18.02.20 Technická analýza BTC/USD – Reverzní hammer na 4H časovém rámci, bude to stačit na odraz?

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Soud schválil rehabilitační plán kryptoburzy MT. Gox • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Coinbase oznámila plán na IPO, trhy se vzpamatovaly, Bitcoin opět nad 50 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co Coinbase informovala o...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Tak dnes se se mnou podíváte na trh s Bitcoinem (BTC), kde je to zase jedna velká show a pořád se něco zajímavého děje. Trhu se nepodařilo překonat úroveň 10 426 USD a po několika zamítnutí nakonec situace vyústila v rychlý propad, který ale nebyl nijak masivní. Nejdůležitější na tom teď je, že včera odpoledne se nám v grafu uzavřela 4H svíčka jako reverzní hammer, na což trh zareagoval malým odrazem. Bude to ale stačit?

Upřímně, očekával jsem dump alespoň po úroveň 9 401 – 9 170 USD, ale ta reverzní svíce trhu dala naději, že to bude daleko dříve. Bohužel se zcela nepotvrdila její relevantnost a v následujícím textu vysvětlím proč. Ovšem i indikátory technické analýzy vypadají na to, že by se odraz mohl povést. Pojďme se tedy na to podívat podrobněji

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

BTC

Nyní krátce navážeme na moji poslední analýzu z 3. února, aby tu byl větší kontext. Tehdy nám trh konsolidoval v rámci kanálu/bull flagu kolem S/R levelu 9 401 USD, čímž se trh připravoval na průraz do vyšších cenových hladin. Jak jsem se již zmiňoval v dalších mnoha svých analýzách, tak cenové rozpětí 9 170 – 10 426 USD je jedno velké rezistenční pásmo a nemělo být pro trh nijak lehké ho překonat. No, nakonec se kurz vyšplhal až k úrovni 10 426 USD a nebyl to zrovna marný boj.

Z těch mnoha knotů na rezistenci je znát, že to býci jen tak nevzdávali a chvíli to i vypadalo, že se to podaří. No, 13. února došlo k rychlému výplachu, který ale vzápětí býci vykoupili a zase tím vyhnali cenu k rezistenci. Jenomže i tentokrát proběhlo zamítnutí a cenu to opětovně srazilo. Celá tahle show trvala velmi krátkou dobu a byl to jeden veliký chaos.

Falling wedge a reverzní hammer

Nakonec se trh začal čistit a začalo to vcelku nečekaně. Před tím jsem docela dlouho varoval, že až se spustí samočistící tržní proces, tak to může být rychlé a bolestivé. No, bylo to spíše jen rychlé, protože se o masivní propad nejednalo. Nebylo to sice málo, ale bylo to v rozmezí očekávaného. Každopádně, prodejní tlak sestřelil cenu až pod support 9 727 USD a chvíli to vypadalo i na překonání dosud pomocné přímky, která má počátek u vyššího low z 2. ledna.

Jakmile se cena přiblížila k supportu v levelu 9 401 USD, tak nákupní tlak významně zesílil a nakonec se v grafu začala tvořit reverzní svíce hammer a její close je právě nad naší trendovou přímkou (třetím dotykem se z pomocné přímky stává trendovka). Pak tu máme v grafu bullish pattern falling wedge. Strany útvaru mají sice větší sklon, než u toho z poslední korekce, ale nemyslím si, že by to mělo něco měnit na jeho relevantnosti.

Slabý nákupní tlak

Situaci jsem samozřejmě v tu chvíli sledoval a čekal na to, zda se po close reverzní hammer potvrdí. To se bohužel stalo jenom částečně. Sice mají další svíce close nad close hammeru, ale dole v grafu si všimněte, že ten nákupní tlak je opravdu marginální. A základní teorie technické analýzy tvrdí, že každý pohyb kurzu musí mít potvrzení ve zvýšených objemech a zde to tak není. Nicméně, vizuálně tam ten hammer prostě je, takže se může stát, že to trhu bude stačit. Dokonce se to opravdu trochu sápe nahoru, ale v současnosti to není nic závratného.

Jestli tedy ten hammer a odraz od trendovky nebude nakonec stačit, tak stále platí, že úroveň 9 401 – 9 170 USD je významný support. A při ceteris paribus (nezměněných okolností) je pro nás nejpravděpodobnější cenovou relací pro odraz up, který by znamenal definitivní ukončení korektivního pohybu.

Indikátory

Indikátory technické analýzy vypadají moc dobře a trhu dodávají ještě větší naději, že se odraz povede už nyní. Všimněte si, že křivka RSI přestala klesat nad hranicí 30 bodů, což je samo o sobě supportem pro býčí trh. Uvidíme ale, jestli to bude stačit, či dojde k propadu, jenž sestřelí hodnoty RSI do přeprodané části indikátoru. Pak tu máme MACD, kde stačí opravdu velmi málo a budeme mít bullish cross. Pokud se bullish cross povede, bude to mít pro trh velký význam a možná díky tomu pozitivní momentum rychle zesílí. S tím by mohl zesílit i nákupní tlak. Křivky Stochastic RSI se už ode dna odrazily.

Závěr

Situace na trhu vypadá velmi slibně a do jisté míry se i kryptotry dostatečně pročistily. Očekával jsem, že korekce bude trvat minimálně týden, což by odpovídalo na odraz v cenovém pásmu 9 401 – 9 170 USD. Jenomže býci to mají šanci nakopnout už teď, tak snad brzy uvidíme, zda příležitosti využijí, či si to nechají na později.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře