20.10.20 Technická analýza BTC/USD – Jak to vypadá na nižších časových rámcích?

5
(7)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Austrálie a Singapur zavedly digitální přeshraniční proces pomocí blockchainu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Z kryptotrhů během noci a dneška zmizelo 80 mld. USD • Veteráni uklidňují, že pokles trhů se pravidelně opakuje • a...

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Chcete si nakoupit kryptoměny, nebo...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Jak titulek dnešní analýzy na Bitcoin (BTC) napovídá, tak se zaměříme pouze na nižší časové rámce (4H, 1H). Budu navazovat na nedělní analýzu, kde jsme se věnovali naopak vyšším časovým rámcům (1W, 1D), takže pokud jste to nečetli, tak to napravte. To platí i pro ty, co si text už třeba nepamatují. Bez toho vám totiž bude zcela chybět kontext.

Určitě vám neuniklo, že kurz včera mírně prorazil a nyní jsme už na 11 800 USD. Jak bylo avizováno, tak s největší pravděpodobností atakujeme těch 12 000 USD, kde začíná to hrozivé rezistenční pásmo. Tady se trochu rozcházím s jinými analytiky, kdy někteří si myslí, že průraz skrze cca 12 500 USD je jakési vítězství.

Já si to vůbec nemyslím, protože bych řekl, že celé pásmo 12 000 USD 14 500 USD je obrovská rezistence. Což jsem se snažil dokázat právě v té nedělní analýze a to jsem ještě zapomněl ukázat, že je na cca 13 000 USD roční pivotové R1. Těch rezistencí je tam hrozně moc a nemyslím si, že je trh za současných okolností schopen prorazit.

Nasvědčují tomu i týdenní objemy, které soustavně od března klesají. Někteří v nynější situaci vidí analogii s dubnem 2019, ale to mi přijde jako mylné. Už jen kvůli tomu, že tehdy pod těmi 4 000 USD naopak objemy mírně rostly a dle volume profile se tam toho zobchodovalo mraky. To nasvědčovalo akumulaci. Dnes tohle prostě neplatí.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Kurz Bitcoinu po několik dní konsolidoval v tom malém trojúhelníku, ze kterého včera prorazil. Někteří zde viděli klesající triangl (bearish), ale já jsem to tam osobně teda vůbec neviděl a navíc symetrická varianta patternu mi v kontextu dávala mnohem větší smysl. Každopádně ten průraz měl dost velké objemy u 4H svíce, takže pohyb nahoru je i potvrzen.

Postup se zastavil na krátký čas u horní stěny rostoucího trianglu. Proběhl menší odraz dolů, ale nyní je už zase snaha prorazit. Pokud se průraz té stěny podaří, tak ještě dnes určitě atakujeme těch 12 000 USD, kde začíná to řečené rezistenční pásmo. Tím se splní i target z toho malého trojúhelníka a taktéž target z toho většího trianglu, ve kterém cena po několik týdnů konsolidovala.

U rezistence na 12 000 USD určitě spatříme silný prodejní tlak. Co jsem tak stihl vysledovat ze sociálních sítí, tak má dost obchodníků v plánu tu rezistenci shortovat. A to je právě to, čeho by mohl nějaký market maker případně využít. Ale ani ne tak pro definitivní průraz, ale spíše pro jakési šťouchnutí nad 12 500 USD. Shortaře to vystopkuje, a ostatní nabydou dojmu, že je rezistence proražená a vezmou longy.

A pak vypláchnou i je, čímž začne panika a hypotetický market maker si to lehce pošle pod 10 000 USD. Tohle je jedna z variant vývoje, která mě zrovna napadá. Teoreticky jich samozřejmě může být nekonečno, ale alespoň hrubě by se podobat měly.

Indikátory

Hodnoty RSI se vyšplhaly skoro na 74 bodů, což je jakési potvrzení toho, že nakupující trh momentálně ovládají. Co se týče histogramu MACD, tak momentum docela nabralo sílu, ale nepřevýšilo impuls z druhého říjnového týdne. Zapomněl jsem to zaznačit, ale je tam anomálie v podobě medvědí divergence – předchozí vrchol je na histogramu vyšší, i když tehdejší cenový vrchol je nižší, než ten aktuální.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Ještě se podíváme na hodinový graf, kde podrobněji rozebereme celý proces za předešlých několik dní. Že se v grafu vytváří symetrický triangl potvrdilo i volume profile, protože přesně ve středu je point of control. Byl jsem tedy toho názoru, že tam někdo kumuluje longy a pak to asi odpálí. Stalo se a my se dostali až k týdennímu pivotovému R1 (prostě rezistence), kde růst skončil.

Před chvíli byla i snaha to pushnout zase výš, ale proběhlo vcelku rázné zamítnutí a má to určitě nezanedbatelné objemy. Každopádně je nepochybně racionální počítat s mnohem větší volatilitou, takže bacha na to. Jinak, nastínil jsem další možný scénář, kdy kurz pod rezistencí 12 000 USD stranově po několik dní konsoliduje.

Pak jsou samozřejmě pouze dvě možnosti v podobě průrazu či výplachu. Pak je i možnost okamžitého a tvrdého zamítnutí. Nebo může být konečnou už i horní stěna rostoucího kanálu. Napadá mě toho spousta, ale je potřebné si počkat na potvrzující signály.

Závěr

Za sebe mohu říct, že následující dva až tři týdny budou strašně napínavé. Kalkuluji, že se na kapitálových trzích rozhodne o tom, jak vstoupíme do roku 2021. A tím nemyslím pouze technickou stránku trhů. I těch makroekonomických faktorů, značně ovlivňujících trhy, v nadcházejících týdnech přijde hodně.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

8 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře