18.02.21 Technická analýza BTC/USD – Žádné FOMO po průrazu 50 000 USD?

4.9
(15)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy končí týden v červených číslech • Velryba přesunula BTC za 1,45 mld. USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co se Bitcoin vzpamatoval...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Ve včerejší analýze na Bitcoin (BTC) jsem referoval o definitivním průrazu důležité psychologické hladiny 50 000 USD, po které by dávalo smysl, že začne dost solidní FOMO efekt. Jakmile totiž došlo k průrazu řečené úrovně, zase se toho chytly všechny možné zpravodajské portály. Obecně pokoření řečeného levelu dost rezonovalo ve veřejném prostoru.

Nicméně k žádnému FOMO zatím nedochází, což asi breakout obchodníky krapet znervózňuje. Za předešlých několik měsíců, po breakoutech technických a psychologických úrovní, následoval vcelku pravidelně nemalý nával nákupního tlaku. Jakmile jsme těch 50k nakonec projeli, tak kromě prvotních kupců žádné markantní vstupy nenásledovaly.

Fed měl schůzi

Což ještě může klidně přijít, do budoucnosti samozřejmě nevidíme. Leč z aktuálního price action lze odvodit, že je tu jisté váhání. Mimoto měl včera Fed schůzi, po které měli případně avizovat případně změny ohledně jejich stávající měnové politiky. Avšak prohlásili přesně to, co jsem čekal.

Úrokové sazby zůstanou nezměněny a pro jejich nákupy na volném trhu platí totéž. Čím dál více ovšem připouštějí, že je jejich cílem inflace v rozmezí 2 – 3 %. To se jim ovšem jaksi nedaří, neboť inflace už několik měsíců stagnuje kolem 1,5 %. Deflační tlaky tedy převažují a s tím stále hrozí i past likvidity. 

Aktuální situace na 4H TF DXY

Co se týče dolarového indexu, ráno došlo k menšímu výplachu, což se dalo tak nějak čekat. Vždy se trh vypláchne, když je RSI blízko hraničních 70 bodů. Otázkou je, kde kurz začne rotovat. Spadneme zpátky k 90,2 bodům? Nebo se brzy dočkáme zase růstu s očekáváním, že atakujeme zaznačené pásmo? Těžko říct, ale třeba se s close obchodního týdne leccos dozvíme.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Tak se dostáváme k 4H grafu Bitcoinu. Vývoj byl takový, že po průrazu horní stěny klínu došlo ke krátké konsolidaci. Nakupující se evidentně snažili z rezistence udělat support a tato snaha se jim očividně vydařila. Expanze tedy pokračovala až téměř k 53 000 USD, kde se utvořil dosavadní vrchol a zároveň all time high. Svíce na vrcholu má podobu tzv. Spinning top (točící káča), takže je zde určitě zaváhání.

Následný pokles nebyl prozatím nijak dynamický, vlastně je to skoro nic. Leč po čerstvém breakoutu toliko zmiňované psychologické hladiny, hrozí, že z toho skoro nic vzejde větší drop. Trh není totiž v situaci, kdy si může dovolit váhat. Bitcoin za předešlé měsíce strašlivě vzrostl na ceně, takže obdobná zaváhání mohou značit, že trh začíná být toho názoru, že je už cena příliš vysoká.

Co se týče objemů, tak ty jsou stále dost nízké. V podstatě celý únor jsou dost průměrné oproti předešlým měsícům. Aby cena mohla pokračovat v expanzi, musí soustavně stoupat i objemy. Bez toho hrozí, že když začne panika, nebudou skoro vůbec kupci a cena se sesype dost hluboko. Nesmíme zapomínat na to, že na vyšších časových rámcích jsou na indikátorech stále velké medvědí divergence, které se mohou uplatnit.

Indikátory

RSI sice na chvíli překonalo hraničních 70 bodů, ale moc dlouho v tzv. překoupené oblasti nevydrželo. Sice byla cena schopna růst, ale momentum je spíše průměrné. Od průrazu 50 000 USD jsem čekal mnohem více. Ale uvidíme, třeba nás trh zase překvapí.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Co se týče nižších časových rámců, primárně sleduji cenové reakce u Point of control (POC) na denních Volume profile a reakce u lokálních S/R hladin. V podstatě tu nevidím nic „medvědího“. Pouze ten nejčerstvější pokles znamenal na okamžik průraz nejbližšího S/R pásma, ale propad se ihned zastavil v blízkosti POC včerejšího dne.

Tudíž i hodinovka zůstává bullish, ale nejedná se zrovna o excelentní price action. Jednu výtku bych však měl k zamítnutí na dnešním POC, kdy se cena snažila rychle vrátit nad 52 000 USD. Zatím bych však na základě toho nějaké soudy nevynášel.

Závěrem

Trh prozatím nemá tendenci jít nějak dolů, ale je potřeba si uvědomovat rizika, které z aktuální situace plynou. Z trhu je navíc znát, že v těchto chvílích váhá, přitom po průrazu zmíněných 50 000 USD bychom mohli očekávat mohutné FOMO. Je ovšem pořád šance, že váhání zmizí a FOMO přijde. Ale čím delší váhání, tím hůře.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

29 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
29 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře