19.10.22 Analýza BTC/USD – Fraktálova podobnost s rokem 2018, zopakuje se tehdejší propad?

4.5
(18)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin (BTC) se pořád pohybuje na těch stejných cenách, ale přesto budeme dnes řešit něco zajímavého. A to jest fraktálová podobnost s rokem 2018. Což je něco, čehož jste si možná už všimli. Jelikož je toho na sociálních sítích mraky. Já už jsem tu podobnost jen tak mezi řeči nedávno asi zmiňoval. Myslím si, že to bylo na jednom ze streamů, ale nejsem si nyní jistý.

Fraktálová podobnost na BTC s rokem 2018

Osobně fraktály nemám moc rád. Vlastně se to v dnešní době příliš nepoužívá. Mám ale pocit, že dříve se fraktálové podobnosti hodně často obchodovaly. Tuhle domněnku mám ze starších knížek na technickou analýzu. Nejstarší kniha na technickou analýzu, co se mi dostala do rukou, byla z počátku 90. let. Psal ji nějaký český akademik a tam bylo věru hodně kravin. Logicky se k nám technická analýza začala dostávat až po revoluci, protože předtím nebylo co obchodovat.

Každopádně jsem tomu fraktálu původně nevěnoval velkou pozornost. Ale grafy s fraktálovou podobností na BTC obíhají na Tradingview a sociálních sítí, kde to má nemalou odezvu. Takže to vnímám tak, že si lid řečený graf žádá.

Abychom se ale konečně dostali ke grafu. Ke konci roku 2018 byla situace na trhu s BTC vážně velmi podobná tomu, co sledujeme v grafu za předešlé 2-3 měsíce. Nízká volatilita, bez dynamiky, pořád na stejné ceně. A zároveň jsme u klíčového supportu. Tehdy šlo cca o 6 000 USD. Nyní mluvíme o 19 000 USD.

Není to tak dlouho, takže si ještě živě pamatuji ten sentiment. Obecně vzato převažoval názor, že těch 6 000 USD prodejní tlak ustojí a že půjdeme brzy nahoru. Já jsem byl stejného názoru, protože jsem před těmi čtyřmi lety vůbec nesledoval měnovou politiku a příliš jsem tomuhle tématu ani nerozuměl. Po bakalářském studiu jsem byl rád, že vím, co jsou to úrokové sazby.

Tehdy běželo stále kvantitativní utahování. A mám pocit, že se oznámilo ukončení až na začátku roku 2019. V té samé době se mimochodem vytvořilo i tržní dno na BTC. Pak začal následný bull run, který vydržel až do listopadu 2021.

Může se rok 2018 zopakovat?

Dnes je situace v mnoha ohledech samozřejmě jiná. Já bych ale řekl, že horší. Kvantitativní utahování je totiž na začátku. A růst úrokových sazeb bude nejspíš pokračovat ještě do konce následujícího roku. Je potom možné očekávat v dohledné době tržní dno a začátek nového bull runu? Jsem v tomto ohledu velmi skeptický.

Abychom se ještě vrátili k tomu grafu. Jakmile došlo k průlomu supportu kolem 6 000 USD, následoval velmi strmý propad. Během necelých tří týdnu kurz klesl o cca 45 %. Celkově tak o více jak 50 %. Jak „všichni“ longovali těch 6 000 USD, byla to kaskáda nekonečných likvidací.

Pamatuji si, jak futures burza Bitmex dokonce nemohla spoustu pozic zlikvidovat, jak kurz rychle padal dolů. Proto se stalo něco, co jsem od konce roku 2018 neviděl. Burza začala dlouhé pozice likvidovat, až když se cena vracela zpátky nahoru na původní likvidační ceny. Vůbec jsem v tu ránu nechápal, co se děje. Až poté někdo přišel s vysvětlením, že by to burzu v tak špatně likvidním trhu zničilo.

Jestli Bitcoin v každém případě zopakuje scénář z roku 2018, může to mít obdobný průběh. Je třeba si uvědomit, že nemalá část trhu na 19 000 USD akumulovala nemalé částky. Až je to začne likvidovat, můžeme na těch 12 000 USD padnout vskutku rychle.

Závěrem

Doufám, že dnešní příspěvek byl pro vás poučný. Nechtěl jsem jenom tupě ukazovat tu fraktálovou podobnost na grafu BTC, ale zase srovnat trochu ten širší kontext. Vzhledem k tomu, že téma lidi docela zajímá, určitě tomu nějaký čas obětujeme i na zítřejším streamu.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Darth Karel
Hodnocení článku :
     

A do p***… 😀

Libor

Slabé ! Že vraj sa nechcel opakovať ! Však sa furt opakuje dokola už dva roky … BTC celkovo dole, predtým na 5K až 7 K, teraz z 19 K na 12 K. Fraktály sú blbosť / len štatistika, nič viac ako náhoda/. Ale ešte väčšia blbosť je odvodzovať pohyb BTC od makro ekonomiky : menovej politiky FED, úrokových sadzieb na peňažnom trhu, rôznych indexov nálad, zamestnanosti a pod. To už nie je o náhode, ale o zásadnom nepochopení BTC ako nekapitálového aktíva. To už tie fraktály a paterny sú na obchodovanie BTC vhodnejšie. Len treba trafiť tie fraktály a paterny, ktoré používajú manipulátri a tvorcovia krypto trhu…

Fantom

😀 Naprosto výjmečně souhlas. Tedy částečný, protože makro určitý vliv má – spekulanti mají k dispozici mnohem více peněz když je v kurzu kvantitativní uvolňování, stejně tak jako hejlové, když není ekonomická krize. V krizi nemůže být FOMO, protože hejlové nemají ani na běžný provoz natož na spekulace. Zdá se, že BTC je skutečně hračkou pro velké hráče a jeho budoucnost je nejistá (ba z mého pohledu dost špatná). Ale jiné kvalitní projekty jistě uspějí, jen si musí projít prasknutím kryptobubliny stejně jako dříve byla dotcom bublina.

Dropy

Bullrun musí navazovat na halving, takže to celkem vychází. Jeste se rok plácat po 19K, propad na 10K a pak možná po pár bulltrapech pumpa. Fraktalově by to pak vypadalo skoro stejně jak minulý cyklus.

Fantom

Ne nemusí. Nikde není garance že další halving spustí bull run na BTC a že bude ještě nějaký cyklus.

Jožo Koumes

Blbost…. jenom starý lidi se opakují…. byť mám k nim úctu.

Dariusz Matuszyński

Hehheh, no doufejme, že máš pravdu, jinak by na trzích doslova tekla krev :/ Myslím, že to co je nyní by mohlo stačit, ale jako z 19K na 10 není nepředstavitelné… Asi představitelnější než bull z 20 na 100K…

Jan

Souhlas souhlas. Kazdy kdo ale uz ma neco nakoukano tak uz vi jak to funguje… Uprimne uz na to cucim pres rok a jsem dosti unaveny 😀 asi radeji pujdu na prochazku s pritelkyni nez porad cucet na grafy a pockam si az to bude na tech 10k ku prikladu 🙂 Ale chapu ze se tim nekdo zivi. Nezavidim a obdivuji nervy vsech co jsou in… Ja mam nakupky od 20k az do 60k, takze vim jake to je 😀

Jožo Koumes

Ale pokud by to, dejme tomu kleslo třeba na 10tis. (čili daleko pod 20tis.), tak by to bylo poprvé, pokud vím, kdy by cena klesla pod předchozí ATH. Čili např. po roce 2017 (20tis.) cena již nikdy neklesla pod předchozí ATH (cca 1,3tis. USD pokud vím), atd. Nyní pokud by klesla nějak více pod současnou hladinu, tak by také toto “pravidlo” bylo porušeno. Samozřejmě i toto pravidlo se nemusí právě opakovat. Já jsem spíše z doby, kdy ještě ani nebyl BTC, nastaven z tradingu na myšlení, že nic tak úplně, jak jsme byli zvyklí u BTC, se neopakuje.

bkf1
Hodnocení článku :
     

Úplně chápu, proč Jarda fraktály nemá rád, na mě osobně fraktály působí jako takový matrixový šamanismus tj. myslet si, že vývoj ceny BTC je sandbox, který funguje podle stále stejných algoritmů a ty se dají najít… “hele podívej tady, tady, tady a to stejné je tady a taky tady a dál…”. Podle toho predikovat vývoj ceny je, řekněme slušně, úsměvné. ALE je pravda, že prostě fraktály existují, označují jisté podobné cykly, které se dají i vizuelně identifikovat (někdy snadno, někdy ne) a taky je potřeba si říct, že to, že se zopakují NEZNAMENÁ, že se zopakují identicky (to by snad ani nebylo možné) tj. konkrétně, ten propad tam může být třeba jen 10% nebo i míň.

Poslední editace 1 rok před přes bkf1
Darth Karel

“This Time Is Different” …

Péiks
Hodnocení článku :
     

Je to teď hrozná nuda ale to rozuzlení příjde jistě brzy. Doufám, že to půjde dolů. 
Osobně mám něco málo přes 50% portfolia v “shitcoinu” jako hold, který stackuju což mi vynáší při současném kurzu asi 11$/d.
35% mám v cashi na dokupy exp.DCAčkem a vše pod nynější ceny budu postupně nakupovat, pač je možné, že tohle může být už dno.
Zbytek mám na hraní pro robůtky, kteří mi taky přináší zisk okolo 8$/d v průměru. 
Takže moje doporučení na tuhle nudnou dobu je držet projekt, kterému věříte a ten nechat zhodnocovat pokud to jde a hlavně mít něco v cashi a počítat s dokupy, když btc padne.
Ideální je mít k dispozici robůtky, ty naštelovat podle své strategie a pak můžete jít v klidu užívat života beze strachu, že něco prošvihnete.
  

spot_img