15.01.21 Technická analýza BTC/USD – Sentiment zase v oblacích

4.9
(18)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...

[Večerní souhrn článků] • Netflix pravděpodobně nakoupí bitcoiny • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Do včerejší analýzy na Bitcoin (BTC) jsem ještě stihl kratičký update, neboť se v tu chvíli podařily solidní breakouty. Což byla normální reakce trhu na slova Joea Bidena, který avizoval 1,5 – 2 biliony dolarů v rámci slibovaného fiskálního stimulu. Jeho program s obdobnými věci počítá a on to pouze potvrdil. Americký dolar tedy dostal negativní zásah, státní dluhopisy dostaly zásah a všechna ostatní aktiva naopak posílila – drahé kovy, akcie a Bitcoin.

Fiskální a monetární politika má na cenový vývoj Bitcoinu obrovský vliv, což je pomalu kacířská myšlenka pro určitou část kryptokomunity. Vždy jsou makroekonomické konotace a ať se to některým líbí nebo ne, stačilo by, aby Fed zvedl dostatečně úrokové sazby a Bitcoin slítne na nové all time low. Takhle finanční trhy prostě fungují.

Co se tedy ještě týče včerejška, trh musel logicky na uvedenou proklamaci zareagovat, ale je otázkou, zda se nejednalo pouze o jednorázovou záležitost. Já si totiž myslím, že očekávání ohledně fiskální politiky je už dávno v trhu tzv. priced in. Agresivní účastníci trhu toho pouze krátce využívají, ale nic to nemusí změnit na střednědobém směřování. V závěru dne se totiž Bitcoin zachoval docela nerozhodně, což si brzy vysvětlíme.

Sentiment

Na trhu panuje nejenom cenová volatilita, ale radikální změny v sentimentu, který se mění z hodiny na hodinu. Ještě včera kolem oběda byl spíše pozitivní, ale k večeru zase panovala stejná euforie jako na přelomu prosince/ledna. Zasondoval jsem na sociální sítí a přesně to koresponduje s indikátorem sentimentu Fear & Greed, který během asi 48 hodin poskočil o cca 10 bodů nahoru.

Retail vážně věří, že v blízké době porosteme na 80 – 100k, což je od dosavadního ATH skoro 100 %. Takové emoce nejsou vůbec zdravé a už vůbec ne racionální. Bohužel to různí kryptoguru s nemalou sledovaností přifukují, protože právě tu sledovanost potřebují, když je to jejich hlavní zdroj příjmů.

Sleduji pár výborných analytiků, kteří mají sledovanost řádově většinou ve stovkách, max pár tisíců. A to dělají videa v angličtině, takže je dosah mnohem větší. Nicméně nedělají žádnou show, jsou neutrální a hlavně jejich řeči většina lidí nerozumí. Respektive ji nerozumí ti, co se nejsou ochotni učit. Pro ně je jednodušší jít tam, kde uslyší, že BTC půjde na milion. Tomu rozumí velmi dobře. A obdobného obsahu je nyní na YT mraky.

Aktuální situace na 1H TF DXY

K dolarovému indexu pouze ve stručnosti, jakmile se začala šířit proklamace Joea Bidena, kurz se rychle začal sypat. Když jsem pokles viděl, bylo mi jasné, že to bude mít nějaký fundament. Stačilo otevřít tradingeconomics a hned na mě vyskočila zpráva s řečenou proklamací. Drahé kovy, akcie a Bitcoin mírně posílily.

Jo, abych nezapomněl, asi si většina z vás všimla prohlášení Christine Lagarde. Trh na ty její řeči vůbec nezareagoval, což mě vlastně nepřekvapilo. Trh jaksi nebere prohlášení pohlaváru z ECB nějak vážně, čehož jsem si všiml už dříve. Kdyby stejné řekl Powell, byl by z toho určitě dump. Co se týče obsahu prohlášení, které pronesla, mě už nic u těchto „lidí na pravém místě“ nepřekvapí.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

V grafu jsem sice nechal zaznačený reverzní pattern Head & Shoulders s neckline, ale upřímně, nejsem si jistý jeho validitou. Potenciální pravé rameno má vrchol příliš vysoko, neboť retracement proti poslednímu dumpu je až 80%. Mimoto je zde i možnost další reverzní struktury v podobě klasického 123 patternu. Jeho invalidace nastane logicky ve chvíli, kdy cena překoná swing high (bod 1).

Naopak by se potvrdil, když by kurz prolomil swing low (bod 2). Cena se každopádně dostala nad S/R level 39 126 USD, což jsem bral jako velké vítězství pro býky. Vlastně jsem poté čekal rychlý průraz na all time high. Nestalo se, což nějak nechápu. Respektive, doposud přiblížení k ATH znamenalo jeho rychlé pokoření.

Nyní si trh není vůbec jistý a přijdou mi podmínky trhu strašně nerozhodné pro obě strany. Proto mi přijde rozumné vyčkat alespoň na prolomení swing high nebo swing low. Nebo nám trh nabídne časem zase jiný pattern (býčí vlajka, praporek), který nás mnohem lépe nasměruje. Jinak k 4H cenovému grafu asi nic jiného nemám, žádná dobrá další vodítka zde totiž nejsou.

Indikátory

Dle křivky RSI pozitivní momentum krátce ztratilo sílu, ale už je snaha trh zase vyrotovat směrem nahoru. Pokud se podaří na 4H RSI povyrůst nad 70 bodů, budeme mít potvrzení, že trh chce na nové ATH.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Na hodinovce je znát ta podivnost, která se stala včera pozdě večer. Jakmile trh prorazil 39 100 – 39 500 USD, čekal jsem pumpu. Proč? Protože dle Volume profile toho nad těmito úrovněmi zas tolik nebylo. Ano, menší rovnováha zde existuje (denní VP z 8. a 9. ledna). Nicméně jsem ji neměl za zrovna silnou.

Proto mě náhlý návrat ceny pod 39 000 USD dost překvapil. Nicméně tu máme další snahu o prolomení a pokud se povede, býci mají velkou šanci na druhý pokus ATH překonat. Přijde mi ovšem současný stav hrozivě riskantní. A abych nezapomněl, všimněte si, že cesta nahoru je doprovázena podezřele nízkými objemy. Určitě je potřeba řečenou skutečnost brát na vědomí.

Závěrem

Na závěr akorát opakuji, že aktuální situace je dost nebezpečná a nejasná. Trvale euforický sentiment není pro trh zdravý a pro každého racionálně uvažujícího člověka by to měl být red flag. Což neznamená, že trh nemůže nahoru. Riziko ztráty kapitálu je ovšem hrozivě vysoké.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

67 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
67 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře