za lubem. Pokud to byla v lete “dole” akumulace a ted to postupne vylili a zopakuji to, nebo jsou s touto range hotovi a pujdou nakoupit niz.

Vojtech

Přesně tak! Každopádně se začínám klonit k tomu, že ani oni ještě zdaleka nutně nemusí mít jasno. Situace na trzích i globální dění (zejména gradující USA-PRC ekonomická válka, blížící se zasedání FED a dosud nejasná “hra o UA) jsou teď extrémně dynamické a i oni se, hádám, budou přizpůsobovat flexibilně tomu, jak se situace bude vyvíjet. No, bude to rozhodně zajímavé 🙂 Btw – vůbec a priori nevylučuji scénář, že čím hůř bude pro tradiční svět financí, tím víc paradoxně může vzrůst globální poptávka po btc (ač je mainstreamem zjevně stále a zcela oprávněně chápán jako nejrizikovější z “tradičních” aktiv). Myslím, že tento rok konečně přinese první ze skutečně relevantních střípků odpovědi na otázku, zda je btc skutečně jen top predátorem fin. trhů v době ekon. konjunktury nebo zda je současně i efektivním zajištěním pro doby zlé. Bude jistě vzrušující být letos u toho o moci to sledovat😉

LHTS

to si presne myslim take. BTC “paradoxne” pujde nahoru.

dada

ne, ze bych byl vylozene proti. Co jsem ale slysel, jak funguji trading floors, bych pochyboval. Oni delaji plany a rozvahy na mnohem delsi obdobi pokud by byl nekdo na pochybach, uz tam nepracuje … kdyz reknou sefovi za dva roky udelam 1b a udela pulku, tak leti 🙂

Vojtech

😳 ok…

Fantom

Tak to opravdu bude zajímavé: predátor fin. trhů v době konjunktury X zajišťovací instrument 😀 No já očekávám konsolidaci v novém cenovém pásmu a poté útok na další support.

LHTS

nahoru nebo dolu? ja cekam nohoru, jinak souhlas.

Fantom

Útok na support, tedy dolů. Krátkodobě – tedy dlouhé svíčky v řádu hodin, max 1-3 dnů na obě strany – spekulace velryb/burz a masakry pákařů. Ale trend dolů.

LHTS

to si prave budou myslet vsichni. Chteji je nechat psychicky vycukat v range 38-40tis. Nekteri to nevydrzi a prodaji (slusna cena na dalsi akumulaci BTC – v teto fazi) a pak to osoli nahoru.

LHTS

az na ty dlouhe svicky mate lepsi cit pro trh. Vidim proste jen “nenazranost”, porad se ucim.

LHTS

Rekl bych, ze uz si toho vsimli i zkusenejsi obchodnici. Pri propadu v kvetnu se dalo “nejvice” vydelat na paru BTC/fiat. Nicmene na paru BTC/nejaky altcoin – treba ADA se dal vydelat take slusny balik a pritom obchodnik “nic” neriskoval. Byl porad v trhu. Tato moznost je velice lakava. Proto uz se tolik investori / obchodnici neschovavaji pri propadu BTC, do BTC.

Poslední editace 3 měsíců před přes LHTS
Vojtech

🤔 Rozhodně zajímavý námět! Má jednoznačně potenciál leccos objasnit, vzhledem k dění za poslední rok. No nic, já myslím, že my dva se jednoznačně musíme sejít 😃

LHTS

to musime! byl to vcera narez. Tu husu jsme ve ctyrech malem nesnedli 🙂

Vojtech

😃

kunděj

Kdyz se hodne sesype BTC,sesypou se i alty,tak daleko nejsme porad zalezi na BTC a dominance je jeste porad vysoka a u altu je hodne kam padat staci se kouknout,jake byly ceny ani ne pred tema dvouma rokama.Jo v nekterych altech jsou nalozeni i institucionalni investori,ale asi spis asi vsem dochazi,ze na BTC se velkeho rustu v dohledne dobe uz nedockame,takze mozna jeste spolehaji na rust altcoinu.

Fantom

Částečně možná ano, přesto tu bude ještě klasický naivní retail silně zastoupen – Shiba Army, DogeArmy a podobné kraviny zaplevelují internet ještě pořád více než dost. Navíc v odvětví nebude ani prostor pro dobré projekty které stejně zaniknou – Solana, Algorand, Fantom :), Atom, Link, když tady už jsou ETH, DOT, KSM a ADA? Takový Elrond vypadá jako podvod na první pohled – 2 rumunský bráchové a jejich kámoš. Kde je dnes EOS a NEM? Výše uvedené jsou nebo byly silné alty, většina nepřežije. LTC, DASH, ZEC i XMR byly dříve velice silné, dnes se ještě drží – DASH je na tom asi nejhůř. NANO a DGB měly být hitem v bezpoplatkovém placení – DGB je už v klinické smrti. Důvod – jsou déle na trhu a retail je nabral a velryby se jim to prodaly, zpátky nakupovat nebudou 🙂 . Současné novinky to teprve čeká. Kvalitní projekty uspějí, bude jich ale málo, pro všechny tu prostě není místo, každý není Amazon.

Vojtech

No dobře, ale kdo je “klasický retail”? Moje vlastní předporozumění – rozhodně ne vyšší střední třída a spíše minoritně klasická střední třída, jakkoliv jsou dnes tyto pojmy v praxi již spíše jen postupně odtlivajicimi anachronismy a nadto se beztak vždy týkaly jen bílé americké a evropské populace. Všude jinde život “jinak chode”… Naivní retail…? Podle mě je realističtější mluvit o naivním a současně čím dál víc “desperate” retailu. Já dělám aktuálně v adiktologii a vidím to tedy pochopitelně do značné míry zkresleně optikou právě toho oboru. Behaviorální závislosti, tečka 😃 Čím dál víc chudnoucí chudí celého k internetu připojeného světa – to je to absolutní gró, doslova “flesh&sinews” tohohle “mlýnku na maso”. … Přeskočím pár dalších implikací, ať to není moc dlouhé. Jde mi o to, že za ty 2 roky pandemie jsme my všichni k internetu připojení prošli kvalitativně pro nás docela dost novou zkušeností. Komu bylo historický dopřáno pro takový “event” kvalitnějšího zázemí (jmenovitě zejm. “lepšího” vzdělání, intelektu, exekutivních fcí, rozhledu, a tedy i prozíravosti, sebedisciplíny a také jistého luxusu dostatečného materiálního zázemí a good enough výchovy, atd.), ten se i bez valných předchozích zkušeností s investováním nebo dokonce tradingem mohl te bezprecedentní příležitosti, kterou nám po ty 2 roky trhy nabízely, chopit s takovou, že ji obvykle otočil ve svůj materiální prospěch. Všichni ostatní, kteří také prozili ty 2 roky v lockdownech a “on line” ty příležitosti nutné též museli zaznamenat – btc roste, Tesla to the moon, Pfizer, Netflix, …. Kdo by kór v prostředí celkové dlouhodobé soc. (a tedy zejm. emoční) deprivace odolal tomu laskavému “deep dive in”? Pandemie v tomto směru prostě zapůsobila jako mocný katalyzátor. Proto dnes CELÝ SVĚT GAMBLÍ! Kdepak jak dosud minorita v knajpach s vlt přístroji nebo snad klasickými “maty”. Klasicky karban už radši ani nezmiňuji😃 No, už to zkrouhnu směrem k pointu… Podle mě i proto ty enormní hype pumpy a objemy z kraje pandemie a i proto to poslední rok tak zdecha (na objemech). Prostě chudí celého k netu připojeného světa postupně vystříleli všechny své “volné” peníze. Už nemají co víc přidat do mlejnku. A za 2 roky další na porážku nedorostou. Svět rizikovějších a současně retailu prostřednictvím easy Apps dostupných aktiv proporcialne významné zchudnul o tento “klasický retail”. Ten už si nabil ústa nejpozději v 05-08/21, ale ve většině spíš i dřív. V následujících několika letech to tedy čím dál víc bude o kompetici těch zbývajících účastníků. Bude to mnohem sofistikovanější hra. Ale kvalitní alty (včetně např. Fantoma😃) budou krvácet čím dál méně a současně se pozornost v případě příchodu zlých časů může začít zpět “paradoxně” upírat opět k btc. Tedy nemyslím si, že dojdeme scénáře příliš podobného 2018. Toť má prozatímní demo-pre-úvaha – však brzy uvidíme…😉

Fantom

Díky za podrobně vyjádřený názor. Můj pohled na retail je následující: jedná se o nezkušeného investora, což je v podstatě úplně každý člověk který nemá dlouhodobé zkušenosti s tím jak fungují trhy. Zkušení jsou pouze profesionálové, lidé kteří dlouho pracovali v oboru a vědí jak to chodí a ti co jsou bývalí retail obchodníci – mají vlastní většinou bolestné zkušenosti z prvního obchodování a vzali si z toho ponaučení. Ne nadarmo se říká, že si každý musí projít osobní zkušeností ze ztráty aby se naučil obchodovat. Prošel si tím každý, mne nevyjímaje. Kdo ne, toho to teprve čeká. Jistě mohou být odolné výjimky – 1 z milionu 🙂 A tento běžný retail – to jsou právě všichni ti z posledních 2 let. Tihle všichni budou čelit krvavému propadu na kryptu i akciích. Psychicky to naprosto drtivá většina nezvládne a velcí hráči je zničí jako vždy. Dopad bude srovnatelný jako rok 2018. Majetkové poměry, vzdělání a inteligence tu nehraje roli. Retail o kterém mluvím já jsou běžní lidé – ne ti úplně chudí – ti na žádné krypto nemají, o žádné se nezajímají a proto se jich tohle vůbec netýká. Je to běžná střední třída, která má nějaké úspory a i vyšší třída která chce investovat i poměrně vysoké částky. Ať už mají měsíční příjem 30k czk nebo 100k czk je jedno. Vzdělání a inteligence také nehrají roli. Rozhodují emoce – chamtivost a strach. Když trhy rostou jsou chamtiví a peníze na trh doslova cpou i když jsou ceny na vrcholu, protože čekají další růst. Pří opakovaných propadech dostatnou strach a prodají i se ztrátou aby zachránili alespoň něco. Je to čistá psychologie a vzdělání ani inteligence nezkušené neochrání. Isaac Newton byl jistě vzdělaný a chytrý člověk, přesto prodělal obrovské jmění na South Sea Company – slavné investiční bulblině jeho doby. Velcí hráči vědí jak to funguje a na každé cenové hladině si ještě udělají pěkné vlnky a vydělaji ještě víc. Proto v následujících 1-2 letech čekám opakované průrazy všech psychologických supportů.

Vojtech

Hmm, slovo do pranice😃 A rovnou se omlouvám za mé dnešní dlouhé výlevy. Efekt radostného uvolnění z včerejšího za 5 12 exitu a … stupňující se soc. deprivace karanténou😃 No ano, myslím, že nejsme v rozporu! Jen se snažím poukázat na specifika tohoto konkrétního cyklu. Tedy – diametrálně vyšší přístupnost nevzdělaným masám, specifika doby “pandemické”, atd. Ale ano – stejně jako např. alkoholismus naprosto nesouvisí s intelektem, tak v globále i zde platí totéž. Přesně pro ty důvody, co uvadis. I když zrovna u látkových závislosti narozdíl od gamblu na burzách je to o jiných vstupech, než o fear and greed. Na druhou stranu však pevně věřím, že specifické okolnosti osobní a rodové historie + další faktory (některé jsem zmínil výše) přeci jen do jisté míry mají potenciál vysvětlit, proč někdo ten tržní cyklus doslova progamblí a někdo jiný (byť třeba jeden ze sta) vzdor naprosté absenci zkušeností tu příležitost zužitkuje směrem třeba jen k střídmému profitu. Bylo by to ale na dlouhý face to face talk, tohle patřičně rozvést. Já se na to dívám pohledem psychologa, trading a mechanismy ekonomie – to jsou pro mě úplně nové vody. Ale za ten cca rok a čtvrt, co jsem in (do té doby jsem znal v praxi leda tak stavebko😂) se mi to postupně v úvahách nějak tříbí … a přesně o to se tu dělím, o vlastní úvahy, o ten svůj vnitřní proces🙂 A o pro mě novou prefesni zkušenost s bhv závislostmi – věř mi, oborem to za poslední 2 roky rezonuje hrozně moc…

czhunter

Máte pravdu.

Obrovská výhoda dneška ale je, že dřív, na akciovém trhu, nějaký velký “krach” byl jednou za +- 10 let, takže skoro čtyřicátníci jako já na to “vyškolení” mohli čekat i docela dlouho. A reálně to potkali tak 2-3x za svůj investčiní život, což není moc.

Na kryptu je crash každé 2-3 roky, takže to “sebevzdělávání bolestnou zkušeností” může probíhat mnohem rychleji a mohou si za svého života dát mnohem víc opáček ke svému zdokonalení.

Lukas

Jak muzes stavet DOT, KSM a ADU ktery jsou oproti Treba Atomu, Solane a Linku prakticky prozatim nepouzitelny

Fantom

Technicky to nedokážu posoudit, jsem ekonom ne IT expert. Solanu považuji za marketingový projekt s jedním Rusem který zaštiťuje “vývoj” a finance od majitele FTX burzy = nedůvěryhodné, centralizované, Link má spoustu deklarovaných partneství, které vcelku k ničemu nevedou nemá moji důvěru, pochybuji že uspěje. Atom bude asi nejlepší z uvedených, co jsem si dříve zjišťoval. DOT/KSM na mě působí dobře – v rámci možností fungují a mají fanoušky což je asi úplně nejdůležitější. ADA má rovněž početnou základnu fanoušků ale je Hoskinson se divně upíná na Afriku/Etiopii – to není dobré. Jestli dokážeš posoudit tyto coiny technicky a napsat svůj názor tak to opravdu uvítám a rád se nechám poučit. Za sebe jen uvádím že z uvedených coinů nedovedu posoudit který bude úspěšný a proto ZATÍM neinvestuji do žádného z nich. Ale sleduji je abych “byl alespoň trochu v obraze”. DOT, KSM, ADA, ATOM, XTZ, XLM, IOTA – pro mne zajímavé tipy, ale investovat zatím nebudu, jen sledovat ceny a hlavně info. V tuto chvíli přichází pro mne do úvahy pro vstup jen BTC a XMR, na swing. A proč tyto? Protože mají moji důvěru a při soustavném propadu hodlám dokupovat a začít hodlovat. Očekávám prudké pohyby nahoru a dolů jako v roce 2018 – ideální pro swing trading. Nepoužívám stoplossy, proto jdu jen do coinů co nemám problém při flashcrashi hodlovat.

Jan M.

ADA je téměř jen hype. Velmi málo toho doručili a Ch. Hoskins je mnohem víc Youtuber než manažer velké kryptospolečnosti. Atom neznám (nastuduji si), IOTA měla hype někdy v létě 2020 a pak se držela ve druhé půlce 2020, od té doby živoří. Měla jakési velké technické problémy. A vlastně to ani není krypto (nemá blockchain). Budoucnost IOTě určitě nepatří. ADu velmi kritizuje Larry Čermák. Podle jeho prognózy se ADA bude tento rok cenově propadat, protože nebude pro uživatele atraktivní (žádné farmaření, příliš málo funkcí). DOT – z toho seznamu má asi největší budoucnost. Respektive je z nich teď určitě nejvíc podhodnocená. Pokud na tom bude BTC dobře, může jít za pár týdnů klidně na 2x. XTZ, XLM – neznám, ale jsou to jakési starší záležitosti, které hype už dávno nemají.

Fantom

Díky za reakci, na mnoha věcech se shodneme. Nechci aby to vypadalo že krypto nemám rád (onen zmiňovaný bearish bias…) ale snažím se dívat na věci reálně bez přehnaného nadšení. Na vše se snažím dívat pohledem ekonoma – tedy vždy hledám nějakou užitečnost. Opticky je graf IOTY docela fajn, protože není tak přepálený jako některé jiné coiny, ale třeba Kraken ji ani nezalistoval a to má i SHIBu to je docela divné. DOT bude asi opravdu nejlepší z uvedených. XTZ je zajímavý a má silnou komunitu – určitě ho budu sledovat dál. On totiž ten hype není až taková výhoda – tedy pokud to negamblujete, ale to chce potom jiný přístup a o to já nemám zájem. Zavedené coiny se silnou komunitou a dobrým projektem/užitečností mají dobrou šanci na přežití. DOGE a SHIBA jedou na vlně – onen hype. Ale já bych do nich nikdy neinvestoval – jsem přesvědčený že zaniknou, pochybuji že se někdy prosadí. Je to jen mediální vlna tažená v zájmu několika velryb.

pan.karel

Tak,me stacilo videt twitterove prispevky pana Hoskinsona.To uz si muzu koupit rovnou DOGEcoin shillovanej Muskem.

Roland Spanik

Čau a co ten Link?!

Lukas

chainlink je nejvetši oracle protocol v cryptu a slouží jako propojení mezi daty z realneho světa a blockchainem, neni kolem nej takovej hype jako třeba okolo cardana a solany, ale je je to právě dost stabilní altcoin už s realnym využitím a v trhu bude mit dlouhodobě svoje stabilní misto.

Lukas

souhlasim s tim, že u Solany je problem s centralizací doufám, že počet validatoru se do budoucna zvýší, bohužel je to velice naročne, další problem je že spoustu coinu vlastni insiders..bohužel..pak DDoS utoky na jejich sit se musí každopadně řešit z tech problemu prioritně…nicmeně ten projekt za rok udělal neskutečný progres a realně cely ten ekosystem funguje, další nezanedbatelná věc je , že jejich tym je jeden z nejlepších v celym kryptu..a co se týče marketingu maj ho zmaknutý perfektně..jako marketingový projekt by se dala označit i zminena ADA na ktera teprve v tuhle chvili spousti svoji prvni DEX, ktera ma značné problemy..Dale k Linku jsem se vyjadřil níže..k atomu už se mi moc vypisovat nechce je toho spousta, jen podotknu že do budoucna ho stavím určite mezi top 10 a výše než cardano a solanu…tvuj zminěnej DOT je dobrý projekt jen taky zatim malo využitelný potřebují ještě čas KSM- beta Dotu, XTZ XLM pro me nezajimavy..IOTA může byt, ale nemam k ní moc co napsat.a jestli bych mel neco doporučit začal bych sledovat a nastudoval CRV.

Fantom

Díky za info! Na tu Solanu se ještě zaměřím, bral jsem ji jako nedůvěryhodnou hlavně kvůli angažovanosti majitele FTX. Projekt DOT (a jejich testovací KSM) jsem považoval za nadějný a jsem rád že mi to někdo další potvrdil. CRV vím že existuje, ale to je tak všechno, zaměřím se na něj a zjistím si nějaké informace. Ještě jednou díky za info, takhle si myslím že by měly fungovat diskuse – klidné vyjádření vlastního názoru pomůže všem co se zde o krypto zajímají. 🙂

Fantom

Díky za článek. Za sebe jen napíšu, že dominanci nesleduji a přiznám se že ani nevím jak přesně se počítá. Je to dotaz na autora nebo i na někoho z komentujících. Můžete prosím vysvětlit jak přesně se dominance počítá? Je to kapitalizace BTC proti veškeré kapitalizaci celého krypta? Nebo se zohledňuje koš altcoinů? Předpokládám že se započítává i Tether, který čas od času vytvoří nové mince běžně za 1G USD – viz WhaleAlert. Neustále vznikají nové coiny a tokeny. Může mít vůbec taková metrika nějakou vypovídající schopnost? Já sleduji jen BTC a několik altů které považuji za přínosné a ty se opravdu drží, uvidíme jak to bude dál.

Vojtech

No jo, Fantome, to mě vlastně do teď ani nenapadlo položit si takovou otázku 🤔 Automaticky jsem usuzoval na to, že je to podíl btc market cap/total market cap, tj., včetně stablecoinů a všech aktuálně zalistovanych coinu/tokenů. Asi by se to dalo prověřit raz, dva s využitím dat z coinmarketcapu/coingecko..?

paulusczechia

Tak dominance BTC podle mě půjde spíš dolů, nemůže stále jít nahoru…mrkněte třeba graf VETBTC, kde jsme víceméně dole, tzn. dominance BTC v nejbližším období nahoru nepůjde..ale naopak..nebo VETETH je obdobné…blíží se altseason 🙂

LHTS

to bych potreboval, mam v paru VET/ETH zazdene penize uz skoro dva mesice 🙂 Spatne jsem odhadl dno.

Petr 2

Tady je krásně vidět jak jakákoli analýza na btc nefunguje. Je to prostě buď a nebo… Bud si počkáš nebo ne. Vidime tu pomalu ob den technický analýzy a kdy se mr Jarolím trefil? Ehmmmmm co si pamatuju tak 2x ? 😀👌

Vojtech

Ale no tak, Mr. Peter… 😃 Kolikrát jsi se trefil ty?! … A možná jsem fakt mimo a nechápu, oč tu běží – nebylo by divu, nejsem od “fochu”. Každopádně já to nikdy nebral jako predikci. Ty ano? Pro mě analýza je prostě … analýza 🤔

Lhts

Ano, a take navod jak asi vetsina premysli.

Vojtech

Návod? Hm. Pro mě dozajista ne. Chápu, že od relativně čerstvého “migranta” z úplně jiných oborů to může vyznít troufale, ale vážně – já to takto nikdy nevnímal a ani vnímat nehodlám. Já si jednoduše dělám svou laickou analýzu, opřenou v bazále zejména o vlastní životní zkušenost. A toto je pro mne jednoduše další vítaný pohled = další důvěryhodný střípek do skládačky. Zjednodušeně řečeno – skládačky o tom, jak o trhu mohou PŘEMÝŠLET o řády zkušenější traderské entity .. až po opačný pól, tj., jak trh mohou PROŽÍVAT o řád nezkušenější účastníci. Asi to nedokážu vysvětlit jednoduše. Jako návod jsem to ale vážně nikdy nevnímal. A pravda, už mě to zaráží až “zuviel” – skoro každý s tím šavluje anywhere, anytime (predikce, návod, …). Co mi tedy uniká? Heršvec řáholec…:-D

LHTS

to si nerozumime, vysvetlim pripadne az se uvidime nazivo.

Vojtech

Ok, budu moc rád;-)

dada

Pánové, moc rád bych se s vámi potkal naživo také. Jestli něco kujete, klepnul bych si taky 🙂

Vojtech

Zatím ne, já jsem ještě v karanténě. Předběžně bych to ale viděl tak na přelom únor/březen cca. Přeci jen teď jedna slezina zrovna byla. Tak ať zas neschůzujeme co týden:-)

LHTS

souhlasim,trh uz bude take vice procisten

MatejS
Hodnocení článku :
     

Díky za diskuze, člověk se tu hodně naučí. Podle mého laického pocitu bude následující období pokusem oprostit alty od vlivu BTC. Bitcoin přestává být v očích západní veřejnosti cool, začíná být vnímaný jako toxický projekt. Tím míněno neekologický, příliš nabubřelý v jednoúčelových stavbách “někde v Kazachstánu”, proto i zranitelný vládními bany, válkou nebo energetickými výkyvy v době energetické krize. Navíc je pomalý a prostě starý. To je podle mě pravý důvod, proč BTC dominance nestoupá. Velcí obchodnící tuší, že těžkotonážní koncepce proof-of-work je odepsaná, dřív nebo později nastane čas dávat veřejnosti najevo, že krypto není jen bitcoin, že existují rychlé, energeticky méně náročné projekty, proof-of-stake, atd. Samozřejmě jen laický názor..

Poslední editace 3 měsíců před přes MatejS
LHTS

zkuste trochu potrapit Google. Namatkou rozdil proof of stake, proof of work

https://youtu.be/sNFSWgBRnpo

neekologicnost BTC – sdruzeni v USA – duraz na “ekologickou” tezbu, vyuziti BTC tezby jako baterky pro prebytky zelene energie atd.
energeticka narocnost BTC = velka konkurencni vyhoda v bezpecnosti oproti proof of stake viz. video vyse (resi nekdo dnes ekologickou stopu datovych center bank, energetickou narocnost financnich domu – budov, efektivitu klasickeho financniho sektoru apod. ?)
BTC pomaly a stary ? viz. moje diskuse vyse x Unicredit bank – porovnani s klasickym systemem, a v porovnani s otatnimi blockchainy muze nabidnout max. bezpecnost a ohledne skalovatelnosti (pocet operaci / sekundu) to bude do budoucna jenom lepsi.
Tim samozrejme nechci rici, ze blockchainy typu LTC, SOL, ADA, DOT si nenajdou v crypto svete misto. Nechal bych to trhu.

Poslední editace 3 měsíců před přes LHTS
MatejS

Díky za reakci, jasně, chápu, že proof of stake není ideální, atd. Spíš jsem se snažil pojmenovat narativ, který je podle mě ve vzduchu a stojí za poklesem btc dominance. Pro většinu laické veřejnosti je krypto prostě btc a baráky plné kompů, co spalují samoúčelně elektřinu uprostřed energetické krize.

LHTS

pro me pokles BTC dominance znamena mnoho programatorske prace na konkurecnich blockchainech a FUNKCNI projetky- DeFi, NFT apod. “Pro většinu laické veřejnosti je krypto prostě btc a baráky plné kompů, co spalují samoúčelně elektřinu uprostřed energetické krize.” – Nemuzu za to, ze vetsina novinaru nemela rada matematiku.

Poslední editace 3 měsíců před přes LHTS
MatejS

Jasne, ale tlak verejnosti a ruzna politicka rozhodnuti uz vubec nesouvisi s tim, co je ve skutecnosti funkcni, presto maji na pohyby trhu masivni dopad. A nakonec o pohybech trhu rozhodnou nalady a sentimenty, s kterymi je mozne manipulovat pomoci vhodnych narativu.

Poslední editace 3 měsíců před přes MatejS
Lhts

V obecne rovine souhlasim

Poslední editace 3 měsíců před přes Lhts
Vojtech

Jen pro zajímavost – jak ten současný a nedávný vývoj na btc/usd (mimochodem od listopadu je to jen jedna velká vlna dolů) pojímá 3. největší btc wallet:

https://www.blockchain.com/btc/address/1P5ZEDWTKTFGxQjZphgWPQUpe554WKDfHQ?page=1

🙂

LHTS

Nejsem expert na cteni blockchainu, ta penezenka akumuluje nebo prodava? DIky

Vojtech

Naposled “prodávala” (ono se to těžko dá říci s jistotou – prostě tehdy opakovaně odcházely btc po 1500ks na jinou peneženku, ze které se zas dělily a odcházely na jiné – když jsem to pracně dohledával, na konci řetězce jsem pak už viděl řadu drobnějších částek odesílaných na spoustu jiných adres, což byskutečně prodejům nasvědčovalo) někdy v říjnu 2021, myslím. Od té doby de facto jen akumuluje. Obzvláště v posledních týdnech.

Crypto
Hodnocení článku :
     

Ty toho nechápeš víc Jarošprime

Synplaze

Tangenciala v grafu lehce tecovala mutilateralni polyhybridni paraboloid zakonceny dvojitym Salchovem. Všechno jsem to vedel, az na ten Salchov. Nicmene za stupiditu davam 10 bodu a postupujete do finale…

A. Storm

Dominance, je to podle me jednoduche. Lide, obchodnici se nechteji zbavovat kvalitnich altu. A dale v BTC jiz nevidi takovy potencial. Dle meho BTC dominance bude v budoucnu stale klesat s prichozimi unikatnimi projekty, defi, nft, gaming, kde bude mega volume.

A obavam se, ze BTC bude nakonec takove digitalni zlato, mozna meme coin a zda jiz toho nejsme svedky.

LHTS

Ano, dominance BTC bude klesat diky uspesnym alternativnim projektum. Nicmene, ve financnim systemu potrebujete nejakou kotvu. Ve stavajicim systemu je to dolar, v novem to bude jeste dlouho BTC.

Mr. Bean

Fascinující, kolik toho někdo dokáže vyvěštit z křišťálové koule… Kolega kdysi trefně říkal, že FX je jako úl a co je to proti crypto… Myslím, že je hnané hlavně marketingem, emocema a “hlupáky” – třeba Robin je na ústupu, takže buď zmoudřeli(?) nebo vybílili účty a i u crypta myslím rozhoduje “davová psychóza”.
Myslím že TA je tady naprosto k ničemu – než někdo dopíše článek trh může být úplně jinde a navíc i tady určitě obchoduje spousta botů, kteří permanentně upravují strategii podle aktuálního vývoje, případně používají mnohem komplexnější strategie než si dokážeme představit…

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: