17.09.19 Technická analýza Brent crude oil (Ropa) – Ropa vyskočila nahoru, zdraží i pohonné hmoty?

4
(1)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Asi vám neuniklo, že o víkendu došlo k vážnému útoků na rafinérie Saudi Aramco, jenž se využívají na zpracování vytěžené ropy. Po tomto útoku spadla produkce ropy v Saúdské Arábii na polovinu. Což z této události dělá silný negativní nabídkový šok, který je srovnatelný s nabídkovým šokem v souvislosti Íránskou krizí ze 70. let minulého století. Spolu s tím mírně stoupla cena zlata a stříbro posílilo dokonce o více jak 2,5 %. Cena ropy v době psaní článku vzrostla skoro o 16 %. Osobně jsem očekával, že včerejší trh otevře gapem, což se i stalo. Pak proběhl menší pullback, ale vzápětí kurz zase začal pumpovat up. Teď ale vyvstává otázka, jak moc velký vliv to bude mít i na nás? Porostou ceny pohonných hmot?

Aktuální situace na grafu 1D TF Brent/USD

analýza brent

Nahlédnutí do historie

Abychom to měli pěkně uceleně, tak si pojďme shrnout, jak to bylo s cenou ropy v nedávné historii. V roce 2012 byla ropa na velmi vysokých číslech a cena za barel se pohybovala i nad 120 dolarů. Pamatuji si tehdy na jednoho známého, který mi cestou v tramvaji vyprávěl, že zainvestoval do barelů ropy docela dost peněz.

Myslím, že to bylo řádově ve stovkách tisíc. Musel pak hodně zaplakat, protože svoje peníze investoval zrovna v době, kdy byla cena na vrcholu, a od té doby začala klesat. Napřed pozvolna, ale v roce 2014 kurz ropy letěl dolů volným pádem a dno se vytvořilo až na ceně 27 USD/barel.

Díky tomu i rapidně klesla cena benzínu a nafty a to až pod 30 Kč. Vzhledem k tomu, že v letech 2012-2014 stál litr i přes 40 Kč, tak to byla příjemná změna. Trh se z toho nakonec zmátořil a od té doby zase pomalu cena ropy roste na hodnotě, kdy se vrchol vytvořil na úrovni 86.16 USD/barel. Pak můžete z grafu zaznamenat prudký pokles ceny, který skončil až na úrovni supportu 51.23 USD/barel.

S/R levely

Po odrazu kurz rychle překonal úrovně 58 USD/barel a 63.82 USD/barel. Další rezistence 67.37 USD/barel znamenala zprvu zamítnutí ceny, ale předchozí úroveň zafungovala jako odrazový můstek. Jakmile se cena odrazila od tohoto levelu, tak se za nějakou dobu povedlo level 67.37 USD/barel prorazit. Kurz následně pokračoval v posilování skrze hranici odporu na 71.13 USD/barel, ale to potom byl zamítnut hned na další hranici 75.29 USD/barel.

Falling wedge

Po zamítnutí od výše zmíněné hranice kurz vyklesal až po hladinu 58 USD/barel. Zde došlo ke konsolidaci, po které se kurz zase vydal up. V tuto chvíli už bylo jasné, že se na grafu rýsuje bullish pattern klesající klín. Jak můžete vidět, tak to v jednu chvíli dokonce vypadalo, že došlo k breakoutu z útvaru. Růst byla ale na úrovni 63.92 USD/barel zamítnut. Pak ale nastala událost, která dost zamíchala s kartami a v grafu se to hned po otevření trhu v pondělí projevilo.

Negativní nabídkový šok

Už když se vědělo, že produkce ropy v Saudské Arábii spadla na polovinu, tak bylo všem jasné, že na to trhy zareagují. Osobně jsme očekával, že trh otevře větším gapem a poté dojde k menšímu výplachu. A pak zase up. Viděl jsem tohle už mnohokrát, takže jsem nepředpokládal, že to tentokrát bude jiné. V grafu tedy můžete doopravdy vidět větší gap, po kterém následoval výplach. Projekcí tohoto výplachu je dlouhý knot pod open svíčky. Projekcí pumpy up je tedy tělo svíce a knot nad open.

Kurz v těchto hodinách konsoliduje nad S/R levelem 67.37 USD/barel. Tato úroveň může brzy hrát dobře svoji roli supportu, což by býkům pomohlo jako odrazový můstek pro další postup up. Jestli sledujete moje analýzy pravidelně, tak určitě víte, že trhy si v průběhu času pro gapy tzv. dojdou. Chtějí je v podstatě vyplnit. Nikde ale není psáno, kdy k tomu dojde. Takže si klidně může cena po několik měsíců růst a až poté se trh rozhodne, že gap vyplní.

Závěr

Asi není třeba říkat, že ten poslední růst nebyl zrovna přirozený. Těžko tedy říct, jak se následující dny bude situace vyvíjet. Bude dost záležet na tom, jak dlouho bude výpadek produkce ropy trvat. Dalším důležitým faktorem je komunikace s veřejností ze strany Saúdské Arábie.

Jestli bude ticho po pěšině, tak to moc dobré nálady k celkovému tržnímu sentimentu nepřidá. Bude to mít ale za následek zvýšení cen pohonných hmot? Když se podíváte do grafu, tak můžete namítat, že je teď stejná cena, jako v březnu a tehdy byly ceny pohonných hmot prakticky stejné.

Je potřeba si uvědomit, že negativní nabídkový šok je z makro hlediska hodně relevantní událost. Relevantní událost, která může s cenami hodně zamávat. Ropná krize ze 70. let ukázala, že to dokáže s globální ekonomikou hodně zacvičit. Tehdy to ale byl dlouhodobý výpadek. Tohle se snad do několika týdnů vyřeší a poté může cena jít svým přirozeným vývojem. Je tedy možné krátkodobější skokové zdražení a poté návrat k normálu.

Co číst dále?

16.09.19 Technická analýza komodity zlato – Býci pořád vítězí

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img