13.07.20 Technická analýza drahých kovů (Palladium) – Bublina praskla, nabere palladium dřívější kurz?

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Vzhledem k tomu, že je teď o drahé kovy docela velký zájem, tak jsem se po velmi dlouhé době rozhodl udělat analýzu na palladium. Ještě když jsem se tomuhle trhu v druhé polovině minulého roku věnoval, tak mi bylo jasné, že tu vrcholí solidní investiční bublina.

Chybělo velmi málo k tomu, aby se tomuto drahému kovu povedlo atakovat významnou psychologickou hladinu 3 000 USD. Díky tomu se vlastně jednalo o jednu z nejsilnějších komodit. Nicméně, bylo dost jasné, že to už nějakou dobu vůbec neodráží reálný stav věcí.

Zkrátka se jednalo o spekulativní bublinu, což se potvrdilo v aktuálním roce v rozmezí února/března. Spousta pozic na nejrůznějších kontraktech během krátké chvíle zanikla, protože byla prostě panika. Rozhodně se i očekával útlum v průmyslové výrobě, takže poptávka po reálném kovu taky musela solidně spadnout.

Aktuální situace na 1D TF komodity palladium (Futures)

Jak jsem řekl v úvodu, tak ta parabola před vámi je evidentní vrchol tvořící se bubliny. Otázkou ale je, zda skutečně po jejím prasknutí začne bear trend, jak je tomu u splasknutých bublin zvykem. Každopádně, palladium ztratilo za více jak tři týdny více jak 50 % ze své hodnoty, což je hodně bolestné.

Je to vlastně mnohem více, než tomu bylo na zlatě a stříbře v té době. Ovšem zlato a stříbro se z toho dostalo a dokonce pokračuje v původním směru. Vývoj na palladiu je zřejmě zcela jiný a po technické stránce se trh nikam zvlášť neposunul.

Dno toho mohutného dumpu je na S/R levelu 1 371 USD/unce. Po krátké konsolidaci na této úrovni trh začal pumpovat, díky čemuž to chvíli vypadalo na tzv. V-shape recovery (zotavení ve tvaru V).

Nepříznivý vývoj

Jak ale vidíme, tak tahle snaha ztroskotala u cenové hranice 2 371 USD/unce. Následoval částečný sestup ceny, který se zastavil u S/R hladiny 1 781 USD/unce. Pak vidíme zase krátce trvající pumpu a po ní pokles do těsné blízkosti 1 781 USD/unce. Lidově řečeno je price action povahy „sem a tam“ a to není nikdy příkladné chování zdravého trhu.

Naprosto selhala snaha o to přiblížit se k ceně historického maxima a moc nevěřím, že se o to nakupující v dohledně době pokusí znovu. To chaotické pump & dump nasvědčuje tomu, že trh neví, kudy kam. A součástí něčeho takového nikdo rozumný být nechce.

Palladium se sice tím mohutným dumpem pročistilo a tím se teoreticky vytvořil prostor pro pokračování v expanzi. Nicméně, kocovina po vystřízlivění dost bolí a bude chvíli trvat, než si budou zase investoři u tohoto drahého kovu jistí. Navíc budou samozřejmě hrát roli data o reálné poptávce po fyzickém kovu a celkovém stavu průmyslového odvětví.

Za mě to chce ještě minimálně tzv. sideways trh nebo kontinuální pokles. Trh se tak dostatečně pročistí a během jednoho roku to klidně může být zase příležitost pro vstup. V těchto chvílích to totiž má od toho daleko.

Indikátory

Na RSI byla v době ATH několikanásobná a docela velká medvědí divergence, která se teda uplatnila pořádně. To je důvod, proč nelze tyto anomálie přehlížet. Po tom masivním propadu je dno hodnot indikátoru na necelých 20 bodech. Upřímně, po dropu o více jak 50 % bych čekal i hlubší dno.

I tak je to ale docela hluboko. Co se týče vývoje křivky RSI poté, tak je to dost neutrální – prostě žádný určitý směr to nemá a spíše křivka osciluje hlavně v rozmezí 40 – 60 bodů. Indikátor MACD je v této situaci dost nepoužitelný. Má to tendenci generovat falešné a irelevantní signály.

Závěr

Málem bych zapomněl upozornit i na objemy obchodů. I během toho impulsivního odrazu od supportu v cenové hranici 1 371 USD/unce nebyl nákupní tlak zrovna přesvědčivý. Není tedy divu, že to ve finále nebylo schopno se dostat ani do blízkosti ATH.

Co se týče následujícího cenového vývoje, tak objemy obchodů, v kontrastu s dobou před prasknutím bubliny, jsou naprosto žalostné. Jednoduše řečeno není o palladium za těchto okolností zrovna valný zájem a nedivím se. Je to ovšem obrovská změna oproti objemům, které máme minulý rok.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img