18.03.21 Technická analýza BTC/USD – Fed má po schůzi, jaký je výsledek?

4.8
(21)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Od včerejší analýzy na Bitcoin (BTC) konečně došlo k nějakému lehce impulsnímu pohybu, ale stejně nejsme bohužel o nic víc moudří. Alespoň teda já nejsem. V každém případě něco máme a z toho musíme vycházet. Bohužel jsou objemy pořád nic moc, takže ani nevíme, zda ten či onen cenový pohyb máme opravdu brát vážně. Včerejšek byl ale pro trhy nesmírně důležitý, protože Federální rezervní banka měla schůzi a já zase sledoval tiskovku s Powellem.

Fed, BTC a akciový trh

Jak se očekávalo, tak Powell řekl, že se zvyšovat sazby nebudou. Nicméně tak trochu překvapil tím, že by měly zůstat téměř nulové do roku 2023. Úplně nerozumím tomu, proč něco takového udělal. Respektive, proč se ten jejich výbor rozhodl k takovému stanovisku. Přijde mi vcelku zbytečné tvrdit, že budu další dva roky dělat cosi, co už docela dlouhou dobu dělám.

Možná se ale jen snažili rozptýlit spekulace, že musí zvýšit sazby kvůli rostoucím úrokovým tržním mírám na dluhopisovém trhu. V každém případě Fed asi nechce jejich růst řešit. Alespoň se na to nějak netváří. Dále centrální banka zůstane u stávajícího kvantitativního uvolňování, kdy nakupují aktiva (hlavně dluhopisy) v celkovém objemu 120 miliard dolarů měsíčně.

Jinak aktuálně nízká likvidita na BTC určitě souvisela i s obavami ohledně rozhodnutí centrální banky. Problém je v tom, že objemy jsou hrozné už několik týdnů. Jako by se za oponou něco dělo a my si to neuvědomovali. Tudíž, pokud zůstanou objemy na trhu s Bitcoinem i nadále dost špatné….něco se asi fakt pokazilo. Což ovšem neznamená, že se setrvačnost automaticky překlopí. Bitcoin může týdny pokračovat v růstu, než dojde ke zlomu.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Pamatujete, jak jsem říkal, že na DXY panuje nebývale nízká volatilita? Prostě se čekalo, až si centrální bankéři zaschůzují. Dolarový index každopádně zareagoval negativně, což není překvapující. Leč zatím není reakce až tolik dramatická. Dokud je kurz nad cca 91,2 body, stále platí scénář, kdy jsme vytvořili dno. Navíc technicky kurz respektuje supporty a křivka RSI se už několik týdnů odráží jako hodinky ve vymezeném pásmu.

Aktuální situace na 4H TF BTC

BTC

Co se týče reakce na BTC trhu, tak se vlastně díky včerejšímu FOMC podařilo ubránit S/R level 54 530 USD. Jinak ta malinkatá struktura nebyla rozhodně pěkná a myslím si, že by pak přirozeně následoval ještě jeden leg down. Každopádně po vydání stanoviska ze strany Fedu začala cena rychle růst. Tak hezkou impulsní svíci jsme na trhu hodně dlouho neměli.

Objemy byly ovšem stejně průměrné, ale zas na druhou stranu vzhledem k velikosti svíčky bych o moc víc ani neočekával. Býkům se tedy povedl průraz S/R levelu 58 189 USD, ale brzy na to došlo k menšímu zamítnutí, což způsobilo aktuální konsolidaci na již řečené úrovni. Technicky dává v těchto chvílích smysl, abychom šli zkusit pokořit aktuální all time high.

Jenže je potřeba si uvědomit, že objemy jsou slabé a růst ceny byl vyhnán gamblery, co vsadili na „pozitivní“ výsledek schůze Fedu. Nyní je totiž otázkou, zda se k iniciativním nakupujícím přidají i reakční. Jestli ano, uvidíme brzy otestování ATH úrovně a nejspíš i horní stěny zakresleného rising wedge.

Dodatečně připomínám, že cela struktura v grafu má medvědí pozadí. Což automaticky neznamená, že se kurz musí vylít, protože v rámci bull trendu mají obdobné patterny mnohem menší vypovídací hodnotu. Jednoduše řečeno, stejně je větší šance na breakout up.

Indikátory

RSI se konečně dostalo nad 50 bodů, zatímco MACD má po bullish crossu s rostoucí setrvačností.

Závěrem

Uvidíme tedy, jak se následujících 48 hodin vyvrbí. Když už došlo k proražení původní ATH hladiny, tak by momentum up mohlo klidně pokračovat. Abych ještě nezapomněl, Fed má do konce března rozhodnout o další důležité věci – SLR rule.

V podstatě se jedná o pravidlo, které velkým bankám nařizuje, kolik dodatečných likvidních rezerv musí držet. Minulý rok bylo pravidlo upraveno tak, aby banky musely držet méně, protože centrální banka potřebovala, aby se likvidita dostala na trhy. No, a Fed se musí vyjádřit, zda ty výjimky stále platí.

Pokud ne, finanční instituce by rychle musely stahovat kapitál zpátky, což přirozené může způsobit nízkou likviditu na finančních trzích. Možná řečené dokonce i nějak souvisí s tím, že Bitcoin má trable s nízkými objemy. Ale těžko říct. Každý den se učím něco nového a vy vlastně se mnou.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 21

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Díky za rozbor. Mám dotaz k objemům. Vycházíte pouze z objemů na burze Bitstamp nebo zohledňujete veškeré objemy obchodů na kryptoburzách? Bitstamp nepatří k úplně největším burzám a třeba na Binance zase tak malé objemy nejsou. Díky.

Jiří

Je to jak píšete, i já už jsem se snažil panu Jarolímovi vysvětlit, že ty objemy z bitstampu jsou zavádějící. Když to vemu z burz, kde je hlavní kolotoč, tak jsou aktuálně denní objemy průměrné, spíš lehce nadprůměrné, pokud se budeme bavit o období posledního půl roku. Určitě nejsou podprůměrné nebo dokonce mizerné.

Fantom

Díky, přesně to jsem si myslel.

Šmoula

Přikupte, dokud můžete. BTC půjde během letošního roku doslova do nebe. 100 000 USD bude jen krátkou zastávkou k milionu.

Michal

Nicméně tak trochu překvapil tím, že by měly zůstat téměř nulové do roku 2023″

Tady moc nechápu, kde se bere vaše překvapení. Tohle jsem tvrdil už asi před měsícem pod jednou analýzou. Řešilo se to mnohokrát na různých byznysových streamech. 2023 je hodně optimistické, spíše 2025.

Fantom

Těmhle prohlášením není možné věřit. Za 3 měsíce může být všechno jinak. Pokud by začala dramaticky růst inflace, tak bude muset FED zasáhnout. A pokud inflace neporoste, tak jaký je vlastně důvod růstu ceny bitcoinu? Samotně tištění peněž vysokou inflaci nezpůsobí. Musely by přijít i další faktory. Když to trochu přeženu, tak FED se vlastně snaží rozjet inflaci na požadovanou míru a stále se mu to nedaří 🙂

Michal

Tak samozřejmě to není 100%, ale když nedávno Jarolím tvrdil, že se sazby budou zvyšovat už v půlce roku 2021, říkal jsem si, jak k tomu došel, když o tom se snad nikde ani nespekulovalo.

Tomáš

Čím dál více je mě jasné, že Ing. je naprosto mimo

pietro

Jaký je důvod pro růst ceny bitcoinu? Co třeba pokračující adopce? Růst počtu subjektů, kteří mají zájem BTC vlastnit..

ppetr1

tak FED se vlastně snaží rozjet inflaci na požadovanou míru a stále se mu to nedaří – a taky nepodari.staci se podivat na japonsko.
a duvod??starnuti populace.to same i v EU
inflace stoupa zkrze nemovitosti,akcie,btc,zdravotnictvi,vzdelani ……tyto veci nejsou zahrnuty ve spotrebnim kosi – jinak by inflace stoupla okamzite na 2-3 nasobek (minimalne).

Tomáš

Každý den se učím něco nového a vy vlastně se mnou. 🙂 🙂 🙂
To jsem rád, že znáte mé vzdělání

Jen k objemu btc na trhu. Nemůže to být úplně opačně než tvrdíte:

“Tudíž, pokud zůstanou objemy na trhu s Bitcoinem i nadále dost špatné….něco se asi fakt pokazilo.”

Přeci pokud btc nejsou a je jich nedostatek jak chcete zvyšovat objemy? Zde je dobře poznat,
že je bitcoinu omezené množství.

Fantom

Trader může každý den zobchodovat na burze třeba desitky BTC a na konci dne skončit s 0 BTC jen ve fiatu. Viz můj dotaz na objemy z Bitstampu. Už jsem se ptal několikrát a žádnou odpověď jsem nedostal 🙁

spot_img