11.01.21 Technická analýza BTC/USD – Americký dolar se odrazil a Bitcoin ponořil (Update 2)

4.8
(22)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • TradingView vydal novou funkci pro Bitcoin • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Sun: FUD spojený se strachem z dvojitého utracení BTC poslal cenu pod 30 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během včerejška v kryptosvětě. TRHY Kryptotrh ztratil během několika dní téměř...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Jak už jsem říkal v sobotní analýze na drahé kovy, zlato se stříbrem by pro nás měly být jakýmsi kanárkem pro Bitcoin (BTC), který zafungoval docela s předstihem. Drahé kovy reagují poslední dobou mnohem citlivěji na nejrůznější makro fundamenty, takže bych řekl, že není radno výplachy na těchto trzích ignorovat.

Update 11:45

Býci mají ještě šanci všechno zvrátit, stačí prorazit přibližně S/R level 34 600 USD. Všimněte si, že jsme otestovali Value are low na VP z neděle. U těchto úrovní medvědi nabírají shorty, takže cena zareagovala negativně. Nicméně je mohou nakupující ještě donutit, aby své pozice zavřeli. Stačí jim do toho šťouchnout.

Update 13:05

Poslední zavřená 4H svíce je hrozivě bearish. Medvědi ten pullback zcela stáhli. 


Ve včerejší video analýze na Bitcoin jsem každopádně varoval před možností většího pohybu, neboť volatilita kolem nedělního poledne začala stoupat. Shrnul jsem všechny možné faktory, které nahrávaly silnému dumpu. Dohromady bylo těch faktorů celá řada, což by nebral v potaz pouze naprostý ignorant, který je zaslepený svou vlastní chamtivostí.

Už jsem párkrát zmínil, že vycházím z práce (Psychologie davu) Gustava Le Bona, co se týče sentimentu. Lidi zkrátka přemýšlí neustále podle stejných vzorců, které řečený průkopník sociální psychologie pěkně popsal. V jistých chvílích jsou investoři i verbálně agresivní, když si dovolíte zmínit, že je trh přepálený. I tyto typy „osobností“ lze brát za jakéhosi kanárka značícího propad.

Tip: Ceny kryptoměn můžete sledovat i na našem webu. Kromě cen tam najdete i jiné užitečné nástroje pro obchodování a těžbu. 

Strašně agresivně investoři reagovali na všechna varování těsně před kolapsem burzy v roce 1929. A mezi nimi byli i velmi vzdělaní a zkušení burzovní obchodníci té doby. Bohužel davovému myšlení může propadnout každý. Lidi jsou zkrátka nepoučitelní.

Aktuální situace na 4H TF DXY

Prvně bych se rád zaměřil na dolarový index DXY, který otevřel nad očekávání. Tedy bullish gapem, což je sice projev síly, ale pravděpodobně bude brzy snaha gap zaplnit. Dlouho se každopádně očekávalo, že americký dolar konečně poroste, což dost možná začalo.

Nikdo ovšem nemá křišťálovou kouli, aby nám pověděl, jak dlouho expanze vydrží. Především je důležité sledovat makroekonomické fundamenty. Jestli DXY poroste několik týdnů, korekce na BTC bude asi dost hluboká.

Futures na CME

Starší screenschot, ale pořád platný. Trh s futures na CME má pěknou sbírku gapů, které čekají na vyplnění. Předposlední gap je na cca 16 500 USD a úplně poslední pod 10 000 USD, který je ovšem velmi malinký. Těžko říct, jak poslední řečený gap bere trh vážně, protože tak hluboký drop mi nepřijde pravděpodobný.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Nyní se konečně dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, k týdennímu grafu Bitcoinu. Abych pravdu řekl, svíce z čerstvě ukončeného týdne je dost nerozhodná, což ovšem v takové parabole může avizovat krátkodobý top. Objektivně není ani náhodou ryze bearish, ale spíše neutrální povahy. Leč i náznak většího zaváhání může po takovém rally býky motivovat k tomu, aby se z trhu na nějakou dobu stáhli.

Pro nás bude nejdůležitější close nynějšího týdne. Pokud bude hodně bearish, lze očekávat, že se alespoň na těch cca 24k – 19,5k dostaneme. Bullish varianta počítá s tím, že finální close bude mít bullish podobu v podobě silného vytažení. K podobnému scénáři jsem však skeptický, protože se snažím vycházet z minulých bull marketů.

Prozatím činí celkový propad asi 22 %, což je docela málo na pročištění. Leč s pullbackem up se počítá. Stále tedy platí, že nejbližší meta je 24 000 USD, kde je první větší konfluence. Blízko máme 50% retracement, R3 roku 2020, a dle Volume profile je zde i menší rovnováha. V řečené úrovni se zkrátka akumulovalo, takže předpokládám silnější obranu.

Indikátory

Křivka týdenního RSI se po dlouhé době zlomila a ve velmi vysokých úrovních. Konkrétně došlo ke zlomu na 94,7 bodech, což je hrozivé číslo. Během minulého bull marketu docházelo k těmto zlomům pod 90 body a následné korekce trh vždy pročistily o cca 33 – 42 %. Proto je docela racionální kalkulovat s možností 50% pročištění.

Každopádně je ultimátním supportem 54 bodů, kde v minulosti docházelo ke spolehlivým obratům. Jinak u týdenního MACD by v žádném případě nemělo dojít k bearish crossu.

Aktuální situace na 3D TF BTC/USD

Třídenní graf je velmi nápomocný, protože lze na něm mnohem lépe sledovat, že parabolická expanze se láme. Definitivním koncem by pro parabolu bylo proražení té strmé zakreslené diagonály. Všimněte si, že cena na ni zareagovala, takže ještě existuje jakási snaha strmý růst udržet na nohou.

Indikátory

Třítýdenní RSI bylo též na cca 95 bodech, kde se i utvořil vrchol. Další faktor, který nám avizuje, abychom nebyli zbrklí a počkali si na důsledné pročištění trhu.

DPO je velmi užitečný nástroj, protože z něj můžeme snadno poznat, že jeden cyklus skončil a začal nový. Dokud zkrátka křivka indikátoru nevytvoří dno někde v záporných bodech, cyklus neskončil. I v konotaci na DPO platí, že během předešlých bull marketů bylo dno trhu ve chvílích, kdy se křivka indikátoru odrazila pod rovnováhou (0).

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Na 4H grafu máme zaznačené jednotlivé úrovně a některé z nich trh už prorazil. V současnosti se bojuje o 34 602 USD, ale býci v těchto chvílích už cenu dostávají nad, ale je otázkou, zda ji tam i udrží. Zaregistrujte ovšem jednu hrozně důležitou věc – poslední tři zavřené svíčky.

První z vrchu zavřela velmi bullish, protože propad byl s přehledem vytažen zpátky a měla i mohutné bull volume pro potvrzení. Prostě to vypadalo, že market makeři zase se všemi shortaři vydrbali. Jenomže trh na nižších časových rámcích zarotoval a všechny longy nabrané na 34 602 USD se přirozeně vypláchly.

Což je signál, který bychom rozhodně měli brát v potaz. V každém případě i poslední svíce zavřela ve prospěch nakupujících, takže nákupní tlak na trhu je a není zanedbatelný. Leč v noci i přesto byli nakupující medvědy s přehledem přetlačeni.

Indikátory

RSI rotuje v blízkosti 30 bodů, což se dalo předpokládat. Nakupující jsou i v těchto chvílích totiž ochotni riskovat, protože to doposud docela vycházelo.

Závěrem

Víc k tomu dnes asi nemám, protože si musíme počkat, jak zavře současná denní svíce. S pullbackem up se po 20% propadu kalkulovalo, ale neměl by být příliš silný. Jinak by skutečně rostly šance na obnovení parabolické expanze. Cena by jednoduše řečeno neměla překonat S/R level 36 605 USD, aby byl medvědí scénář validní.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 22

Buď první kdo článek ohodnotí

57 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
57 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře