14.01.21 Technická analýza BTC/USD – Nakupující vyvíjí další tlak, pokoříme dosavadní ATH? (Update)

4.6
(27)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • Nervozita na kryptotrzích roste, ceny padají • ZCoin pod 51% útokem • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Ačkoli bitcoiny zpočátku vzrostly na 38...

[Večerní souhrn článků] • Centrální banka Francie úspěšně vyzkoušela CBDC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Tak vás vítám u další analýzy na Bitcoin (BTC), na kterou všichni určitě netrpělivě čekáte. Trh je dost dynamický a neustále se něco děje, což je určitě fajn, protože stranové „plácání“ je pro všechny ubíjející. Jinak, stále v podstatě platí to, co jsem zmínil v úterní video analýze. Pokud jste ji neviděli, určitě ji zhlédněte.

Update 19:02

Jak můžete vidět, kurz prorazil poslední pásmo. Čekal bych mohutnou pumpu a mohutné likvidačky shortů, ale ono zatím nic. Každopádně trh nyní konsoliduje a čeká se, zda dojde k odrazu po úroveň all time high. Jinak má dnešní price action fundamentální základ – Joe Biden dnes prohlásil, že brzy bude fiskální stimul o 1,5 – 2 bilionech dolarů. Dolar to tudíž schytal a všechna aktiva (akcie, drahé kovy) přirozeně posílila.


Sentiment je stále pozitivní, ale už nikoliv euforický. Že se trh výrazně nepročistil, můžete seznat i právě ze sentimentu, který musí být alespoň neutrálního rázu. Ovšem ani nějaká kapitulace není v rámci bull marketu zdravá a lze z ní indikovat, že se cosi dost pokazilo. Mimoto se neustále rojí noví kryptoguru na globální, i československé scéně.

Nebudu si brát servítky, plácají občas vážně dost nesmysly. Jestli jsou jejich videa a „rádobyanalýzy plné emocí, je to pouze show pro diváky a nesmíte obsah brát příliš vážně. Že se jedná hlavně o show, spousta lidí nechápe a pak věří těm „fundovaným“ odhadům, že Bitcoin během pár let poroste na 1 000 000 USD. Sakra, on je problém odhadnout, co trh udělá za hodinu, natož za pár let.

Strašně moc proměnných vstupuje do rovnice, které mohou výsledek změnit. Pro zábavu je klidně sledujte, ale neberte moc vážně. Buďte kritičtí, ale nepleťte si kritické myšlení s arogancí vůči informacím, které se vám prostě jenom nelíbí.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Vzhledem k aktuálnímu pullbacku up se podoba současné týdenní svíce dost změnila a fakticky má extrémní bullish podobu. Ten dlouhý spodní knot je zkrátka sám o sobě vypovídající. Tedy zatím, protože je teprve čtvrtek, takže je spousta času na to, aby byla výsledná podoba svíce úplně jiná. Pokud se ovšem povede týden zavřít s tím dlouhým spodním knotem, trh chce bezesporu nahoru.

Expanze jako taková zůstává parabolická, což je zkrátka špatně. Trh se tím propadem vůbec nepročistil, což si ukážeme i na indikátorech. Opakuji, že dokud je v grafu parabola (pomalu vertikála) je riziko pro každého obchodníka a investora vysoké. Pokud do trhu chcete vstoupit, musíte zmíněné riziko brát na vědomí.

Indikátory

Na týdenním RSI je stále vidět ten zlom, ale díky aktuálnímu pullbacku se křivka pomalu narovnává. Je to vcelku sranda, neboť indikátor se navrátil téměř na hodnoty, na kterých byl před nedělním dropem. Nyní činí 94,3 bodů, před poklesem něco přes 95 bodů. A týdenní close je na 94,7 bodů.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Denní graf je i přes ten poslední drop pořád bullish. Svíce z 11. ledna má sice low docela nízko, ale následné vytažení je známkou nemalé aktivity nakupujících. Jinak je z grafu jednoznačné, že první větší rovnováha začíná až na 24 000 USD. Na vyšších úrovních jsou sice nějaké shluky, ale jsou docela malé. Zmíněné ovšem automaticky neznamená, že není od nich možný odraz.

K současnému pullbacku došlo na cca 30 000 USD, kde toho dle VP příliš není. Což je očekávatelné, protože lidi jsou pořád ochotni nakupovat a stačí jim i méně relevantní supporty, aby to vnímali jako příležitost ke vstupu do trhu. Riskantnější chování je zkrátka v dobrém sentimentu normální záležitost.

V každém případě, dokud cena nepřekoná dosavadní ATH, máme v grafu potenciální „dead cat bounce“. Tedy odraz mrtvé kočky. Logika za tímto pojmem není nijak komplikovaná, po každém větším výprodeji následuje automatická reakce v podobě odrazu. Obzvlášť, když se zlikviduje dostatečný objem longů. Dead cat bounce se potvrdí ve chvíli, kdy se vytvoří nižší high a prorazí poslední low.

Indikátory

Hodnoty RSI padly pod 70 bodů, ale nyní je snaha se vrátit zpátky. Jestli křivka neprolomí hraničních 70 bodů, bude to pro nás signál, že verze s dead cat bounce je o něco více reálná. Pokud však denní RSI vzroste nad 70 bodů, klesá šance, že pokoříme swing low na 30 000 USD. Denní MACD je bearish, protože křivky indikátoru mají za sebou bearish cross. Leč negativní momentum zatím nemá z tohoto úhlu pohledu zrovna sílu.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Na 4H grafu jsem provedl pár úprav, které mohou být do jisté míry důležité. Trochu jsem zapátral a změnil jsem neckline toho potenciálního reverzního patternu Head & Shoulders. Neckline by totiž mělo být spojeno skrze jednotlivá low, což jsem předtím neměl. V každém případě je H&S možné, než dojde k průrazu S/R levelu 39 126 USD (max 39 500 USD).

Jestli býci pushnou cenu výš, scénář s tímto patternem je pasé. Jestli budou ovšem medvědi úspěšní v obraně rezistence a kurz zarotuje zpátky k neckline patternu, roste šance, dojde k jeho uplatnění. Připomínám, že target je na cca 20 000 USD. Výsledek se snad do konce týdne dozvíme.

Dovolím si ještě okomentovat bull volume, které je doposud docela slabé. Kurz posílil od low asi o 28 %, což není málo. Nicméně můj názor je takový, že nákupní objemy nejsou k tomu zrovna úměrné. Mohli bychom z řečeného usuzovat, že reatil nakupuje a velcí hráči nabírají shorty? Logiku popsaná myšlenka jistě má.

Indikátory

RSI je bullish, ale momentum up je dost střídmé. Zas na druhou stranu můžeme konstatovat, že býci medvědy začínají přetlačovat. Jestli však začne křivka indikátoru strmě rotovat v aktuálních hladinách, je to bearish signál.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Jak jsem říkal včera, z denního Volume profile usuzuji, že kolem 36 500 USD někdo nabíral dost shortů. Nevím ovšem, zda to dělal retail nebo velcí hráči. Nicméně objemy nebyly malé a proto bych si dovolil tvrdit, že ať se jednalo o kohokoliv, nelze zmíněné ignorovat. Cena včera večer na třetí pokus prorazila a dokonce pásmo využila jako support pro odraz.

Ovšem shortů se zlikvidovalo málo, což poznáme z nízkého bull volume. Z čehož implikuji, že většina likvidaček a stopek těchto short pozic je až nad 39 500 USD a výše. Dokud trh neprorazí zaznačené pásmo, není jisté, že si jdeme pro nové all time high.

Indikátory

Podle hodinového RSI má trh problém překonat hraničních 70 bodů. Jestli už je problém povyrůst nad 70 bodů i na hodinovém grafu, měli by všichni longaři být na pozoru.

Závěrem

Koukám, že jsem se zase docela rozepsal. Doufám, že v dnešní analýze každý najde nějaké vodítko, jak nad trhem přemýšlet. Moje analýzy nejsou v žádném případě signály, ale hlavně neutrální edukační materiál pro lidi, co se rádi ve volných chvílích něco naučí. Pokud hledáte konkrétní odpovědi, zde je nenajdete. Takhle ani trh nefunguje. Pokud vám někdo tvrdí opak, lže.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 27

Buď první kdo článek ohodnotí

58 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
58 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře