11.01.23 Analýza S&P 500 a Nasdaq – Akcie se pořád snaží o růst

3.8
(6)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Indexy S&P 500 a Nasdaq se v tomto týdnu opakovaně snaží o růst. Předevčírem došlo k tvrdšímu zamítnutí v postupu kurzu, ale přesto má akciový trh tendenci pokračovat v předešlé iniciativě. Není náhoda, že zamítnutí přišlo zrovna v blízkosti klíčové rezistence. Jak trhy nyní vypadají? Pojďme se na to podívat.

Včerejší symposium s Powellem a schizofrenie akciového trhu

Včera řečnil Jerome Powell na symposiu ve Švýcarsku. Osobně jsem si ho ještě neposlechl, ale prý si i zde udržel dostatečně jestřábí rétoriku. Přesto to akciové trhy víceméně ignorovali. Začínám mít čím dál větší dojem, že jsou sice všichni navenek sentimentem medvědi, ale přesto svá akciová portfolia spíše rozšiřují. Pak jsem na linkedinu narazil na přiložený graf, který mé tušení potvrzuje.

Graf vizualizuje vyzkoumaný sentiment trhu a alokaci akciového portfolia. Graf nám říká, že navzdory špatnému sentimentu, jsou v trhu „všichni“ naložení. A dokonce pár měsíců alokace v akciích stoupá. Srovnejte si to s roky 2008 – 2009 a 2000 – 2002. Oproti předešlým medvědím trhům je mezi těmito hodnotami velký gap. Gap, který by se asi měl zaplnit. Jeho zaplnění přirozeně znamená další pád na akciovém trhu.

S&P 500 a Nasdaq se zase pokouší o průlom

Takže kurz akciového indexu S&P 500 konsolidoval jistou dobu v rozmezí 3 800 – 3 950 bodů. Z čehož vznikl pattern v podobě symetrického trianglu. Koncem minulého týdne došlo k pumpě, která kurz dostala nad pattern a do těsné blízkosti S/R levelu 3 950 bodů. Páteční svíce měla velkou sílu, protože měla impulsní podobu. Objemy též nemalé. Proto nebylo překvapením, když pondělí kurzový růst pokračoval.

Kurz se dostal blízko k rezistenční diagonále, která funguje dlouhodobě jako taková ultra rezistence. Zároveň kurz otestoval point of control volume profile. V závěru pondělí ale přišlo tvrdé zamítnutí. Nakonec pondělní svíce zavřela v podobě doji. Takže v medvědí podobě. Přestože ale býci dostali výprask, hned v úterý se pokouší o novou expanzi. Dnes růst pokračuje. Ale prozatím běží jenom premarket. A ten není úplně nejvíce relevantní.

V každém případě se průlom skrze point of control a rezistenční diagonálu jeví jako málo pravděpodobný. Býci se opakovaně snaží rezistence překonat. Ale pokaždé selhali. Samozřejmě se jim jednou průlom povede. Ale proč by to mělo být zrovna nyní? Nedává to příliš smysl.

U akciového indexu Nasdaq je situace logicky podobná. Kurz indexu ale rovnou atakoval zakreslenou rezistenční diagonálu. Kterou se kurzu dříve párkrát povedlo krátce prolomit. Ale pak se kurz vždy vrátil zpátky. Po atakování diagonály následovalo zamítnutí. Díky tomu zavřela pondělní svíce taktéž v negativní podobě. Přesto se od včerejška býci pokoušejí zase o průlom.

Závěrem

Akciový trh se nechová vůbec tak, jak bychom předpokládali. I když je sentiment vlastně na první pohled špatný, investoři jsou v trhu přesto dost naloženi. A stále svá portfolia rozšiřují. Proč je psychologie trhu natolik schizofrenní, je na samostatný článek. A osobně si nejsem ani moc jistý, proč tomu tak je. Možná je to dáno, že se ještě nic velkého vlastně v ekonomice a finančních trzích nestalo. Nezbankrotovala žádná velká banka a ani velký podnik. Vše se zdá po povrchu v pořádku. Trhy nejspíš potřebují, aby v nich něco vzbudilo strach. Do té doby nejednají.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Stephanos

S&P 500 a Nasdaq se aspoň stále drží v nějakém dlouhodobém downtrendu, ale co opravdu vůbec nechápu, je ta šílená růstová rally na evropských akcích. Německý DAX už je v technicky povrzereném uptrendu, britský FTSE 100 je už blízko ATH. A to evropským titulům byla prorokována mnohem černější budoucnost než americkým. Je to proto, že Evropská centrální banka je mnohem laxnější ve zvyšování úrokových sazeb? Ale co ten růst v UK? Nebo to má úplně jiný důvod?

spot_img