16.01.21 Technická analýza BTC/USD – Dolar pokračuje v růstu, zatímco Bitcoin konsoliduje

4.9
(17)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Velryba přesunula ohromující částku 4,5 mld. USD v BTC za poplatek 21 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého víkendu v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh opět překračuje 1,4 bilionu...

[Večerní souhrn článků] • Grayscale zvažuje nové kryptoměnové produkty • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Původně jsem se dnes chtěl věnovat už altcoinům, ale vzhledem k tomu, že se situace neustále mění a člověk si uvědomuje nové věci, navážeme na předešlou analýzu Bitcoinu (BTC). Jak jsem tedy včera zmínil, euforie se na trh zase vrací a dle contentu na FB a YT retail předpokládá, že v dohledné době obnovíme expanzi a půjdeme na cca 50 000 USD.

Bohužel se na scénu vrací i vyloženě podvodníci, s čímž my nic neuděláme, protože v tomto ohledu má konat Česká národní banka. Nicméně jsem viděl za poslední léta několik velmi podezřelých projektů a ČNB se pouze zmohla na varování před dotyčným projektem. Oni ovšem na druhou stranu asi víc dělat stejně nemohou. Proto buďte obezřetní před skupinami slibujícími snadné výdělky, poroste to totiž jako houby po dešti.

Co se týče makroekonomických fundamentů, Biden svým avizem trhy krátce ovlivnil. Nicméně si nemyslím, že v delším měřítku se cokoliv změní. S fiskálními stimuly se jednoduše počítá, tudíž jsou priced in. O to víc je zajímavé, že dolar se tlačí s kurzem nahoru.

Znehodnocování měny je zkrátka neodvratné, ale investory to jaksi nezajímá a stejně se z trhu stahují. Navíc mi dělá starosti inflace (v USA) měřená skrze spotřební koš, která poslední dekádu stále klesá. Pokud se překlopí do deflace, hrozí kolaps hospodářství. Ty „vytisknuté“ peníze totiž nejdou vůbec do oběhu a projeví se tudíž pouze v inflaci aktiv. Proto cena BTC taky tak strašně vzrostla. Bitcoin je aktivem, stejně jako akcie, což drtivá většina lidí nechápe.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Dolarový index zareagoval na proklamaci „president elected“ docela silným pádem, což už jsme si řekli. Nicméně kurz poté velmi rychle zarotoval a šel nahoru. To je prostě známka určité síly, kterou by nikdo neměl podceňovat. Zatím ovšem není jasné, zda se růst DXY překlopí z krátkodobého charakteru na střednědobý.

To se dozvíme, až ve chvíli, kdy dojde k průrazu horní stěny korekční struktury, tzv. falling wedge. Pokud k řečenému dojde, investoři mají z něčeho prostě strach a z trhu postupně odcházejí. Což je paradoxní, když do trhu nahrunul Fed tolik likvidity. Stejně to evidentně nestačí. Asi nemusím říkat, že když DXY půjde střednědobě up, Bitcoin se z toho může až půl roku vzpamatovávat.

Aktuální situace na 3D TF BTC/USD

Nyní přejděme k 3D grafu s BTC, kde se vlastně nic moc nezměnilo, protože struktura trhu je stále parabolická. Což není pozitivní, protože tržní struktura v řečené podobě zvyšuje rizika při vstupu. Zas na druhou stranu tím Bitcoin ukazuje, že je dostatečně silný, protože obdobné paraboly mají tendenci velmi snadno praskat. Což se zatím nestalo.

Jinak stále platí myšlenka, že propad k 24 000 USD a posléze odraz je takový ideál. Trh by totiž navázal na méně strmý trend, což je mnohem udržitelnější a zdravější. Navíc bez tak velkého rizika jako nyní.

Indikátory

Například týdenní RSI je stále dost overhyped, ale třídenní RSI se trochu „narovnalo“, čímž se vytvořil ještě prostor pro další růst. Křivka indikátoru se i podruhé odráží od 70 bodů, což je bezesporu bullish faktor. V každém případě se třídenní RSI chová úplně jinak než v předešlém bull marketu. Tehdy byl vývoj dost odlišný.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Na denním grafu chci pouze ukázat, že denní RSI je na 63 bodech. Tudíž došlo k dostatečnému vytvoření prostoru pro pohyb směrem nahoru. Pročištění bylo sice slabé, ale  nějaké přece jenom proběhlo. Co se týče MACD, zde na oplátku můžeme vypozorovat bearish cross. Chybělo ovšem málo k tomu, abychom viděli brzký bullish cross. Nestalo se, takže je převládají setrvačnost negativní.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

4H graf je hrozně důležitý, protože se na něm rýsuje pokračovací struktura v podobě symetrického trianglu. Nejsem si ovšem jistý se spodní stěnou patternu a řekl bych, že její výsledná podoba před průrazem nahoru/dolů bude odlišná. Nicméně se nám v grafu nesporně jakási konsolidační struktura rýsuje, což nám avizuje, že si pravděpodobně počkáme, než se trh rozhodne pro větší pohyb.

Tomu, že půjdeme nahoru, nahrává současný trend, který je stále dost bullish charakteru. A jak jsem ukázal na třídenním a týdenním grafu, vytvořil se v omezené míře prostor, aby mohla cena opravdu ještě nahoru. Nicméně posilující americký dolar jaksi naznačuje, že velcí hráči v naši konsolidační struktuře spíše distribuují, než že by docházelo k reakumulaci.

Zas na druhou stranu, pokud dolar nebude expandovat raketově, nemají důvod z Bitcoinu okamžitě utíkat. Což ovšem záleží na tom, jak moc jsou napákovaní. Musíte si uvědomit, že jejich pozice čítají objemy ve stovkách milionů dolarů. Pokaždé, když jde DXY nahoru, jejich pozice ztrácí na hodnotě. Jo, jinak prostoru v rámci trianglu je asi tak přibližně na týden.

Indikátory

Vývoj RSI potvrzuje, že trh má tendenci zkonsolidovat. Vývoj křivky indikátoru je totiž hrozně neutrální, žádné silné momentum ani na jednu stranu. MACD je v podstatě na stejné vlně.

Závěrem

Situace na trhu je dle mého názoru tak 50:50. Vážně mi přijde, že je to jako hodit si mincí. Nicméně se situace může během několika dní jakkoliv změnit, díky čemuž získáme vodítka, která nás někam lépe nasměrují. Avšak v těchto chvílích na mě trh působí, že vůbec neví, kudy kam. Navíc musíme sledovat dluhopisový trh a dolarový index.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

38 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
38 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře