18.02.21 Technická analýza BTC/USD – Žádné FOMO po průrazu 50 000 USD?

4.9
(15)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Ve včerejší analýze na Bitcoin (BTC) jsem referoval o definitivním průrazu důležité psychologické hladiny 50 000 USD, po které by dávalo smysl, že začne dost solidní FOMO efekt. Jakmile totiž došlo k průrazu řečené úrovně, zase se toho chytly všechny možné zpravodajské portály. Obecně pokoření řečeného levelu dost rezonovalo ve veřejném prostoru.

Nicméně k žádnému FOMO zatím nedochází, což asi breakout obchodníky krapet znervózňuje. Za předešlých několik měsíců, po breakoutech technických a psychologických úrovní, následoval vcelku pravidelně nemalý nával nákupního tlaku. Jakmile jsme těch 50k nakonec projeli, tak kromě prvotních kupců žádné markantní vstupy nenásledovaly.

Fed měl schůzi

Což ještě může klidně přijít, do budoucnosti samozřejmě nevidíme. Leč z aktuálního price action lze odvodit, že je tu jisté váhání. Mimoto měl včera Fed schůzi, po které měli případně avizovat případně změny ohledně jejich stávající měnové politiky. Avšak prohlásili přesně to, co jsem čekal.

Úrokové sazby zůstanou nezměněny a pro jejich nákupy na volném trhu platí totéž. Čím dál více ovšem připouštějí, že je jejich cílem inflace v rozmezí 2 – 3 %. To se jim ovšem jaksi nedaří, neboť inflace už několik měsíců stagnuje kolem 1,5 %. Deflační tlaky tedy převažují a s tím stále hrozí i past likvidity. 

Aktuální situace na 4H TF DXY

Co se týče dolarového indexu, ráno došlo k menšímu výplachu, což se dalo tak nějak čekat. Vždy se trh vypláchne, když je RSI blízko hraničních 70 bodů. Otázkou je, kde kurz začne rotovat. Spadneme zpátky k 90,2 bodům? Nebo se brzy dočkáme zase růstu s očekáváním, že atakujeme zaznačené pásmo? Těžko říct, ale třeba se s close obchodního týdne leccos dozvíme.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Tak se dostáváme k 4H grafu Bitcoinu. Vývoj byl takový, že po průrazu horní stěny klínu došlo ke krátké konsolidaci. Nakupující se evidentně snažili z rezistence udělat support a tato snaha se jim očividně vydařila. Expanze tedy pokračovala až téměř k 53 000 USD, kde se utvořil dosavadní vrchol a zároveň all time high. Svíce na vrcholu má podobu tzv. Spinning top (točící káča), takže je zde určitě zaváhání.

Následný pokles nebyl prozatím nijak dynamický, vlastně je to skoro nic. Leč po čerstvém breakoutu toliko zmiňované psychologické hladiny, hrozí, že z toho skoro nic vzejde větší drop. Trh není totiž v situaci, kdy si může dovolit váhat. Bitcoin za předešlé měsíce strašlivě vzrostl na ceně, takže obdobná zaváhání mohou značit, že trh začíná být toho názoru, že je už cena příliš vysoká.

Co se týče objemů, tak ty jsou stále dost nízké. V podstatě celý únor jsou dost průměrné oproti předešlým měsícům. Aby cena mohla pokračovat v expanzi, musí soustavně stoupat i objemy. Bez toho hrozí, že když začne panika, nebudou skoro vůbec kupci a cena se sesype dost hluboko. Nesmíme zapomínat na to, že na vyšších časových rámcích jsou na indikátorech stále velké medvědí divergence, které se mohou uplatnit.

Indikátory

RSI sice na chvíli překonalo hraničních 70 bodů, ale moc dlouho v tzv. překoupené oblasti nevydrželo. Sice byla cena schopna růst, ale momentum je spíše průměrné. Od průrazu 50 000 USD jsem čekal mnohem více. Ale uvidíme, třeba nás trh zase překvapí.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Co se týče nižších časových rámců, primárně sleduji cenové reakce u Point of control (POC) na denních Volume profile a reakce u lokálních S/R hladin. V podstatě tu nevidím nic „medvědího“. Pouze ten nejčerstvější pokles znamenal na okamžik průraz nejbližšího S/R pásma, ale propad se ihned zastavil v blízkosti POC včerejšího dne.

Tudíž i hodinovka zůstává bullish, ale nejedná se zrovna o excelentní price action. Jednu výtku bych však měl k zamítnutí na dnešním POC, kdy se cena snažila rychle vrátit nad 52 000 USD. Zatím bych však na základě toho nějaké soudy nevynášel.

Závěrem

Trh prozatím nemá tendenci jít nějak dolů, ale je potřeba si uvědomovat rizika, které z aktuální situace plynou. Z trhu je navíc znát, že v těchto chvílích váhá, přitom po průrazu zmíněných 50 000 USD bychom mohli očekávat mohutné FOMO. Je ovšem pořád šance, že váhání zmizí a FOMO přijde. Ale čím delší váhání, tím hůře.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

29 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
29 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal

Já teď víc než cenu sleduji levicová média, protože už si začala Bitcoinu všímat. Ty názory jsou vesměs jedna perla za druhou – podle některých povede Bitcoin ke globálnímu komunismu. Jiná zase tvrdí, že pokud Bitcoin nepomůže dělníkovi u pásu, měl by se zakázat 😂😂😂😂

Poslední editace 1 rok před přes Michal
E15

Mám-li parafrázovat klasika, tak i dělník u pásu může spořit do bitcoinu :-))).

Ale aby to bylo možné, musí se pro lidi dramaticky zjednodušit způsob pořízení a správy vlastnictví kryptoměn. Zřejmě by se toho měly ujmout banky (kdo jiný) a hlavně by to taky měl někdo pořádně auditovat.

Poslední editace 1 rok před přes E15
Michal

No jako minimálně posílání kryptoměn z burz je úplně zoufalý. Coinbase ok, Kraken taky, ale třeba Binance je tragédie. Když jsem to dělal poprvé, ani jsem nechápal, co se po mně chce. Navíc je to hrozně hnusná burza 😂 Vlastně neznám ošklivější desing webu, než má Binance.

Šmoula

Potvrzuju, Kraken úplná pohoda na výběr. Z Binance jsem zatím nevybíral, tak jsi mě trochu vyděsil. 😀 Je pravda že Kraken je proti Binance neuvěřitelně přehlednej a pohodlnej na ovládání.
Ale zase tou širokou nabídkou altcoinů Binance Krakena úplně drtí.

Fantom

Binance má i levnější poplatky. Nyní jsou páry s BUSD dokonce maker fee free. Ale taky nemám zkušenost s výběrem 🙁 Co je tam za problém – trvá to extrémně dlouho?

Michal

Já už si to přesně nepamatuji, ale u převodu BTC bylo na výběr snad 5 možností, což jinde moc není. Na Coinbase to prostě pošlu a je to. Na Binance se vyplňuje celá stránka podrobností. Pro nováčky je to hrozný.

Fantom

Aha, díky.

Spaik

me binanc eprijde teda naprosto v pohode…na kraken mi penize jdou cca 3 dny na binance je sepa druhej den pripsana…. staking a saving sekce jsou nesrovnatelne jinde stejne jako uroky na nich oproti krakenu….denne mi plati nekolik usd jen za to ze drzim krypto v savings na binance…u krakenu je pouze staking on chain to jedine co ma smysl v ramci urokovych sazeb…binance proste konkurenci drti v nabidkach produktu, urokovych sazbach i menovych parech…na krakenu zustavam verny on chain stakingu na tezosu, polkadot a kava…ale chci li nakoupit nejake alty , vetsinou jdu rovnou na binance…

Lakatosh(i)

To dopadne spatne,jak to bude spravovat treti strana – viz ruzne zkrachovale fondy.

E15

No nevím nevím, na nějaké FOMO bych moc nesázel, protože nevím kolik retailu uvažuje stylem: „Když už jsem prošvihl loňský jarní výprodej za 4 000, musím honem honem nakoupit teď za 55 000, protože co kdyby to náhodou do konce roku vylezlo na 100 000“. Nemyslím si, že dnešní retail čeká na to, až mu někdo v televizi řekne „Bitcoin stoupá“. Pomalu i moje babička 90+ je schopná sledovat vývoj ceny v reálném čase. Navíc je retail „poučen“ vývojem 2017/2018. To poučen dávám schválně do uvozovek, protože teď nikdo (já teda určitě ne) netušíme, jestli je nákup BTC v únoru 2021 za 50 000 dobrý nebo špatný nápad (třeba až se ohlédneme perspektivou roku 2023, ukáže se to jako skvělá volba a nebo taky ne…).

Poslední editace 1 rok před přes E15
Tomáš

Ta hranice pro velké nákupy je o trochu výše zruba 53,5k pak BTC přesahne 1 bilion (trilion USD)dolaru kapitalizace a to je opravdu velká hranice pro všechny instituce 50k bylo pro retail a ten už nerozlišuje a pere vše do altů protože tam ještě může mít 1ks a ne jako u bitcoinu 0,00096BTC.

Lakatosh(i)

JJ retail je „poučen“ a proto roste kazdy shitcoin 😀 Kdyz nekdo prohraje penize v kasinu tak to jeste neznamena ze se tam uz nikdy nevrati 🙂

Poslední editace 1 rok před přes Lakatosh(i)
Michal

Trhy fungují na principu, že se nikdy nikdo nepoučí 😀 Stejné by šlo říci o akciích – retail je poučen. A stejně se neustále opakují bubliny a lidi skáčou na každou shit akcii.

Poslední editace 1 rok před přes Michal
Fantom

Nejhorší věta při každé bubline: „Nyní je to jiné … .“ 🙂

Michal

Tak víš co….. to je stejný jak u každé činnosti. Když jsem se učil jezdit na kole, tak se mi starší kluci smáli, že jsem lamka a měl bych se na to vykašlat 😀 A tady je to stejné. Sice do trhu připlouvá hrozně moc lidí, kteří ještě včera smažili hranolky v KFC, ale nějak se to naučit musí, ne?
Mohli by studovat knihy o investování celé roky, ale to já taky mohl studovat teorii cyklistiky. Místo toho jsem sedl a jel….. a rozbil si hubu 😀

Akorát tady jde o peníze, tak se málokomu chce huba rozbít.

Michal

Respektive chápu, že trhy jsou trochu jiné než kolo, protože reálně ovlivňují ekonomiku a bubliny tak mohou škodit. Ale jde mi o ten princip, že i když jsou teď lidi docela „hloupí“, když naskakují do každé paraboly, tak je to nejlepší škola pro ně samé. V budoucnu se z některých mohou klidně stát profíci. Začátky všeho jsou těžké.

Fantom

Ano, takhle začínají všichni. Ale jen ti co se poučí, později mohou uspět. Každý může vinu za špatnou investici dávat jen sobě. Ale pořád je tady prostor pro štěstí. I ti kteří nyní naskakují a nebudou hamižní a budou mít štěstí že včas vystoupí vydělají 🙂

Michal

Já nejsem ani náhodou socialista, ale když vidím chování velryb, tak mě začínají přepadat přerozdělovací myšlenky 😀 Jako ano, každý nese vinu za své neúspěchy, ale někteří velcí hráči jsou podle mě spoluviníky. To je často: „Hej hej hej, Bitcoin je fakt dobrej, kupte ho, taky jsem koupil (před rokem).“ JP Morgan by mohla vyprávět.

Takže jako ano, člověk má mít svůj rozum, ale druzí by se ho nemuseli snažit cíleně zničit…….

Fantom

Souhlasím. Někdy je chování podobných *** na hranici trestného činu. Obecně se velcí investoři rádi podělí o informaci co nakoupili (s určitým časový odstupem), ale nikdy se od nich nedozvíte že právě prodávají. To zveřejní také až s časovým odstupem. A takhle je to ve všem. Rady investičních bank jsou vždy buď obecné nebo přicházejí už pozdě.

Šmoula

Problém je, že tys chtěl jezdit na kole a proto jsi na něj sedal. Oni se nechtějí naučit investovat, oni chtějí zbohatnout, vidí miliony, přehlíží základy.

To je jak kdybys chtěl vyhrát Tour de France, ale nenaučil ses jezdit.

Milan

Budme v klidu.. Retail se ted zajima o DOGE 🤣

E15

Nj. logo s pejskem táhne, divím se, že ještě někdo nevymyslel shitcoin s kočičkou (nebo vymyslel?) :-))).

Fantom

Cryptokitties 🙂 Ale něco určitě bude. Jsou tisíce shitcoinů. Když může být Putincoin a Trumpcoin.

Lakatosh(i)

Existuji spousty napodobenin DOGE coinu,treba Mooncoin,dokonce i Babišcoin,proti temhle je DOGE top tier shitcoin 🤣

pietro

FOMO přijde až bude bitcoin $200k
Zatím času dost.. 🙂

Jiří
Hodnocení článku :
     

Dnes dobrý pohled. Už tam není cítit osobní stránka. Zdá se to objektivně shrnuté. Jen možná trh váha ne kvůli ceně, ale i kvůli kapitalizaci, bude to trochu nervózní, než se BTC usadí nad 1 bilionem USD 😉

Vojtech

No, tak já už včera po pár dnech váhání prodal. Tak hezky jsem se už dlouho nevyspal:-D Možná se budu brzo vzteky hryzat do pr… Ale za ty nervy mi to nestálo. Teď si v klidu počkám na drop. Tak snad se dočkám:-D

Alexadnr

Kolik si prodával?

E15

Co znamená prodal? 100%, 50%, 10%, 2%? Já prodávám celou dobu od nějakých 20000, ale jenom trošku, aby to nebolelo :-))).

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: