19.06.21 Technická analýza XAU/USD (zlato) – žlutý kov se potopil, je ještě šance na zvrat?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Jak jsme si zevrubně rozebrali ve včerejší streamu, středeční ekonomické projekce Federální rezervní banky měly pro zlato (XAU/USD) fatální následky. Je vskutku zcela irelevantní, zda řečené projekci věříme, či nikoliv. Trh nám totiž dal jasně najevo, že představená čísla ze strany Fedu bere vážně. Potom je logicky vážně jedno, co si o tom sami myslíme.

V předchozí analýze na zlato jsme si ukázali, že existuje vlastně jen jediný špatný signál. Jinak celkově byl trh po technické stránce dost býčí a hlavně stoupající inflace tomu dodávala potřebnou fundamentální rovinu. No, nakonec to bylo bohužel k ničemu. Upozorňuji ovšem, že na finančních trzích není nic statického. Klidně se může situace ještě dramaticky obrátit ve prospěch drahého kovu.

Aktuální situace na 1W TF XAU/USD (zlato)

zlato

Abychom lépe pochopili kontext toho, co se vlastně odehrálo, zrekapitulujeme si poslední tři týdny. První červnová svíce zavřela v bearish podobě Hanging Man, což byl první takový náznak, že je něco špatně. Jednalo se ovšem o jediný medvědí signál, takže bylo logické, že to budeme brát rezervovaně. Následující červená svíce ovšem potvrdila, že je Hanging Man pro zlato relevantní.

Leč stále vše vypadalo víceméně v pohodě a ve středu se žlutý kov vypláchl díky toliko zmiňované projekci Fedu. Jaká byla tedy logika za tou svící? Graf nás právě tou bearish svíčkou varoval, takže nelze říct, že jsme nebyli vůbec varování. Graf většinou dopředu promítne, že se něco láme. Ale bohužel to nemusí být hned tak přesvědčívé.

Logika tedy spočívá v tom, že velký kapitál měl zkrátka přístup k informacím a tak se toho začal na vrcholu pod S/R levelem 1 921 USD/unce zbavovat – projevem je ten Hanging Man. A zbytek začal zlato prodávat ve chvíli, kdy byla až oficiálně zveřejněna projekce Fedu. Pak se spustila lavina díky proraženým supportům.

Co se tedy týče toho dropu, týdenní svíce vypadá fakt hrozivě. Analýza je napsaná krapet s předstihem, ale moc nevěřím, že za těch pár hodin dojde k výraznému zlepšení. Trh se tvrdě propadl a zkameněl, nikdo moc neví, co dělat. V těchto chvílích se kurz drží na důležitém supportu, ale pokud padne, určitě otestujeme dlouhodobou trendovou diagonálu.

Indikátory

Vrchol RSI byl cca 63 bodů, než se trh vypláchl, což je hrozně bearish. Technicky byla fůra prostoru pro další postup a takhle to dopadlo. Navíc došlo k průlomu skrze zakreslenou diagonálu. Momentálně indikátor ukazuje něco přes 44 bodů a jestli klesneme pod 40, propad bude pravděpodobně mnohem hlubší. Ani MACD nevypadá moc dobře, protože se začíná schylovat k bearish crossu.

Aktuální situace na 1D TF XAU/USD (zlato)

zlato

Co se tedy týče denního grafu, že se situace znatelně zhoršuje, se ukázalo hned během pondělka. Jednak trh prolomil zakreslenou trendovku a jednak byl nápor na spodní stěnu zakresleného obchodního pásma příliš agresivní. Kurz ještě v úterý nápadně konsolidoval právě nad spodní hranici toho pásma a nebyla příliš velká snaha o odraz.

Bylo to zkrátka dost podezřelé, ale technicky nám žlutý kov pořád vytvářel již čtvrtou tržní rovnováhu v řadě, po které měl následovat pokus o průraz rezistence 1 950 USD/unce. Ovšem ve středu se zlato vylilo a dokonce ani hladina 1 830 USD/unce nebyla schopna propad jakkoliv zbrzdit. Kurz projel řečenou úrovní jako nůž máslem, což bylo šílené.

Ve čtvrtek došlo k rychlému otestování S/R levelu 1 830 USD zespoda a pak žlutý kov ihned pokračoval v sestupu a to v doprovodu masivních objemů. Zastavili jsme se až na další silné úrovni 1 770 USD/unce. Z grafu můžeme vypozorovat, že v brzkých ranních hodinách byla snaha se odrazit. Nicméně v pátek odpoledne se cena v mžiku srazila zpátky k supportu.

Páteční svíce je hodně bearish, takže hned v pondělí může přijít nová lavina výprodejů. Pak je na řadě naše „Double bottom“ hladina na S/R levelu 1 678 USD/unce. Dovolil bych si tvrdit, že uvedená hranice jen tak nepadne a zároveň bude výsledek otestování zcela klíčový. Pokud support padne, zlato se cěnově vrátí zpátky do doby prvního čtvrtletí 2020.

Indikátory

Hodnoty RSI padly pod hraničních 30 bodů a nyní se zdržujeme kolem 28 bodů – a stále není příliš vůle se odrazit, trh je vážně dost slabý. Na základě MACD je negativní momentum plné síly a zatím vůbec neslábne.

Závěrem

Jestli prodejci svůj tlak nezredukují, hrozí prolomení aktuálního supportu a pak klidně může následovat pokračování volného pádu. Tím by se samozřejmě během pouhých pár dní smazaly cenové zisky, které trh nabral za více jak tři měsíce.

Jak jsem ale říkal, jistá šance na zvrat je. Určitě ale nepřijde hned, protože ekonomická projekce Federální rezervní banky je příliš čerstvá. Pokud se ovšem budou následující měsíce množit makroekonomická data, která jsou v rozporu s tím, co odhaduje Fed, trh se pak může zařídit jinak. Leč něco takového může vážně trvat měsíce, bohužel.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: