13.11.20 Technická analýza IOTA/USD a EOS/USD – Velcí investoři akumulují?

4.7
(3)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Ve středeční analýze na altcoiny jsme se zaměřili na Bitcoin Cash a NEO, takže přejdeme k dalším altům jako jsou IOTA a EOS. Na obou trzích s těmito coiny je už po několik týdnů korekce, kdy polovina této doby má podobu spíše stranové konsolidace. Sice tedy hodnota mincí neklesá, ale ani nejdeme směrem nahoru.

Je to třeba ovšem brát pozitivně a nikoliv lámat nad tím hůl. Altcoiny potřebují čas na to, aby se trh s Bitcoinem více řekněme uklidnil. Investoři potřebují mít motivaci do altů jít, ale ta zatím na trhu není. Bitcoin pořád drží expanzivní dráhu, takže zhodnocení tam mají a nepotřebují kapitál přelévat do něčeho jiného.

To se v průběhu času změní, ale může to trvat i mnoho měsíců. Všimněte si, že nyní chce každý akorát Bitcoin, i když jsme na nejvyšší ceně za poslední necelé tři roky. Ta psychologie davu na kapitálových trzích je v tomhle ohledu neúprosná a vždy funguje– když cena roste, tak masy lidí chtějí nakupovat. Proto si myslím, že je lepší se poohlédnout po něčem levném, ale to je pouze můj osobní názor a každý se musí rozhodnout sám za sebe.

Aktuální situace na 1W TF IOTA/USD

Takže, IOTA od března do první poloviny srpna udělala slušných 485 %. Tady vidíte, že altcoiny nemusí vůbec dosahovat původní ATH úrovní a stejně za pouhých pár měsíců mohou zhodnotit kapitál v řádu stovek procent. Každopádně je ten pokles hodnoty mince od lokálního high o necelých 45 %, kdy retracement z předešlého růstu je asi 60%.

To teoreticky na pročištění úplně stačí a za normálních okolností bychom i šli nahoru. Nicméně trh jednoduše čeká, co udělá Bitcoin a tak si to takhle sedí blízko supportu jako slepice na vejci. A pokud v dohlednu dojde k hlubší korekci na BTC, tak ten propad čeká i IOTu. Jak je z grafu vidno, tak support na S/R úrovni 0,2259 USD drží přesvědčivě.

Zas na druhou stranu se holt nepovedl přesvědčivější odraz a tak je cena i nadále nebezpečně dost blízko. Jinak bych si dovolil tvrdit, že proběhl retest té horní strany zakresleného falling wedge. Kurz reagoval na dotyk pozitivně, což je bullish. Leč retesty horních hran u falling wedge jsou ošemetné kvůli sklonu. Když bychom to hypoteticky chtěli longovat, tak se může stát, že se v nižších cenových úrovní retest ještě jednou zopakuje.

A jestli padne aktuální podpora, tak si asi můžeme být jist, že právě ještě k jednomu retestu dojde. Další support je na S/R levelu 0,1925 USD, takže v blízkosti této hranice by kurz mohl podruhé horní stěnu wedge atakovat. Každopádně by pokles kurzu až sem znamenal retracement větší jak 65 %. Níž už by proto cena jít neměla – S/R level 0,1493 USD je dost rizikový, protože zde je retracement předchozí expanze 78 %.

Indikátory

Co se týče ještě objemů, tak ty jsou naprosto marginální. Já však zastávám názor, že na trhu někdo postupně akumuluje, aniž by cenu pumpnul nějak extrémně. V podstatě jsme pořád na dně u cen, které tu byly těsně před minulým bull runem.

Jestli protlačí trh až na ATH, tak to z aktuální ceny znamená přibližné zhodnocení o 2 800 %. O tom si můžeme na BTC nechat zdát. Když přejdeme k RSI, tak jsme na cca 50 bodech, takže se trh dostatečně pročistil z té předchozí jízdy. Ani bychom teoreticky dolů nemuseli, ale to záleží na Bitocinu.

Aktuální situace na 1W TF EOS/USD

Nyní přejdeme k trhu EOS, kde je to nepochybně o stupeň horší, než na předešlém trhu. Rozhodně se nepovedlo vymanit z té bear struktury a určitě není zrovna pozitivní pohled na graf, protože to má podobu klesajícího trianglu. Případný breakdown by nepochybně dost bolel. Musíme ovšem tento trh brát v celém kontextu kryptoaktiv a nevycházet pouze z toho, co vidíme v tomto grafu.

Zas na druhou stranu je rozhodně „sejf“ počkat si na průraz skrze tu klesající rezistenční trendovku. Její průlom by znamenal narušení bearish struktury a snaha o obnovení býčího cyklu. Jako potvrzení bychom poté ještě potřebovali pokoření srpnového swing high. Co se týče Volume profile, tak přibližně v cenové relaci 3 USD – 2,23 USD je tržní rovnováha.

Já bych si opětovně dovolil tvrdit, že se zde poměrně dlouho akumuluje. Objemy jsou naprosto marginální a je zkrátka poznat, že retail o trh nemá absolutně zájem. Jestli tedy dole někdo nakupuje, tak jsou to velcí investoři, kteří nakupují postupně v relativně malých objemech, aby to nebylo tak nápadné a zároveň sami sobě nezvyšovali cenu.

To chce bez debat potvrzení, za což bych považoval zmíněné narušení bearish struktury. Jestli cena překoná tu klesající trendovou čáru, tak je to nejspíše začátek obnovy růstové trajektorie. Avšak na to si můžeme počkat i několik měsíců – nic není hned.

Indikátory

RSI indikátor je aktuální rok hodně neutrální a je to v podstatě jenom zrcadlení toho, že se trh nikam zvlášť neposunul. Nepovedlo se ani prorazit, takže hodnoty se nepřehouply skrze 70 bodů. Z opačného spektra je ale jistě kladné to, že týdenní RSI se drží v poměrně nemalé vzdálenosti od přeprodaných hodnot.

Závěr

Snad se vám dnešní analýza na altcoiny líbila. Řekl bych, že alty jsou teď všeobecně dost opomíjené a přitom je zde ten potenciál obrovský. Coiny, které jsou alespoň do těch cca top 30 dle tržní kapitalizace, tak se u nich vůbec nebojím, že by neudělaly v nadcházejícím bull runu slušný výkon.

Vím, že teď je to ze vše stran akorát „Bitcoin, Bitcoin, Bitcoin“, ale berte to tak, že dav jde zrovna tam, kde se to nafukuje. Proto u toho hlavně přemýšlejte a dodržujte pravidla – chraňte svůj kapitál před rizikem.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: