17.02.21 Technická analýza BTC/USD – 50 000 USD nakonec definitivně proraženo?

4.6
(15)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy končí týden v červených číslech • Velryba přesunula BTC za 1,45 mld. USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co se Bitcoin vzpamatoval...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

I když se včera na Bitcoinu medvědům povedlo zprvu pokus o průraz 50 000 USD zamítnout, nakonec nakupující neustoupili a stejně tuto důležitou psychologickou úroveň překonali. Což je vzhledem k mnoha sell signálům na vyšších časových rámcích obrovský úspěch, který se na trhu jen tak nevidí. Avšak obdobné úspěchy by v nás neměly vzbuzovat iracionální fantazírování.

Pravdou je, že trhy ve všeobecnosti nám začínají dávat signály, že se blíží tzv. risk off prostředí. Což lidově řečeno znamená, že investoři čím dále více dřepí na svých dolarech, tedy preferují raději likviditu před nákupem aktiv. Za chvíli si ukážeme, z čeho řečené velmi snadno můžeme odvodit. Pokud bude risk off stále stoupat, hrozí, že likvidita na trzích vyschne.

Likvidita je podmínkou pro další expanzi

Ano, i při té bláznivé tvorbě nových a nových peněž se může stát, že se z trhů vytratí likvidita. I k něčemu takovému může dojít, když se tržní účastníci budou natolik bát, že nejsou ochotni rizika snášet. Všiml jsem si, že po celý únor jsou objemy na BTC spíše lehce nadprůměrné, což je v konotaci na agresivní stoupání špatně.

Objemy zkrátka stagnují, i když by měly růst úměrně s cenou. V porovnání s rokem 2017 je to dost slabota, tehdy bylo bull volume mnohem větší. Což mi nedává smysl ve spojitosti s tím, že neustále slyšíme, že velké instituce stále Bitcoin nakupují. Vážně všichni nakupují skrze OTC? Těžko říct, proč ty velké nákupy na grafu nevidíme.

Aktuální situace na 4H TF TYX

Úrokové tržní míry už jsou nad 2 %, o čemž se už tak měsíc mluvilo jako o potenciální hrozbě. Z potenciální hrozby se pomalu stává realita, protože jak jsem říkal v nedělní video analýze, vysoké úrokové sazby na vládních dluhopisech s delší splatností znamenají, že investoři nejsou ochotni držet cenné papíry. Takže aby se vůbec nějaké prodali, musí růst úroková sazba, aby byli kupci ochotni vzdát se svoji likvidity (peněz). Není na tom nic komplikovaného.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Dolarový index povyrostl ve stejnou chvíli jako úrokové sazby – nemyslím si, že je to náhoda. Expanze DXY nastala díky větší poptávce po likviditě, ale poptávající už řečenou likviditu nepřeměnili v nic jiného (nekoupili si BTC, akcie, etc.) Díky tomuto skoku je zase ve hře, že americký dolar může i ve střednědobém horizontu posilovat, což je opětovně riziko pro Bitcoin.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Co se tedy týče BTC, včera odpoledne došlo k nepěknému zamítnutí a jedna ze svíček se zavřela jako tzv. Gravestone Doji. Což je reverzní svíce, ale jak má Bitcoin už nějakou dobu ve zvyku, na reverzní svíce zhola kašle. Proto jsem na základě jedné svíce nedělal žádné ukvapené závěry, ale pozorně sledoval následující vývoj a též jsem si vyslechl i názor ostatních, abych si rozšířil obzory.

Navíc zmíněná svíčka neměla nějak extra velké objemy, takže prostě…chápete, not a big deal. Kurz pak každopádně zkonsolidoval na blízkém S/R levelu 48 183 USD, kde byla vcelku hutná obrana. Tudíž pokles nepokračoval, z čehož museli mít všichni shortaři dost velké mrzení. Těch zamítnutí bylo tolik, ale k těm agresivním shortařům se posléze nikdo vůbec nepřipojil. Jo, medvědi jsou nyní ohrožený druh.

No, a od té chvíle zase stoupáme a dokonce máme jedna svíce zavřela nad 50 000 USD, díky čemuž máme technicky pokořenou naši důležitou psychologickou úroveň. Teoreticky se otevřeli dveře k vyšším cenovým úrovním, pokud bude dostatečná síla na pokračování. Kromě toho může brzy začít další vlna FOMO, neboť průrazu 50 000 USD si novináři všimli a už referují, což zase zvýší zájem retailu. Nebo si naopak řeknou, že už je to příliš drahé? Kdo ví.

Indikátory

Abychom šli s cenou dál, bylo by fajn, aby RSI překonalo hraničních 70 bodů, což by bylo další potvrzení, že to s těmi 5x xxx myslí trh skutečně vážně. Chceme ze strany býků projev nějaké síly, bez toho hrozí, že medvědí to zkusí zase.

Závěrem

V těchto chvílích to vypadá, že se v rozmezí 46 000 – 50 000 USD vytvořila nová lokální rovnováha, ze které chce trh pokračovat zase o stupínek výš. A to i přesto, že roste na trzích riziko a vyšší časové rámce se divergencemi jenom hemží. Jedná se o bezesporu zajímavé price action, které člověk vidí za život jenom občas.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

18 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
18 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře