Technická analýza: akcie společnosti Apple – Zatím se drží růstová trajektorie

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Goldman Sachs znovu zahájil provoz kryptoobchodního oddělení • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Velryba přesunula ohromující částku 4,5 mld. USD v BTC za poplatek 21 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého víkendu v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh opět překračuje 1,4 bilionu...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Tak jsem si po týdnu pro vás připravil další zajímavou analýzu a tentokrát na akcie společnosti Apple, kterou bezesporu zná asi každý. Pojďme se tedy podívat, jak se tomuto technologickému gigantovi daří, neboť stav akciovéhu trhu je hezkým odrazem toho, zda společnost prosperuje, či nikoliv. Už od nového roku můžete sledovat na většině akciích velkých firem, růstovou trajektorii, která se stále drží. Apple není tedy výjimkou a za necelých osm měsíců vzrostla hodnota jeho cenných papírů cca o 50 %. Za tu dobu máme už i po jedné větší korekci a čerstvě po několikadenním výplachu, jenž byl zapříčiněn špatnými obchodními vztahy mezi Čínou a USA.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti Apple

analýza kmag Apple

Růstová trajektorie

Jak můžete z grafu vypozorovat, tak prakticky celý podzim hodnota akcií strmě klesala a tím přišla o 40 % ze své all time high hodnoty. Své dno trh našel až u supportu v oblasti 150 USD/akcie. Od té doby máme osmiměsíční uptrend, který se alespoň prozatím dobře drží. Po odrazu ode dna se býkům podařilo dostat během čtyř měsíců hned přes čtyři velké rezistence. První bylo S/R pásmo okolo 170 USD/akcie, kde kurz relativně dlouhou dobu konsolidoval. Pak tu máme S/R level 185.25 USD/akcie, který padl skoro okamžitě a pak jej býci využili jako dobrý support pro odraz up.

Cena následně prorazila S/R levely na 195.99 USD/akcie a 205.89 USD/akcie. K zamítnutí v dalším postupu došlo až na rezistenci 214.51 USD/akcie, což mělo za následek začátek korekce, která trvala celý měsíc květen. Býci nedokázali za tu dobu ubránit hned tři supporty a propady skončily až na hranici podpory okolo 170 USD/akcie. Celkově tedy tento korektivní pohyb znamenal oslabení o více jak 20 % a to během jednoho měsíce. Trh s těmito cennými papíry se může těšit vcelku velké volatilitě.

Obchodní válka

Po odrazu od výše zmíněného levelu začal zase pěkný růst, který prorazil už námi známé úrovně na 185.25 USD/akcie, 195.99 USD a 205.89 USD/akcie. Kurz se dokonce dostal přesvědčivě nad rezistenci 214.51 USD/akcie, kde začala minulá korekce. Ale vzápětí byla cena zase sestřelena směrem dolů a následovalo hned několik velkých červených svíček, které znamenaly více jak 12% ztrátu a to během čtyř obchodních dnů. Tento pohyb byl taktéž podpořen vysokými objemy.

Medvědům se povedlo cenu srazit až na support 195.99 USD/akcie, který se už ale povedl ubránit. Cena krátce zkonsolidovala a pak se momentum rázně zvedlo up a aktuálně kurz naráží na rezistenci 205.89 USD/akcie. Teď je právě trh v určitém stupni neklidu a to kvůli zhoršujícím se obchodním vztahům mezi ČLR a Spojenými státy, které způsobily ten posledních výplach.

Zdá se, že se situace trochu umravnila, ale spíše bych řekl, že se vyčkává, co bude dál. Ideálka by teď byla, kdyby býci dokázali využít pomocnou uptrendovou přímku jako dostatečný support pro nadcházející růstovou trajektorii. Důležité ale je, že trh využívá dostatečně hranice podpory a jak můžete vidět, tak supportů směrem dolů je mnoho, což medvědům dost komplikuje situaci.

Za nezměněných geopolitických a obchodních podmínek lze tedy během podzimu očekávat, že se cena vypumpuje až ke klíčové rezistenci HIGH SUPPLY (230 USD/akcie), kde je taktéž all time high akcií Applu. V cestě k této hranici stojí už pouze dva levely a to 205.89 USD/akcie a 214.51 USD/akcie.

Indikátory

Na indikátoru RSI se nám rýsuje pěkný trojúhelník, takže proražení jakékoliv hrany bude mít zásadní vliv na další vývoj. Jestli praskne spodní hrana, tak můžeme očekávat další oslabení kurzu. Pokud se ale povede průraz skrze horní hranu, tak bude růst určitě pokračovat. Co se týče objemového indikátoru OBV, tak jeho křivka stále osciluje nad zaznačeným supportem. Na MACD je zřetelně vidět, že negativní setrvačnost slábne a bullish cross je na spadnutí. Po bullish crossu se setrvačnost obrátí do pozitivního směru. Stochastic RSI mělo více jak týden momentum pozitivní, ale čerstvě došlo k bearish crossu.

Komentář/zprávy

A teď pojďme na jednu z nejčerstvějších zpráv, týkající se přímo Applu. Americká technologická společnost Apple totiž ve čtvrtek oznámila, že je na dobré cestě k tomu, aby do roku 2023 vytvořila ve Spojených státech 20 000 nových pracovních míst.
V tiskové zprávě nazvané „Americké pracovní pozice společnosti Apple vzrostly na 2,4 milionu,“ se společnost se sídlem v Cupertinu chlubila přímým zaměstnáním 90 000 lidí ve všech 50 amerických státech.

Firma uvedla, že nová pracovní místa se konkrétně vytvoří v jejich novém kampusu v Seattlu, kde bude najato na 2 000 nových inženýrů. Prezident USA Donald Trump několikrát vyzval výrobce iPhone k vytvoření pracovních míst v USA a to přesunutím výroby z Číny. Tento krok tedy můžeme chápat jako reakci na politický nátlak, který je ze strany prezidenta silný a nepřestávající.

Závěr

Po technické stránce nevidím důvod, proč by to mělo jít dolů. Trh sílu jednoznačně má a je vidět, že se snaží šplhat nahoru. Navíc máme spoustu supportů, které fungují jako záchranné body a šance na opětovný obrat up. Více znepokojující je ale geopolitická a obchodní situace, která by Applu dosti přitížila, protože velká část výroby je prostě v Číně. A pokud se americká administrativa rozhodne přijmout tvrdší opatření, tak to tento technologický gigant dost schytá a akcie v závislosti na tom hodně oslabí.

Co číst dále?

Technická analýza: akcie čínské společnosti Alibaba – ve hře je klesající triangl

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře