20.08.19 Technická analýza akcií společnosti Tesla – Klesáme a klesáme

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Goldman Sachs znovu zahájil provoz kryptoobchodního oddělení • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Velryba přesunula ohromující částku 4,5 mld. USD v BTC za poplatek 21 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého víkendu v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh opět překračuje 1,4 bilionu...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Včera jsem si pro vás připravil analýzu na akcie technologického gigantu Apple a nyní se podíváme zase na akciový trh výrobce elektromobilů Tesla. Pokud sledujete trhy alespoň povrchově, tak určitě víte, že Tesla má už dlouhodobě problémy a to hlavně s financováním.

Firemní politika Elona Muska není zrovna hospodárná. Ty všemožné drahé nápady stojí vysoké náklady, ale návratnost je velmi nízká a to i přesto, že tahle automobilka ani nestíhá uspokojovat poptávku. Což je samo o sobě dost zvláštní, protože když je tak vysoká poptávka, tak jak je možné, že se společnosti nedaří?

Jak už jsem řekl, tak Musk investoval spoustu peněz, které se prostě nevrací. Dokonce se i spekulovalo o tom, že Musk definitivně z firmy odejde. Zatím je CEO a dokonce se podle posledních zpráv chtěl stát i investorem Tesly a najít další, kteří by do firmy přinesli další kapitál, kterého má Tesla nedostatek. A kapitál funguje pro tyto korporáty jako olej do motoru. Bez něj se vše zadrhne. A jak už jsem tvrdil v minulých analýzách, tak tržní situace akcií je hezkým odrazem samotného stavu firmy.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti Tesla

analýza tesla kryptomagazin

Pokles o více jak 50 %

Jak si hned můžete všimnout ze samotného grafu, tak kurz akcií Tesly dlouhodobě osciloval mezi 380 – 240 USD/akcie. Když bychom graf odzoomovali, tak byste viděli, že tomu tak bylo od března roku 2017 až do května tohoto roku, kdy se cena z tohoto velkého obchodního pásma (trading range) vylila. Když se to stalo, tak bylo jasné, že jakmile bude support na 245 USD/akcie proražena, tak budou následovat další rychlé propady. Což se i stalo a během krátké doby se medvědům povedlo prorazit skrze úrovně na 226.45 USD/akcie a 205.25 USD/akcie.

Své střednědobé dno si trh našel na úrovni 181.91 USD/akcie, kde se býkům povedl alespoň krátkodobý obrat. Růst rychle akceleroval a prorazil dvě výše zmíněné úrovně, které působily jako rezistence. Cena i poté pumpovala až k rezistenci na 245 USD/akcie, kde zprvu došlo k zamítnutí v postupu up, ale po krátkém zaváhání se býkům podařilo dostat skrz a atakovat pásmo okolo 270 USD/akcie. A to znamenalo, že se kurz zase dostal zpátky do obchodního pásma.

Zase pokles pod TR

Cena ale poslední zmíněnou úroveň jen atakovala a pak následoval hodně velký gap, který znamenal více jak 14% ztrátu. Proč se tak stalo? V té době se právě zhoršila situace v souvislosti s obchodním napětím mezi Čínou a Spojenými státy. Obchodní válka jako taková má nesmírný vliv na globální obchod a trhy jsou tedy na to dosti citlivé.

Stačí prohlášení o uvalení cel na další import z ČLR a hned se několik miliard dolarů z trhů vylije. A tento gap je toho důkazem, protože spousta lidí hned chtěla prodávat, ale vzhledem k tomu, že se snížila likvidita, tak se obchody realizovaly zase až pod obchodním pásmem (TR). Propad ceny se zase zastavil až na hranici podpory 226.45 USD/akcie a následoval odraz.

Kurz se vyšplhal zpátky ke spodní hranici TR 245 USD/akcie, ale další postup up byl zamítnut, takže se momentum obrátilo do negativního směru. No, support 226.45 USD/akcie se dařilo po několik dní bránit, ale pak nakonec došlo k breakdownu. Díky poslednímu Price action můžeme tedy vidět, že se tento měsíc cena pohybuje vně malého kanálu.

Další pokles

Vzhledem k tomu, že jsme bezesporu v downtrendu, tak moc neočekávám nějaké velké zázraky v posilování kurzu. Spíše bychom se měli připravit, že hodnota akcií Tesly bude i nadále klesat a je velmi reálné, že to medvědi shodí během několika týdnů pod 181.91 USD/akcie. Nicméně, třeba Elon Musk zveřejní nějaký pěkný tweet a shortaře tím vypráská. Což už nejednou udělal. Tento trh jako jeden z mála těch velkých šel od Nového roku prakticky jenom dolů. Celkově šly akciové indexy tento rok up, takže to byla velká známka slabosti.

Indikátory

Co se týče RSI, tak jde vidět, že se po několik dní držel na hranici překoupené oblasti, ale pak křivka rázně změnila směr, což je znakem slabosti. Pak tu máme objemový indikátor OBV, jehož křivky se už dlouhodobě drží v rámci zakresleného kanálu. Všimněte si ale, že na histogramu MACD byla medvědí divergence, takže propad měl po technické stránce nějaké opodstatnění. Jak můžete také zaznamenat, tak od chvíle, kdy se vytvořil gap, tak je momentum negativní. Křivky Stochatic RSI se už poměrně dlouho nedokáží odrazit z přeprodané oblasti.

Zprávy/komentář

Zprávy vezmu šupem a dost to zobecním, protože v poslední době se toho stalo v souvislosti s Teslou hodně. Tesla zažila ránu, když ji opustili tři klíčoví pracovníci. Jeden byl vedoucí pro evropskou divizi. Další vedoucí byli z technologické a produkční divize. Tyto odchody byly v rozmezí pár týdnů.

Tesle moc nepřidalo na prestiži ani poslední hodnocení od Goldman Sachs, kteří věští ze své křišťálové koule, že akcie této společnosti se propadnou mnohem hlouběji. Pak byl korporát obviněn i z porušování zákoníku práce.

Tesla ale zveřejnila dobré ekonomické čísla za druhý fiskální kvartál, takže to byl taky jeden z fundamentálních důvodů, proč od začátku července cena těchto akcií vcelku hezky rostla. Největší problémem Tesly ale byl v nedostatku kapitálu.

Tedy, stále to problém asi je, protože Elon Musk se sice chlubil, že potencionální investory už má, ale od té doby bylo dost ticho po pěšině. A vzhledem k tomu, jak CEO rád přehání, tak bych to bral asi spíše s rezervou.

Závěr

Tesla To technické stránce vůbec nevypadá dobře a troufal bych si tvrdit, že ani po fundamentální. Elon Musk utopil spoustu peněz v investicích, u kterých bylo jasné, že jejich návratnost bude dosti zdlouhavá. CEO prostě dal volný průběh svým snům a dlouhodobě udržitelný rozvoj společnosti mu nic evidentně neříká. Na druhou stranu jsou poslední ekonomická čísla společnosti dobrá, takže zde teoreticky může být nějaká snaha o posilování ceny. 

Co číst dále?

Technická analýza: akcie společnosti Apple – Zatím se drží růstová trajektorie

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře