Aktuální důsledky kvantitativního uvolňování v USA na trhy a Bitcoin

2
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

S neustále se vyvíjející pandemií COVID-19, která přináší děsivé důsledky po celém světě, vlády hledají a přijímají nová, zoufalá opatření k udržení hospodářství nad vodou. V současné době je nejvýraznějším příkladem USA, kde byl nedávno vyhlášen program kvantitativního uvolňování (QE) a také bylo dosaženo dohody o stimulačním balíčku ve výši 2 bilionů dolarů.

Neomezený proces kvantitativního uvolňování bude zahrnovat nákup aktiv Federálního rezervního systému „v částkách potřebných pro podporu hladkého fungování trhu“. Po tomto oznámení cena bitcoinů (BTC) vzrostla téměř o 10 % ze 6 300 USD na 6 900 USD.

V současné době klesl Bitcoin na 6 626 $ a krypto trhy zůstaly po celý den poměrně stabilní.

Po několikadenních ztrátách se zotavilo i stříbro a zlato. Cena zlata klesla během 10 dní o více než 12 %, ale od té doby se vrátila do cenového rozpětí 1 620 – 1 680 $, které jsme mohli vidět mezi 20. únorem a 9. březnem.

Mezitím stříbro dosáhlo svého generačního minima vůči americkému dolaru, když došlo k úpravě peněžní zásoby. To je číslo, které je třeba mít na paměti, zatímco Fed tiskne miliardy dolarů. Za poslední 3 dny stříbro zaznamenalo mírné zisky a vzrostlo z 12 na 14,5 $.

Zachrání QE trhy, nebo nenapravitelně poškodí dolar?

Zatímco se vláda USA chystá tento týden utratit miliardy dolarů, akciové trhy reagovaly pozitivně a index S&P 500 vzrostl o více než 9 % ke dni 24. března, což je největší denní nárůst od roku 2008. Snaha Fedu o QE může prozatím zvýšit ceny akcií, ale dlouhodobé důsledky budou mít pravděpodobně v příštích letech významný dopad na ekonomiku.

Akciové trhy v současné době získávají zpět ztracenou část hodnoty, o kterou přišly během posledních dvou týdnů. Špatná zpráva je, že to nejhorší možná teprve přijde, protože celkový dopad koronaviru na populaci a na ekonomiku není dosud patrný.

V době psaní tohoto článku roste počet nově potvrzených případů alarmujícím tempem. Jen včera v USA vzrostl počet potvrzených případů o 10 270 na celkem 54 453. Tímto tempem může celkový počet potvrzených případů v USA brzy předstihnout Čínu.

Pokud jde o cenu bitcoinů, ukazuje se nám nyní jeho relativní stabilita. Zdá se pravděpodobné, že bitcoiny budou i nadále držet svou vlastní pozici, zatímco se dolar bude nafukovat. Je vhodné ale zmínit, že dnešní úprava obtížnosti může způsobit, že digitální aktiva ztratí hodnotu, protože těžba bude o něco levnější.

Investoři sledují aktiva bezpečného ráje

K překvapení mnoha investorů klesaly vedle světových akciových trhů, které 9. března zaznamenaly nejhorší výkonnost od finanční krize v roce 2008, také drahé kovy. To však pro zlato ani stříbro není nic nového.

V roce 2008 se aktiva bezpečného ráje chovala podobně, klesala spolu s akciemi a naopak rostla  po oznámení programu kvantitativního uvolňování Fedu. Prozatím se zdá, že zlato a stříbro jsou zpět a Bitcoin se drží v čele, což by pro něj mohlo být dosud největším testem k obhájení svého místa v jedinečné třídě aktiv.

Bezprecedentní nová opatření Fedu zdůrazňují jeden z primárních hodnotových návrhů decentralizovaných kryptoměn, jako je právě Bitcoin. S emisní sazbou totiž nelze manipulovat.

Co bude s bitcoiny dále

Jak ukázalo současné globální finanční zhroucení, drahé kovy mají také své slabosti. 23. března tři největší světové těžařské firmy zlata oznámily, že pozastaví alespoň na týden, těžbu, aby vyhověly požadavkům místních orgánů. Jaký to bude mít vliv na cenu, teprve uvidíme.

Bitcoin naproti tomu pracuje na decentralizovaném systému, který zajišťuje, že žádná geo-specifická událost nemůže změnit jeho výrobu. Na rozdíl od drahých kovů umožňuje bitcoinový systém těžařům odejít a připojit se k síti, aniž by to vážně ovlivnilo množství těženého bitcoinu.

Během posledního měsíce americký dolar zaznamenal také stabilní zisky díky účastníkům trhu rychlého odchodu s akciemi a dalšími rizikovými aktivy. DXY zatím v březnu vzrostl o 6,35 %, ale od oznámení Fedu o neomezeném QE klesl o téměř 1 % .

Shodou okolností má Bitcoin v květnu další halving, který sníží pokles emise z 12,5 BTC na 6,25 BTC každých cca deset minut. To znamená, že nabídka se bude zvyšovat o méně než 2 % ročně a po roce 2024 klesne na méně než 1 %, což je sazba, která je podobná průměrné míře růstu nabídky zlata.

Závěr

Když tedy Fed chystá tisknout neomezenou zásobu dolarů, Bitcoin je nyní v nejlepší pozici, aby se stal dalším konečným uložištěm hodnotové měny, protože jeho emisní sazba zůstává pandemií COVID-19 relativně nedotčena a nadcházející halving pokračuje dle plánu.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img