17.03.23 Analýza BTC/USD – BTC kopíruje rozvahu Fed

3.7
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin se zase pokouší o průlom v místě, kde posledně selhal. Aktuálně je tak kurz bitcoinu u high z úterý. Zdá se, že trhu se povedlo využít pásmo okolo 25 000 USD jako support. Zatím je ale kurzová expanze bez větších objemů. Proto si situace žádá pořád velkou opatrnost. Ale osobně by mě už nic nepřekvapilo. I klidně spike k 30 000 USD.

Bitcoin kopíruje rozvahu Fed

Rozvaha Fed zase slušně nabobtnala. Během jediného týdne asi o 300 miliard USD. Od března 2020, kdy začalo kvantitativní uvolňování, jde o největší růst. Fed díky tomu do rozvahy nabral za jediný týden objem aktiv v hodnotě, kterou v rámci kvantitativní utahování redukoval několik měsíců. Nicméně tentokrát nikoliv skrze QE. Americká centrální banka má pro to zbrusu nový nástroj bank term funding program.

Nicméně kvantitativní uvolňování je swap aktiv. Dochází ke směně na volném trhu. Zatímco nový nástroj je zajištěná půjčka s pozměněným oceněním kolaterálu, než je tržní cena. Fed jednoduše půjčí těmto bankám likviditu na vklady. A jako kolaterál si vezmou dluhopisy banky. Což se projeví logicky v rozvaze. Vkladatelé jsou zachráněni. Akcionáři ostrouhají. A vedení banky svým způsobem taky.

Růst rozvahy Fed je každopádně jistou odpovědí na to, proč Bitcoin v posledních dnech tak agresivně posílil. Bitcoin má tendenci kopírovat vývoj likvidity v bankovním systému. Ale nejsem si úplně jistý, zda to má stejný fundamentální vliv jako u QE. U QE jde totiž primárně o snížení strmosti výnosové křivky. A zároveň ta likvidita není primárně určena pro výplatu vkladů. Ale to je nyní asi každému jedno. Rozvaha roste, takže automaticky buy. Takhle nějak asi nyní trh přemýšlí.

Bitcoin jde otestovat blízké high

Takže Bitcoin nakonec S/R pásmo okolo 25 000 USD využil jako supportu pro odraz. Bylo to tedy na hraně. A moc jsem tomu nefandil. Ale jak nyní vidíme, trh má dostatek sebevědomí i pro tyto riskantní situace. Kurz bitcoinu nyní v podstatě testuje úterní high. A celá ta úterní svíce s dlouhým horním knotem je přirozeně rezistence. Dokud se tedy kurz bitcoinu nedostane nad S/R level 27 000, a neskončí zde alespoň denní close, pořád může dojít k nepříjemnému a rychlému obratu dolů.

Největší boj možná teprve přijde, protože je náběh na to, aby měl Bitcoin týdenní close nad 25 000 USD. To jsme tu od června minulého roku vůbec neměli. Jestli se přes víkend nic nepokazí, jde z technického hlediska o velký posun vpřed. Ale skutečně se musíme přes sobotu a neděli udržet na aktuálních úrovních. Nejlépe nad 27 000 USD.

Závěrem

Osobně jsem ze současné situace dost zmatený. Moc totiž nechápu, jak moc reálný vliv má ten nový nástroj na tržní likviditu. Mechanismus BTFP je totiž dost odlišný od toho, jak funguje QE. Ale trhy nad něčím takovým momentálně nepřemýšlí. Rozvaha Fed zase bobtná, takže zase půjdeme na měsíc. Pro mě bude asi nejdůležitější středa, která může v mnoha ohledech rozhodnout o kurzovém vývoji do léta.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech

No, já jsem zvědav na víkend. Nižší likvidita, snad i o to nižší, oč je evidentně stále zvýšená volatilita a tedy i oč “rozháranější” je aktuálně na trzích sentiment – řada obchodníků bude, hádám, s dneškem své řadu pozic zavírat a nové otevřít zase až s dalším obchodním týdnem. Kór btc (malý trh, ale zase zvýšené objemy na indexu za poslední dva týdny) se to může o to snadněji “urvat” na některou stranu. Ale současně by dávala smysl “prověrka apetitu retailu” – o víkendech by to mělo být lépe znát. V posledním týdnu mediální masáž docela hypovala i mainstreamovými kanály – cnbc, ale třeba i seznam zprávy … zajištění se proti úpadku bank, digizlato, apod. …zatímco skutečné (ano, zejména tedy “papírové”) zlato kotlí a zatím to vypadá, že týden uzavře nad 1960$ za unci s objemy jak kráva … No, minimálně z hlediska oživeného narativu o btc coby pojistce proti selhání finsystému a “bance sobě sama” by mi dávalo smysl z pohledu velkokapitálu to zkoušet šponovat, hypnout a čekat, jak moc a s jakou dynamikou retail naskáče (mělo by snad jít s určitou pravděpodobností odvodit mj. z on-chain dat, snad i spíše než z TA). Minimálně do 29k by to mohlo jít relativně bez odporu, pak první větší rezistence až min. po 30,5-31,5k. Já bych to teda přes víkend šponoval k 29+, ať se retail rozdychtí pod třicítkou a pak by se vidělo po čase, co dál:-) Anebo zrovna naopak dolů fofrem s prvními bad news, tady jeden nikdy neví;-)

Fantom

Situace je teď opravdu hodně zajímavá. Přes víkend se toho většinou moc neděje, tak bych čekal další pozvolný růst až pod 30k. V pondělí a úterý další ještě silnější růst aby byla dobrá pozice na spektakulární středu 🙂 Předpokládám že FED zvedne sazby o 0,25% což je očekávaná hodnota a trh udělá to co minule. Brutální pohyb na jednu stranu a potom zase zpátky. Kdo na to má nervy tak si to může zkusit zobchodovat, je velká pravděpodobnost, že to klapne, já to toho ale nepůjdu. Pokud by náhodou FED rozhodl jinak, tak pokud by sazby ponechal tak trhy propadnou další mánii a krypto poletí do nebe, pokud by zvedl o 0,50%, tak zásek na akciích i kryptu.
Na akciových trzích se nyní hraje neuvěřitelná ruská ruleta stylem šroubuj cenu a před nevyhnutelným pádem včas uteč 🙂 Jako v “musical chairs/chairs game”, kdo si nesedne když přestane hrát hudba prohrál 🙂
Co je ale zajímavé a moc se o tom nemluví je situace stablecoinů. USDC si prošel krizí důvěry, BUSD zvolna končí a USDT má najednou vyšší hodnotu než USD. Například cena na páru BTC/USDT na Binance je ve stejný okamžik o dost jiná než na páru BTC/USD na Krakenu a 1 USDT je dražší než 1 USD. A ani v době obchodních botů se cena nesrovnala.
Je možné, že se lidé bojí o své stablecoiny a “cpou” je do krypta aby v případě pádu stablecoinu “měli alespoň krypto”? Je možné že mají problém dostat stablecoiny do USD do své banky? Nebo už bankám opravdu nevěří? Nebo to může být z daňových důvodů? Přece jen daňové předpisy jsou v různých státech různé a v některých zemích stablecoiny nepovažují peníze a dokud je člověk nepřevede do fiatu tak nevzniká daňová povinnost, případně to nemají finanční orgány jak zjistit, do té doby než dojde k převodu do banky?
Binance, potažmo CZ rozehráli riskantní hru. V USA kupují Voyager přes nesouhlas státních orgánů a své rezervy převádí do krypta s mohutným mediálním halasem. Volume na Binance je obrovské, na ostatních burzách nic moc. Přesouvá-li Binance své rezervy do krypta, bojí se i ona o pád Tetheru? Jsou Binance a Bitfinex partneři nebo soupeři za stávající situace?
Uspěje-li Binance se svojí současnou strategií, stane se (alespoň na nějaký čas) naprostým gigantem mezi burzami a z konkurentů Coinbase, Kraken, Bitstamp, … udělá naprosté trpaslíky? Může neuspět a zhroutit-se? Určitě může, dá se předpokládat její střet s administrativou USA a tu bych nepodceňoval – mohou je odříznout od USD fiat bank.
Možná má CZ plán pro případ pádu Tetheru a proto se jich zbavuje ve prospěch krypta. Potom by možná mohl zkusit nahradit USDT jakožto hlavní asset své burzy vlastním BNB s narativem: zapomeňte na fiat kryté stablecoiny ve zkorumpovaných bankách – novým univerzálním assetem je BTC a BNB a jiné páry na Binance nebudou (možná dočasně DAI) ??
Tolik otázek a zatím žádné odpovědi 🙂
Každopádně podmínky pro alespoň krátkodobé FOMO tu jsou nyní mimořádné dobré a my se určitě můžeme těšit na zajímavé události v nadcházející době. Nuda to určitě nebude 🙂

Vojtech

Přesně, jak píšeš. Stablecoiny vykazují známky posmrtné křeče. Starej Changpeng má určitě něco za lubem. A středa “bude spektakulární”😃 Bude, určitě bude! A nejen středa, trhy jsou ve skrutu, doba těhotná dalšími mediálními spektákly, celý příští týden bude žůžo dobrodrůžo😂

Stephanos

Zatím to vypadá, že se tvůj scénář naplňuje. 🙂 Vůbec bych se nedivil, kdyby BTC do středy (a možná i chvíli po vyhlášení sazeb ve středu, když to bude nebude nad 0,25%) udělal falešný průraz nad 30k, aby nachytal co nejvíc retailu. A pak padáček dolů. Na nový bullrun stále moc nevěřím. A ti, co teď do krypta naskákali v panice z bank a stablecoinu, ti z něj zase při prvních náznacích problémů vyskáčou ven. Sami tu cenovou hladinu neudrží. Ale třeba se mýlím. Ten poslední bulltrap se nakonec vždy změní v beartrap. Ale nemyslím si, že to bude už teď.

Vojtech

Já taky ne. Ale není nutně potřeba další bullrun, aby se na trzích dalo aspoň drobně přivydělat🙂 Jinak ohledně té současné fomo masírky hádám, že bude brzy ukončena rázným zakročením US úřadů, bude-li současná bankovní slamastika pokračovat dál v podobnem kontextu- jak jsem tu psal už tak před dvěma lety, čekám, že původ následující větší finkrize bude lidu objasňován existencí “zlého krypta”, které tím pádem musí být extra tvrdě zregulováno/potlačeno … aby evoluce pokročila směrem k “spravedlivým” digi měnám centrálních bank.

spot_img