17.06.22 Analýza ETH/USD – Konečně se schyluje k otočce?

4.6
(13)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Ethereum (ETH) je na tom velmi podobně jako bitcoin a jiné top altcoiny. Respektive jsme na jedné z klíčových cenových hladin a je zjevné, že medvědům dochází pára. Mimochodem jsme se některým altcoinům věnovali i na včerejším streamu, takže pokud jste nebyli přítomni, koukněte se na záznam. Tentokrát jsme toho probrali skutečně hodně.

YouTube video

Aktuální situace na 1W BTC/USD

Prvně se u ETH podíváme na týdenní graf. Ethereum od své all time high úrovně ztratilo skoro 80 %. Z nějakých 4 900 USD jsme se propadli až na S/R level, který je kolem 1 000 USD. Čili ethereum dokonce padlo pod předešlé historické maximum z počátku roku 2018. Určitý bizár je dále fakt, že na týdenním grafu máme 11 červených svící v řadě za sebou. To už je vážně extrém. Čili zase velmi podobná situace jako na BTC. Respektive je ten trh již extrémně přeprodaný.

ETH

Jinak v aktuálním týdnu se v trhu zobchodovalo vůbec nejvíce objemů od podzimu minulého roku. Na Binance je to vidět mnohem lépe, kde máme dokonce největší objemy od května minulého roku. Sice jsou medvědi pořád na koni, ale ty objemy na těch současných hladinách jsou. Polopaticky řečeno, dost se i nakupuje. Je to snaha po pádech chytat. Proto to vnímám jako signál avizující, že bearmarket rally je blízko. Respektive jsme snad už konečně lokálního tržního dna.

Mimoto jsme velmi blízko od 200týdenního klouzavého průměru. Sice jsme ho prorazili, ale jak jsem říkal na včerejším streamu, není to potvrzené. Na potvrzení je nutné mít týdenní zavírací cenu pod „klouzákem“. Jestli se podaří býkům cenu zavřít nad, je to přirozeně silný býčí signál, kterého se může hodně spekulantů chytit.

Indikátory

Mimo jiné na týdenním RSI ethereum ještě nebylo tak hluboko. V současnosti se nachází týdenní hodnoty na 26 bodech. To už je vážně extrém a úplně žadoní po pročištění směrem nahoru.

Typy obchodníků – Jaký druh obchodování zvolit?

Aktuální situace na 1D BTC/USD

Co se týká denního grafu, úterní svíce má podobu Doji s velmi slušnými objemy. Což znamená, že medvědi museli vyvinout ohromné úsilí, ale stejně se jim nepovedlo cenu protlačit níž. Dokonce byli trochu zatlačeni zpátky. Čili býci začali projevovat iniciativu. Středeční svíce má podobu Pin Baru a jedná se o vůbec největší „bull“ volume od května 2021. Další projev síly ze strany býků. Medvědi sice dokázali cenu krátce zatlačit dolů, ale ihned byli zase přetlačení zpátky.

ETH

Čtvrteční svíce není nic moc. Ale není to ovšem ani žádná tragédie. Červená svíce má plnou podobu, ale objemy jsou zhruba poloviční od těch předchozích dvou. Na jednu stranu tu prodejci jednoznačně pořád jsou. Ale viditelně zeslábli. A to my právě chceme vidět. Bez toho cena logicky nemůže nahoru.

Závěrem

Samozřejmě nemáme absolutně žádnou jistotu, že to bearmarket rally nyní přijde. Z té čerstvé konsolidace lze pouze vyčíst, že prodávající ztratili páru. Ale nakonec z toho zase může vzniknout něco, co si opravdu nepřejeme. Třeba medvědí vlajka. Nebo něco obdobného.

Leč těch argumentů pro odraz je již hrozně moc, což jsme si jedno po druhém rozebrali právě ve včerejším streamu. Navíc je rozumné být v bearmarketu naopak větší optimista. Zatímco v býčím trendu zase pesimistou – jít proti všeobecné burzovní psychologii. Tak snad se dočkáme.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

40 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
40 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech
Hodnocení článku :
     

Přesně tak, vnímat co nejsprávněji tu převažující psychologii trhu je nejvíc! A konat přesně proti ní:-)

Bart

Nejsem si jist, že se krypto chová podle názoru trhu. Záleží spíš na velkých hracich. Když se rozhodnou netahat btc nahoru, tak začne a bude klesat. To se teď děje. Velcí usoudili, že nemá už cenu kurz podporovat, protože to stejně retail nepritahne. Tak ten retail co je na trhu alespoň oholi 😉 Holderi nejspíš ještě nezačali vubec prodávat, spíš redi a modlí se.

Podle mě se na soucasne situaci nedá moc vydělat jen prodelat víc nebo mít. Časem může být šance dobře nakoupit, ale ten čas může být klidně měsíce. Aktuálně není žádný důvod, proč by to mělo jít nahoru. Čeká nás vlekla krize, je válka, lidi budou mít jiný starosti než gamblit krypto 😀

Fantom

Vydělat se dá i na bearmarketu a pro mne je to dokonce “psychologicky” lepší prostředí. Čekám na prudký propad a v něm nakupuji v očekávání lokálního dna “chytám padající nože”. A on potom skoro vždy přijde alespoň krátký růst a na něm se dají vydělat jednotky procent. Psychologicky lepší to je (alespoň pro mne), neboť nečekám extrémní flash crash a zůstávám pozici dny nebo týdny. V bullmarketu bych se obával pádu z 60k na 8k přes noc. Vím že se to nikdy nestalo, ale mohlo by. Nyní pád 20k na 8k není až taková tragédie, když se dobře připraví nákupní strategie. Trend je jasně dolů, ale extrémy se dají vykupovat a prodávat a nemusím používat stoplossy. Ty ostatně burzy stejně vždy vypláchnou.

LHTS

Ceka nas urcite problematicke obdobi, ale existuje mnoho lidi s usporami, kteri nevedi jak je ochranit. Na nemovitostech bublina (odhad CNB 40%), na akciich MEGAbublina. Inflace v CR 16%, v Turecku 73%, V Litve 15% (EURO), vyhled jeste drazsich surovin, problem s ocekavanou inflaci… Co byste jim poradil ? Nekdo tady zminil svycarsky frank. Rekl bych, ze to je neco jako hedge u suroveho zlata. Ale rad si necham poradit jaky ten par CZK/Frank ma vykon. Vychazi mi jako “nejlepsi volba” pro tradicni fiat svet sporici ucet (aktualne Cyrrus 5,4%, ale nevim, zda nejsou v problemech, nejak si mi jejich nejvyssi nabidka na trhu nezda) a cekat na prilezitost k nakupu.

Poslední editace 9 dní před přes LHTS
Bart.

už se s tím smiřte, nejsou žádní lidé s úsporami, co neví co s nimi, kteří do teĎ neinvestovali a nyní budou nakupovat btc nebo předražené nemovitosti. Je to taková prázdná stále opakovaná marketingová fráze. Kro je ochrání 🙂 :). NIkdo, protože takoví lidé prostě nejsou. Lidé mají většinou úspory maximálně na pár měsíců, zbytek už mají dávno investovaný nebo utracený. A ti co peníze mají je už dávno investovali a nyní toho možná litují, že místo BTC radši nekoupili byt v Chomutově :).

A těch pár lidí, co zrovna prodali barák nebo pár BTC sice hotovost mají, ale kolik jich asi tak reálně bude? Myslíte si, že prodali barák, aby si koupili padající krypto, že to pro ně bude tím největším lákadlem, jak se ochránit proti inflaci, když krypto padá o desítky procent za pár týdnů? Naopak dají peníze na účet s úrokem za chvíli 5% a počkají si na výprodej všeho, který za rok až dva přijde. Mezitím sice ztratí 10% fiatu, ale pak nakoupí btc ve slevě 80%.

Lidi už začněte trochu myslet a ne jen opakovat hlášky z internetu. Ti co na internetu píšou nejsou vaši kamarádi. Vymysleli to proto, že chtějí vaší důvěru a vaše peníze. Proto doporučují hold, proto mluví o adopci, ochranu proti inflaci, kolapsu fiat měn. Věsměs jsou to nesmysly, pohádky pro důvěřivce.

Marek

A ta sleva 80% bude vůči současné ceně, nebo vůči ath?

Bart

Vůči ATH jsem myslel 😀. Vzhledem k tomu, jak BTC mění rychle hodnotu by bylo 80% z aktualni hodnoty pro čtenáře příspěvků příliš zavádějící 😀

FC Slaboj Višněhrad

Pokud bude “důvěřivců” dostatek, bude BTC fungovat. Pokud “důvěřivci” nebudou, fungovat nebude. To je prosté. Hlavní fundament je totiž důvěra. Já třeba důvěřivec jsem a to i bez “pohádek z internetu”. A mimochodem svět nerovná se Česko (prý byt v Chomutově :-DD)

Bart

Zásadní je slovo “fungovat”. Na funkci nemá kurz přímý vliv. Nejspíš bude fungovat i v případě, kdy náklady na těžbu budou vyšší než jeho cena. Je to už historický ověřeno. Možná bude dokonce fungoval lépe, když bude levnější 😀

LHTS

Tak to je preci ekonomicky nesmysl. U (malych) tezaru existuje neco jako breaking point. Nikdo nebude dlouhodobe platit mesicni zalohy na elektrinu, kdyz si za usetrenou zalohu nakoupi vice BTC nez natezi. P.S. u velkych tezaru vstupuji do uvahy jeste dlouhodobe kontrakty. Vzdy ale zalezi na dohode a pochopeni jak to funguje.

LHTS

Pisi tady proto a vytrvale, aby lide pochopili, ze neni dobre nakupovat napr. BTC pri 60tis. a pri 20tis. se extremne bat a prodavat se ztratou, aby obchodnikum jako jste vy vylepsili rodinny rozpocet. IMHO vite jaka je mira uspor v CR? 🙂

https://www.kurzy.cz/zpravy/643113-mira-uspor-domacnosti-zustava-vysoka/

Poslední editace 8 dní před přes LHTS
Vojtech

To je tu jistě většině čtenářů a min. 90+% diskutujících jasné, že kupovat hore a prodávat dole není zrovna top nápad:-) Dokonce hádám, že minimálně polovina čtenářů v kryptu nebude naložená natolik neuváženě, aby si nemohla dovolit i v případě několikaleté tvrdé recese opouštět strategii hodl, byť by to btc teoreticky časem dotáhnul až třeba na 1k. Psychologie je ovšem věc druhá. Ale i tady jsem vcelku optimista a věřím, že v tuzemsku se najde aspoň 40+% tržních účastníků, kteří i potenciálně mnohaletý medvědí trh ustojí hodlem. Byť pak hrozí, že mnozí z nich po 2+ letech v momentě, kdy teoreticky btc opět nastartuje růst, prodají brzy, sotva by inflaci pokryli.

Nicméně – vy víte, jaká je (ideálně mediánová) míra úspor českých domácností? Z článku to vyčíst nelze a i kdyby, nevěřil bych tomu. Popravdě se to dost dobře zjistit nedá. Data FÚ bych nebral příliš vážně – tu téměř každý švindluje. A byť by jste zrealizoval masivní anonymní dotazníkové šetření, nadto pečlivě stratifikované a násobené patřičnými koeficienty, mělo by to mnohá úskalí a výsledek … by byl (vzhledem k připravenosti prodávat/nakupovat btc, alty) beztak sotva použitelný … mishmash error:-D

Bart

Peněz na účtech je cca 2,9 bilionu korun. Polovina domacnosti nemá větší rezervu než na jeden měsíc existence. Každý pátý má úspory na účtu 300tis. Da se to asi dohledat. Tohle si cca pamatuju. Úspory klesají každý měsíc o desítky miliard.

Vojtech

No dobře, i kdyby to tak bylo … Co to říká o ochotě kupovat/prodávat btc/shtc? Jeden do toho dá 5% free kapitálu, druhý prodá barák, třetí svou sbírku tiffany lamp, čtvrtý se zadluží na brutal úrok/páku a pátého manželka vezme mokrým hadrem přes hubu, že nezbude na dovolenou v Egyptě. Ve většině je to podle mě nikoliv o “úsporách”, ale o sentimentu. A ten dnes tvoří twitter, zaplacení kokoti na yt, boti, bezduchá hovada na fox/cnn news, ….

Poslední editace 8 dní před přes Vojtech
LHTS

Kdyz jsem na iDnes navrhoval diverzifikovat portfolio vcetne investice do BTC (crypta). Dostal jsem posmesnou odpoved “crypto? kdyz to spadlo ze 70 na 20 smajlik?” a ihned mela tato odpoved mnoho plusu.
IMHO k usporam:
Uspory a nasledna eploze (zakaz behem covidu utracet na 2 roky) vydaju domacnosti a firem jsou jednou z pricin potizi, ktere ted mame. (v Rusku nejsou hloupi a nacasovani valky bylo predem pripravene a zakalkulovane do strategie poskodit Zapad co nejvice – se sankcemi dopredu pocitali, inflaci navic (krome monetarni priciny) zene nahoru previs agregatni poptavky a Rusko k ni pridalo surovinovy sok)
Prezident Putin to vcera rekl jasne: “Nadvlada (ekonomicka = politicka) USA skoncila”

Vojtech

Přesně to jsem tu tvrdil ještě minulý rok, když ještě málokdo věřil, že Rus tam vtrhne. Psal jsem jednak o tom, že na to spíš dojde, než že ne a že se kromě DLR a LLR pokusí obsadit Mariupol, Mykolajiv, Charkiv … a že si to car předem “dobře načasoval”, poněvadž v současnosti může západu válkou ekonomicky škodit tak efektivně, jako za mé paměti nikdy dřív.

Jinak k tomu postu na iDnes – njn:-) Lidi budou skákat do stroje znovu, až budeme na novém ath, v které já věřím, ale nejdříve tedy tak 2024. Holt levný to lidi nechtějí, co už…

Já nakonec od 13.6. udělal po delší době pár tradeů a mám teď průměrku na 21k. Hodl část na trezoru nepočítám, tam mám průměr někde kolem 45k:-D Naštěstí jen za pár drobných. Tipuji, že k cca 10k se ještě časem dostaneme, tam někde by mohlo být dno? Těžko říci. Nicméně chce to s nákupy nespěchat, ještě bude čas nakoupit i níž. Po schodoch, po schodoch…:-)

Roland Spanik

👍

Libor

Krypto je paródia trhu. Nefunguje ako akciový trh, skôr to pripomína Forex, A to poriadne zmanipulovaný Forex. Taký Forex na tretiu s využitím AI botov na vytiaknutie uspor od ziskuchtivého retailu…..Krypto funguje v ekonomike ako Las Vegas, kde krypto retail je v roli hráčov v Las Vegas…teda žiadny “investor”, ale hráč na vyše 3000 druhov rôznych hracích automatov.

Martin Burdik

Libore,muzes me prosim vysvetlit jak je ten FOREX zmanipulovany??

LHTS

To by me taky zajimalo. Pri te likvidite je to “idealni” trh. I legendarni utok Sorrose na liru a libru mel v sobe svuj fundament a nebyl uplne bez rizika (libra).

Petr 3

Pád Terra dal retailu větší ťafku, než se zdálo. Spousta z nich si uvědomilo, že z tisíců investovaných dolarů může zůstat pár drobných. Teď určitě není základ pro bullish trh. Bude se klesat a hluboko.

Vojtech

A už jedeme dolů 😂 Klasika víkend, nízká likvidita, jak málo stačilo na 1h grafu vidno. Tsss, tsss… Na 18,6k mám order, nechám ho sepnout.

Vojtech

No tak ne😃 Posunul jsem ho přeci jen níž. Evidentně ani 19,05k s longy na bitfinexu vůbec nehlo. Kde až sakra mají ty stopky/likvidacky?

LHTS

Skoro jste ten nuz chytil 🙂 Podruhe v zivote se mi podarilo trefit dno/vrchol na CENT presne. V patek na paru XMR/ETH. Udelalo mi to radost.

Poslední editace 8 dní před přes LHTS
Vojtech

Já myslím, že do konce víkendu se ještě podíváme i níž. Klidně někam k 17k. Každopádně gratuluji!

Lhts

Diky je to skoro jak vyhrát ve sportce 😀 chytate pět čísel.

a10000

Je na case si priznat, ze technicka analyza je v kryptu totalne k nicemu. 😀

Bart

Může být k něčemu, ale pokud to píšou lidi, co kryptu fandí a podporují růst, těžko budou objektivní.

a10000

Presne; operuje se porad s tim, ze trh je vlnka a co slo dolu musi jit nahoru. S tim souhlasim, ale nekteri – vcetne autora – si proste neumi odzoomovat. Ta vlnka muze byt jeste mnohem vetsi, takze cist na technicke analyzy jasne signaly, ze nas ceka bearrally, to me fakt bavi…. 😉 Pujde to jeste hodne dolu, ale nekteri budou porad operovat jasnymi bycimi signaly. Trh v makru jde celej do haje. Verim, ze se to vrati, ale chytat ted noze je nesmysl.

Bart

Ta frustrace duverivcu je urcote obrovská. Věřili, že to nemůže nikdy jít pod 30, teď jsme 19 a dal to padá. Musí být těžké na to zírat a nemít žádné řešení. Tak alespoň chytají noze nebo spekulují o brzkem obratu. Co taky jiného dělat, když uvaznete v takové pasti. Leckdo v tom má životní úspory…tedy měl,

rytchey

vy znate nekoho, kdo je All In v BTC? nejlip za 60k?

Vojtech

Přesně tak. Kolega to trochu moc hrotí. Jestlipak sám není naložený all in na 60k😃

Bart

Osobně ne, ale ve starších příspěvcích tady se dají takoví lidé najít. Proč by nekupoval, když se jim tu prakticky slibovali agatantovalo 100tis. Kdyby nekupovali, žádné ath by nebylo. Spousta lidí kupuje pořád a pravidelně nezavisle na ceně. Je to prý strategie, na které se nedá prodelat 😀

A ono je to jedno. Stejně blbě na tom jsou ti, co dokoupil teď za 30 a nebo pred lety za 20tis. Dobrý nákup se často pozná až v době prodeje. 😀

rytchey

No vidite, pri nakupovani porad( dele nez 3 roky) a pravidelne nezavisle na cene je to strategie, na ktere se zatim nedalo prodelat, zkuste taky dalsi 3 roky stosovat, treba se taky dockate

rytchey

pravidelne nakupovani se nevylucuje s obcasnym ziskovym exitem do fiatu, nebo platby

Bart

Pravidelne nakupování se vylučuje s občasným prodavanim a ziskem k tomu. Proto zatím nelze říct, že se na tom nedalo prodelat. Vase vyjádření je jen historika fikce, která funguje jen pro nekonečný ruct s drobnými vlnami.

rytchey

pravidelne jsem dokupoval po 9k, od 20k po 40k jsempravidelne odprodaval( neveril jsem, ze pujde pres 40k) , zisk jsem prelival do fiatu a zlata, cast nakoupeneho zlata ted budu prelivat zpet do BTC(pod cenou 12k), co je na tom fikce? jinak porad doufam, ze BTC pujde na 8k vyplnit gap o kterym Jarda J. psal pred cca 2 rokama, tam bych nakoupil vetsi pozici? v rozmezi 12-8k hodlam opet pravidelne prikupovat, takze opet? jaka fikce? proste se smirte s faktem, ze ne vsichni jsou ve ztrate

rytchey

pro upresneni, ziji a obcas pracuji ve spanelsku, takze nakupuji a prodavam zlato v Eurech, jen abyste mi nepsal,ze mi ani to zlato nepokryva inflaci

LHTS

Ve 3/2020 jsem “vedel”, ze jde zivotni prilezitost. Tenkrat pro vetsi nakup nebyl kapital, spatne cash-flow. Dnes uz je to lepsi. Ty tri tisece se uz nebudou opakovat, ale dobra prilezitost k nakupu je i nyni.

sterndestodes
Hodnocení článku :
     

Dno se ceka nekde mezi 3-10k, ale tady porad nekteri nechapou, ze se bude opakovat rok 2015 a ne 2020-21. Proste do strany, na věcne casy a nikdy ne jinak… Vytrati se dynamika a az se kurz treba mesic v kuse nehne z 13 do 15k rozmezi a za mesic 12-14k, pak teprv nekterym dojde, co je crypto Winter. Proste zmizi volatilita a s tim i potencialni profit a pujde to do strany. Krypto jaksi negeneruje samo o sobe zadny fundamentalni vynos, proto uz od jara drzim akcie, ty co padly diky valce ale fundament maji vyborny. Krypto je na 2 roky out.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: